şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilmiyorum nasıl başlık açılıyor ekşi sözlük'te? ülkü tamer'in vefatı da yıprattı beni. o yüzden azıcık serseri bi ruh halim var şu an.

  bir ki deneme... bu entryi çocuk dergileri başlığına da yazabilirdim ama atarlı ergenler gibi ayrı eve çıksın istedi gönlüm. artık idare edin. ebeveynler için kendimi feda edip denediğim dergileri yazacağım. ister dikkate alın isterseniz almayın. çocuk sizin çocuğunuz sonuçta.

  1- süper penguen: içindeki karikatürler bazen çocuklar için aşırıya kaçıyor ama çocukları da en çok eğlendiren dergi sanırım bu. keyifli bilgiler olduğu gibi bazen gereksiz taramalara da giriyorlar. karikatür içeriklerine ''çocuk ayarı'' çekmeleri şart.

  2- araştırmacı çocuk: çocuğunuz meraklıysa bu dergiye bayılır. içinde acayip etkinlikler, bilgiler, deneyler vs. var. çocuğun ilgisi de varsa bu dergi doğru tercih olur. şahsen benim en sevdiğim dergilerden biri bu.

  3- minika go: aynı adlı çocuk kanalından dolayı ilgi çekici gelmeyebilir ama içi oldukça dolu bir dergi. özellikle illüstrasyonlarına bayıldım. şahane iş çıkarmışlar. her türden çocuğun ilgisini çekecek potansiyeli var. arada saçma sapan çizgi filmlerinin reklamını yapmasalar daha iyi olacak da neyse.

  4- maker junior: bu dergi de spesifik olarak hitap ediyor çocuklara. içinde kodlamayla ilgili bir çok içeriğe erişmeniz mümkün. tablet ve telefonlar için uygulama ve oyun tanıtımları oluyor. basit kodlama tekniklerini öğretiyorlar. örneğin scratch. çocuğunuz teknolojiye meraklıysa alın. yoksa ulan bu neymiş diye alıp ziyan etmeyin dergiyi. bunun adı maker olanını da alıyorum. sanırım o gençler için. çok anlamadım.

  5- kral şakir: süper penguen'in açtığı boşluktan giren bi dergi. aynı isimli çizgi filmin dergisi zaten. içeriği genelde mizahi. kalite ve sayfa sayısı anlamında beni çok tatmin etmiyor ama çocuğunuz kral şakir'in çizgi filmine bayılıyorsa bu dergiye de bayılacaktır. lömpence kısmı çok eğlenceli mesela.

  6- minika çocuk: daha çok okul öncesi çocuklarına hitap ediyor. güzel dergi. yaş grubu anlamında beğendim. minika go ile kardeş bunlar.

  7- bilim çocuk: bayıldığım nadir dergilerden birisi. içeriği gerçekten muazzam. her sayıda bir tema seçip üzerine gidiyorlar. akıllı telefon, tablet uygulaması ile artırılmış gerçeklik deneyimi de sunuyorlar. fiyatı makul, sayfa sayısı şahane, içerik muhteşem. messi veya ronaldo hangisini seviyorsanız bu dergi o işte.

  8- meraklı minik: bilim çocuk'un okul öncesi versiyonu. bilim çocuk için ne dediysem aynısı meraklı minik için de geçerli. hatta şöyle söyleyeyim bu dergi kendi yaş grubu içinde en iyisi.

  9- national geographic kids: açıkçası içerik olarak zayıf bulduğum dergilerden birisi. tematik olması avantajı. hayvanlar alemi dedin mi bunlardan soruluyor ama mesela bilim çocuk bir aslanlar sayısı yapmış bunları 3 kere cebinden çıkarır. fotoğraf konusunda iyiler ama içeriği de geliştirmeleri lazım. paranız bolsa alın. yalnız bu dergi de çocuğunuzun ilgi alanına giriyorsa keyif verir. vahşi hayvanlardan korkan çocuklara gece uykularında ters takla açtırır.

  10- mavi kırlangıç: yeşilay'ın dergisi. içerik olarak fena değiller. bağımlılık konusunda yaptıkları atıflar çok iyi. her ay alamıyorsanız da arada bu dergiyi almanız faydanıza olur. bağımlılık özü itibariyle çağımızın en tehlikeli olgularından birisi ve oldukça geçirgen bir yapısı var. yani teknoloji bağımlısı olan çocuklar ileride bu yatkınlığını farklı alanlara kaydırabilir. dikkat etmekte fayda var.

  11- trt çocuk: adı üstünde aynı isimli kanalın çocuk dergisi. doğruyu söylemek gerekirse ortalama bir dergi. bunu 1 ay alsam 3 ay almam. yayınlandığı aydaki temasına bakıp karar verin. rafadan tayfa'nın maceraları güzel. artırılmış gerçeklik uygulaması var. bazı sayfalara tabletinizi veya akıllı telefonunuzu tutarsanız masal okuma veya şehirlerin tanıtımı gibi interaktif içeriklere de erişebilirsiniz.

  12- bilge çocuk: ilk sayılarını çok beğenmiştim ama sonradan arada almaya başladım. içerikleri bazen ilgi çekici olmaktan uzaklaşıyor. alternatif olarak kenarda durabilir. dediğim gibi aylık temasına bakıp karar verin.

  13- bilge minik: bilge çocuk'un okul öncesi versiyonu. bilge çocuk için dediklerim bilge minik için de geçerli.

  14- türkiye çocuk: çocukluğumda milliyet kardeşle birlikte okuduğum dergilerden biriydi. bayılırdım hatta. şu anda hem fiyat hem içerik olarak beni tatmin etmedi. alınabilitesi düşük. zaten arada sırada görüyorum bayilerde. hatta en son ne zaman gördüğümü bile unuttum şu an.

  bunlar dışında ücretsiz dergiler var onları da ekleyeyim.

  sağlık çocuk: sağlık bakanlığının çıkardığı ve abone olanlara ücretsiz olarak yolladıkları bir dergi. içeriği genelde sağlık temalı. ben ücretsiz bir dergi olmasına rağmen çok beğendim. yalnız abone olunca sizi unutup yollamıyorlar. ısrarla isteyin. abonelik için; http://www.saglikcocuk.saglik.gov.tr/

  ptt çocuk: illüstrasyonlarına bayıldığım ptt'nin tematik dergisi. mevcut bir abonelik durumu şu an için söz konusu değil. her ay en yakın ptt'ye gidip bi adet ptt çocuk alabilir miyim deyin ücretsiz veriyorlar. bu dergi de ücretsiz olasına rağmen oldukça başarılı. hatta ücretli muadillerinin bazılarından çok daha iyi.

  bunlar dışında çizgi filmlerden türetilen dergilere çok fazla itibar etmeyin(marvel, winnx, caillou vs.) yukarıdaki dergilerin içinden kendinize uygun olanları seçip alabilirsiniz.