şükela:  tümü | bugün soru sor
 • carl sagan abimiz karanlık bir dünyada bilimin mum ışığı adlı eserinde uzaylılarla iletişim kurduğunu iddia eden bireylerin geçmiş yaşantıları araştırıldığında hepsinin geçmişinde cinsel, duygusal ya da fiziksel şiddet öykülerine rastlandığını söylüyordu.bu kişiler, yaşadıkları olumsuzluğu rasyonalize etmek için benzeri hikayeler anlatıyorlardı. bu, biraz da kültürel olgularla ilgili. misal, türkiyede cinler tarafından tecavüze uğradığını, periler tarafından bedeninin ele geçirildiğini iddia eden tipler bulmak da mümkündür. buradan da anlaşılıyor ki, bu tarz öyküler çok ciddi travmaları beraberinde getiriyor.
 • hiçbir insan evladının yaşamaması gereken, belki de hiç düzelmeyecek, yaralı bir psikolojik haldir.

  benim tanıdığım bir kız çocuğu var böyle. dedesinin tacizine uğruyor 7-8 yaşlarındayken. şimdi de 13-14 yaşında zaten.

  çocuk o olaydan sonra, o olay her aklına geldiğinde mide kanaması geçiriyor. haftalık, 10 günlük ya da en geç 1 aylık periyotlarla yaşıyor bunu. olur olmaz yerlerde ve kestirilemeyen zamanlarda kusma ve mide kanamaları. sürekli hastaneye taşıyorlar. bu durum 6-7 yıldır aynı. bir iyileşme belirtisi yok hiç.

  iştahsızlık ise cabası. 35 kilo civarında kız. belki de ömür boyu çekecek bunu. her hatırladığında.
 • ben pek okuyamıyorum boyle şeyler bayagı sinirlendigim için. lakin bunun çin bir başlık vardı.

  (bkz: bir türk kadınının taciz günlüğü)
 • travmaları batmış bir gemiye benzetirsek, bu gibi durumlarda yapılacak en uygun şey yetkili ve iyi bir dalgıç(psikolog) ile beraber batığa tekrar inmektir.

  üstünden çok zaman geçmiş olabilir, o batığın üstü kumla kaplı olabilir, sadece bi kısmı görünüyor olabilir, yalnız yanına inildiğinde hatırlanılan ve kişiyi rahatsız eden duygular ile karşılaşılabilir, yapılması en uygun şey bir an önce kişinin o zamanlara ait hatıraları ve zihnindeki şemalarında değişiklik yapmaktır.

  söyleyemediklerimizden, yapamadıklarımızdan, kurtulamadıklarımızdan dolayı anksiyete başta olmak üzere çeşitli psikolojik rahatsızlar yaşayabiliriz fakat bunlardan kurtulmanın da yöntemleri var bunların en başında ilk adımı atmak var, ilk adımı atın ve destek alın.
 • topluma karşı ne güveni kalır ne inancı kalır. düşününce çok acı bir durum. elinle beslediğin gözünün ışığına umut bağladığın evladının bir hayvan tarafından acımasızca katledilmesi tarifini yapmaya çalıştığım bir şey.
 • bütün sapıklar kısırlaştırılsın.

  bana hiç kimse "bunun cezası bu olmamalı" demesin. insan hakları goygoyu yapmasın, duyar kasmasın. bu orospu çocuklarının beynine kan göndermenin başka bir yolu yok. sen bir çocuğun hayatını elinden alırsan, onun hayatını elinden aldığın organının koparılıp burulup eline verilmesi lazım.

  edit: bunu yapanların, ancak bu cezayı alında anlayabilecekleri psikoloji.
 • #50166757
  #50484038
  #56310776
  #57675855

  sebepleri yukarıda, sonuçları aşağıda olandır

  (bkz: siklotimik kişilik)
  (bkz: anksiyete bozukluğu)
  (bkz: obsesif kompulsif bozukluk)
  (bkz: şizoid kişilik)
  (bkz: bdsm)
 • (bkz: aileen wuornos)
  işlediği cinayetlerden dolayı idam edilerek öldüren bu kadın namı değer "otostopçu seri katil" çocukken maruz kaldığı tecavüzlerden dolayı psikolojisi allak bullak olmuş ve büyüyünce birçok erkeği öldürmüştür. bu kadının yaşadıklarına bakarsak seri katil olmasının pekte bir anormal tarafı yok.

