şükela:  tümü | bugün
 • bir süredir birkaç öğretmen ve pedagog arkadaşımla birlikte geliştirmeye çalıştığımız, kar amacı gütmeyen, toplum yararına olan bir projemiz var.

  projenin ismi "bir şey yap". amacı ise "çocuklar için duyarlılık geliştirici projeler veri tabanı oluşturmak".

  kısaca şöyle özetleyeyim. malum bilgi çağındayız, çocukların bilgiye ulaşamamak gibi bir sorunu yok ve her şekilde bilgiyi edinebiliyorlar. ancak iyi edinemediklerini düşündüğüm şey "duyarlılık". bir ağaca karşı, bir hayvanın yaşam hakkına karşı, çevre kirliliğine karşı, aile bireylerinin ve kendisinin sağlığına karşı, ülkesinin ve dünyanın kaynaklarının israfına karşı bir duyarlılıkları yok. malesef çoğu anne, baba, hatta öğretmen de çocuğa yol gösterecek bilgiye ve isteğe sahip değil.

  bazı özel okullarda bu tür duyarlılıkları merkeze alan ve "iyi insan olmayı" öğreten eğitim metodolojileri uygulanıyor ancak bunlar orta ve alt gelir grubu için erişilebilir değil. üzüldüğüm nokta da bu zaten. avrupada yaşayan çocukların bir kısmı bu imkana sahip ancak bizim ülkemizin çocukları değil.

  biz de istedik ki bizim ülkemizde de, çocuklara duyarlılık kazandıracak bir projeler veri tabanı olsun ve tüm öğretmen, ebeveyn ve öğrenciler tarafından kullanılabilir olsun.

  haftasonları yada uzun tatillerde aileler çocuklarına, öğretmenler öğrencilerine bu proje veri tabanından da ödevler vererek yada beraber yaparak çocukları sadece bilgi yönünden değil, etik değerler ve duyarlılık yönünden de geliştirelim.

  bu çocuklar hepimizin. bugün onları yeterince eğitemezsek cezasını yarın yine bu ülke, bu dünya çekecek.

  proje şuan olgunlaşma aşamasında ve önerilerinize açık.

  bir şey yap - çocuklar için duyarlılık geliştirici projeler veri tabanı projesi
 • not: içerisindeki her bir projenin çıkış noktası bilimsel bir veriye dayanıyor ve kaynakça ile de kanıtına ulaşabiliyorsunuz. yani hepsi gerçek dünya problemleri.

  not 2: yurtdışında buna benzeyen bir tane proje var. amaç ise türkiyede yaşayan çocukların da yararlanabileceği bir tane olması.
 • çok az proje olmasına rağmen son derece efektif ve uygulanabilir, yalın projeler içeren girişim. komşuluk ilişkileri ile ilgili proje eklenebilir. sonuçta günümüz türkiye'sinin kanayan yaralarından biri.