şükela:  tümü | bugün
 • çok saçmadır. bakınız,

  diyanet işleri geçtiğimiz yıl 8 milyar tl'yi aşkın bir bütçe kullanmış.

  bu ülkede çocuklar, komşunuz açlıktan ve soğuktan ölürken, bu nasıl bir din ki 8 milyar tl para kullanıyor? ne yapıyorsunuz yeni din mi icat ediyorsunuz? din belli, kitap belli. neyin 8 milyar lira harcaması bu?

  çocuklar açıktan ölürken "mercedes"e binen din adamından, din adamı mı olur?

  öğretmenden çok din adamı (imam) atanıyor bu ülkede. cahilliği bitirmede rol oynayabilecek kitle işsizken, cahilliği yayan kitle baş tacı.

  bu arada, bilmeyeniniz vardır diye söylüyorum, elon musk dediğimiz arkadaş diyanetin bir yılda kullandığı bütçeden daha az bir parayla tesla arabalarının üretimini yaptı.
 • evet maalesef doğru. diyanetin bir yılda harcadığı paranın cok azına elon musk tesla projesini gerçekleştirdi ama bu işler sırf para ile olmaz.

  para ile olsaydı araplar şu anda gidilmedik gezegen birakmazlardi.

  bunun altında yatan kültürü edinmek trilyonlarca dolar ve yuzyillar ister.

  alman teknolojisine herkes hayran ama o teknolojinin ve çalışmanın altında bir felsefe yatıyor. engels, heidegger, marx, kant çıkarmadan paran olsa da bir sikim yapamazsın.
 • ülkemizde dinin en güzel para kazanma aracı olduğu bu dönemde ne yazsak boş, keşke hiçbir din olmasa, bu dünya asıl cennet olurdu.
 • + ben kasabada bir cami varken yeni bir cami yaptırılmasını doğru bulmuyorum. bizim başımıza ne kötülük geldiyse bilgisizlikten gelmiştir. bir dernek kuralım. fakat bu cami yaptırma derneği olmasın, okul yaptırma derneği olsun.

  + arkadaşlar kasabamızda bir lise yok, gelin cami yaptırma işinden dönelim. camimiz var, okul yaptıralım.

  - müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz. bunlar hep komünist oyunları...

  (bkz: zübük)
 • en hafif tabiri ile: israftır. bir müslüman olarak, diyanet'in gerçekleştirdiği haddi aşan harcamalar beni ve benim gibi müslümanları da bezdirdi.

  fakat anlamadığım bir şey var... diyanet üzerinden dine saldırmanızın sebebi nedir?

  zira feodalizm ve kapitalizmde olduğu gibi, malların özel bir kesimin elinde toplanmasını, elden ele dolaştırmasını, üstelik kamunun ve halkın bu maldan mahrum bırakılmasını,
  -arap dilinin en tenkitli ifadeleri ile- yasaklayan bir din için fazla iddialı sözler bunlar.

  "ta ki o mal zenginler arasında dönüp dolaşan bir güç olmasın." (haşr7)

  "altın ve gümüşü yığıp biriktiren ve onları allah yolunda infak etmeyenlere gelince; onlara acıklı bir azap vardır." (tevbe34).

  kuran'da, “yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! çünkü allah israf edenleri sevmez.” (araf 31) gibi yoruma ve tevile mahal bırakmayacak derece direktif bir ayet varken, diyanet'in yediği haltlar yüzünden islam'ı suçlamak niye?

  hemen emevilerden sonrası ağırlıkta olmak üzere, öncesi de dahil uzunca bir süre yer yüzünde eşi ve benzeri görülmemiş, muhtemelen bundan sonrada görülmeyecek olan bir adalet hakimdi tüm islam coğrafyasında.

  müslümanaların sadaka ve zekatlarını verecek ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmak için uzunca mesafeler sarf etmek zorunda kaldıkları bir dönemden bahsetiyorum he...

  ömer bin hattab'ın "dağlara bayırlara buğday serpin, müslüman ülkesinde kuşlar aç kaldı demesinler" şeklinde sitem ettiği bir dönem den bahsetiyorum...
 • "acliktan ölen cocuklar"in sulandirilmis bir arguman oldugunu düsünmekle beraber, eger buradan yürümek gerekiyorsa, ebeveynlerinin "n'oluyo lan niye oluyo böyle" diye sormasini engellemek icin yapilacak en iyi hareket. bir masterplan'a inanmak, daha iyi geleceklere inanmak, olup biteni degerlendirip not alip sonra adaleti saglayacak bir otoriteye inanmak rahatlatiyor tabii. her iki tarafi da. so, viva la diyanet falan.

  yani cocuklar ölürken uzaya araba göndermek, gelecekte cocuklarin ölmeyecegi veya en azindan bu günkü veya dünkü kadar ölmeyecegi bir dünya yaratacak bir ihtimal tasirken (bilimin zincir olmasi, antibiyotiklerin ve ileri tibbin kesfi virt zirt, uzun uzun yazdirmayin), cocuklar ölürken dine diyanete para harcamak sadece ölen cocuklarin sülalesinin tatmin olup kendi islerine bakmasina yol acar. insanlik 2000 yildir din temelli organizasyonlar tarafindan yarank gibi yönetilirken, sadece 200 yillik bilimsel ilerlemenin toplam insan refahina katkisina bakarsaniz gubidik argumanlar seetmezsiniz.
 • (bkz: çocuklar açlıktan ölürken saray yaptırmak)
  (bkz: çocuklar açlıktan ölürken diyanete para saçmak)
  (bkz: çocuklar açlıktan ölürken vekil maaşlarına zam yapmak)
 • para karşılığı din yaymak, inanç sağlamak.
 • bütün dünyada bu böyledir. din bir uyuşturucu ve toplumların afyonudur. kaldı ki çocukların açlıktan ölümü ne dinin, ne de kapitalizmin umrundadır - iki taraf da sadece para kazanmaya endekslidir (evet, din de bir para makinesidir!).
 • tupac’ın tanrı ve din hakkındaki düşüncelerini paylaşma ihtiyacı duyduğum başlıktır.