  --- spoiler ---

  ben masumum. umarım size de tecavüz ederler bok çuvalları!
  --- spoiler ---
 • işte böyle aşağılık, şerefsiz insan kuruları yüzünden geçmeyecek bir psikolojik rahatsızlığa sahip olmayı kaldıramıyorum. ne hakla bunu yapabiliyorsun.
  beş para etmez, mezarın bile kabul etmemesi gereken adinin tekisin sen. ben neden senin yüzünden psikolojimde bozukluk yaşıyorum, o anılar aklıma geldikçe ağlıyorum. bunu bana nasıl ve neden hangi hakla yapabiliyorsun. zoruma çok gidiyor bu çünkü.
 • bir kız öğrencim bundan 7 yıl kadar önce babası tarafından taciz edilmiş. 13-14 yaşlarına denk geliyor taciz vakaası. şu an babası bu sebeple hapiste. 12 yıl küsur kadar bir ceza almış. çıkmasına maksimum 5 yıl var ve iyi hal indirimi gibi bir şeyler olursa daha erken çıkacak.

  kızın ruh haline gelecek olursak; aşırı çekingen bir halde. eşimle aynı üniversitede ve aynı bölümde çalışıyoruz. bana gayet sıcak davranabilirken, eşimden son derece korkmakta ve konuşurken eli ayağına dolaşmakta. gözlemlediğim kadarıyla neredeyse kendinden hayli büyük erkeklere de aynı tavrı sergilemekte. bunun dışında psikolojik tedavi almış uzun yıllar. anne ve kız kardeşiyle iletişiminin çok güçlü olması, psikolojisinin bu zamana kadar bir nebze de olsa düzelmesine katkı sağlamış.

  ancak, babasının hapisten çıkacağı günden ölesiye korkuyor. "tekrar hayatımıza girmek isteyecek, beni nerede olursa olsun bulmaya çalışacak" gibi cümleler ağzından düşmüyor. neyse ki yaşadığı travmaya rağmen bir yuva kurmak istediğini ancak babasının yıllar sonra bu yuvayı dağıtmaya çalışacağını düşünüyor.

  olaydan sonra bir erkek arkadaşı olmuş. aynı muhitte oturuyorlar. yaşadığı çevrede insanlar bu durumu bildiği için, erkek arkadaşının durumdan haberdar olması uzun sürmemiş. cesaretini toplayıp ilişkinin henüz başında kendisi erkek arkadaşına bu durumdan bahsedemediği için kendisini suçlasa da erkek arkadaşı olayı duyar duymaz kendisinden ayrılmış. bu durum da öğrencimi etkilemiş durumda. bundan sonra olur da hayatına birilerini alırsa, bu sebepten hep kendini terk edeceğini düşünüyor.

  son olarak içten içe bir baba özlemi de yaşıyor. yolda yolakta baba kız gördüğü an ağlamaya başlıyor. kız çocuklar için babanın önemi ortadadır. hayatını kararmış ve bir daha toplanamaz durumda görüyor. "allah sabır versin" diye dua ediyorum çoğu zaman. birlikte oturup ağlıyoruz, içini döküyor, bunun onu rahatlattığını söylüyor çünkü şu an bulunduğu şehirde, olayı bilen kişi sayısı 2'yi 3'ü geçmez. bunu ona yaşatan şerefsizin de hapisten çıkar çıkmaz başına bir şeyler gelmesini o kadar çok istiyorum ki... potansiyel bir sapık, yıllar sonra aramıza karışacak yine.