şükela:  tümü | bugün
 • deney adi: tadlari notrlestirmek*
  gerekenler: baslangicta tuz ve seker yeterli

  bir kaba biraz tuz dokulur, tadina bakilir. sonra goz karari seker ilave edilir. iyice karistirilip tadina bakilir. nedense cok miktarda olursa hata payinin daha az olacagi ilhami gelir (o anda gozumun onunde beliren insaat mikserlerini dun gibi hatirlarim*). biraz ondan biraz bundan katip karistirarak devam edilir.

  sonuc: ziyan olan bir ton* tuz ve seker yaninda agizda kalan igrenc tad.
 • kolanın içine tuz atıp karıştırmak
  sonra içmek
  aaa hiçbişey olmuyomuş heyooo kola zaten süper bişey demek
  son yudumun alınmasıyla kusmak
  (bkz: kolanın dibine çöken tuz)
 • camasir suyuyla ten rengi acilir mi diye denemek* * *.
 • resim dersinde yapılan suluboyayı turuncu kıvama getirmek ve meyva suyu diye arkadaşa kakalamak*

  bir de evde banyoda ne kadar sıvı varsa karıştırıp* yıllarca bekletmek*
 • daha az yaratıcı daha doğrusu zoraki ve sonucu önceden belli bir örneği için
  (bkz: fasulye deneyi)
  (bkz: aramaya inanmak ama bulamamak)

  doğrusu fasulye çimlendirmek imiş, acid rain'e teşekkür ederim
 • ters çevrildiğinde pıtır pıtır kabın diğer bölmesine damlayan kum saati kılıklı ama içinde renkli sıvılar olan cam kavanozumsularının içindeki sıvıların renklerinin cazibesine kapılarak bir tanesini arkadaşla beraber oynama amaçlı kırmak, bütün ellerini buna bulamak, akabinde o sıvının silikon olduğunun öğrenilmesi, elden bir türlü çıkmaması, ellerini bir daha asla kullanamayacığını haykırarak zırıl zırıl ağlamak, ele geçen her sert cisimle ovalayarak çıkarmaya çalışmak, en sonunda diş macunu ve diş fırçasının diğer yöntemlere nazaran daha etkili olduğunu görüp (ya da onca çaba sonunda ne sürsek çıkıcaktı bilemiyorum) ellerin de temizlenmiş olmasını fırsat bilip deneye son vermek. bi daha da böyle şeyler yapmayacağına söz verip hakkaten bikaç gün yapmamak.
 • buzdolabinin buzlugunda uzumleri dondurup yemek (hos oluyordu tavsiye ederim) uzumleri su dolu bardaklar icinde dondurmak sonra su dolu bardaklar icinde portakal kabuklarini, elma parcalarini dondurmak.
  -her sey dondu
  -ee ne olacak simdi?
 • *derece ile babanın tepkisini ölçmek

  babanın elindeki derece istenir, baba vermez. bir daha istenir, bir daha istenir, gene tınmayınca ağlamaya zırlamaya başlanır. baba başının eti yenince dereceyi vermek zorunda kalır. derece yere fırlatılıp tuzla buz hale getirilir, bunun üzerine bir de fütursuzca alta sıçılır...*
 • (bkz: vakum deneyi)
 • merkezkaç kuvveti deneyi

  koridorlarda koşturulur son hız, bütün dönemeçler hızla dönülür. bir iki tur attıktan sonra anne ve babanın olduğu mutfağa koşulur. koridorun o kısmı uzun olduğu için iyice hız alınır ve doksan derece sola kırılır. tabi yerler mermer parkedir ve cillop gibi temizlenmiştir, üzerine de ayakta sadece pamuklu çorap vardır.

  deneyin sonucu: erken yaşta merkezkaç kuvveti keşfedilmekle kalmaz, sürtünme kuvvetiyle ilişkisi de sağlamca kanıtlanmış olur.

  çocuğun hali: mutfağa girmeyi başarmıştır. ama kafayı bulaşık makinesinin köşesine çarpar. biraz aptallaşmasıyla birlikte çenenin yakınında hayatı boyunca taşıyacağı bir gamzesi olur.