şükela:  tümü | bugün
 • bir büyüğümden demlenirken duyduğum özdeyiş misali söz.

  aktif bilinç süzgecinin çocuklarda henüz gelişmemiş olması ve orta/yüksek seviyede alkollü olan yetişkin kimselerde devre dışı kalması nedeniyle samimiyet olarak da değerlendirilebilecek bir davranış türü.
 • çocuk veya sarhoş olmayan biri tarafından söylenmiş olabilecek bir yalandır. gerçi yalansa çocuk veya sarhoş olmayan biri tarafından da söylenmiş olabilir.
 • sarhoşken birlikte olmak istediğim kişinin ayıkken suratına bakmayıp kaçma isteğimle çürütebileceğim önerme. libido ve oyunculuk gibi etmenler sadece daha cesaretli yapıyor, siz de dürüstlük sanıyorsunuz.
 • çocuklara çok güvenen, delileri unutan söylemdir.
 • sarhoşlar da gayet yalan söyler (bkz: kendimden biliyorum)
 • çocuklar yalan söylemez mi!

  oğlum siz hiç çocuk olmadınız mı?

  palavra bir söz.
 • (bkz: kenan komutan)
  (bkz: konu kilit)
 • evet çocuklar asla yalan söylemez. belli konularda asla yalan söylemez. nedir bu konular; istismar konuları (her türlüsü), şiddet konuları. bu davranışlara sizin tarafınızdan maruz kalmadığını düşünüyorsanız, siz yapıp uygulamıyorsanız ve çocuk bunları dillendiriyorsa ciddiye ve takibe alın.

  nasıl söylemez diyorsunuz. çocuklar çoğu zaman hayal dünyalarınca kendilerince yazarlar, düşünürler, dile getirirler. siz zaten bu düşüncelerini söylediklerinde hayal ürünü olduğunu anlarsınız, ilgili düzgün bir ebeveynseniz. dinlersiniz beraber büyütürsünüz hayallerini...

  hayal dünyalarında istismar ve şiddet konuları yoktur. bunları birinden görmeden ve deneyimlemeden kafalarında oluşturamazlar.

  onlar yalan söylemek amaçlı bilinçli söylemezler zaten. ben merkezci dönemde kendi çıkarlarına göre davranırlar. oyuncak için çikolata için, sevdikleri şeyler için veya kıskançlık durumlarında sizi kullanırlar ve doğruyu söylemeyebilirler. çocuk zihninde, doğruyu söylememekle yalan kavramı arasında ciddi fark vardır. yalan kavramı yoktur da denebilir. yalan söyleyen bir ebeveyni varsa zaten o da yalan söyleyen bir birey olacaktır, bu durum kaçınılmaz zaten.

  sarhoşlara gelelim bu konu hakkında fikrim yok...
 • jagten filmini izleyin ve çocukların da ne kadar orospu çocuğu olabileceğini görün. söylüyorlar efendim. her türlü pisliği yapıyor çocuklar.
 • 46 yaşında ve iki çocuk babası bir adam olarak bu sözü sarf eden büyüğün pek ciddiye alınmamasını öneririm. çocuklar yaptıklarıyla sonuçları arasında bağlantı kurabildikleri ilk anlardan itibaren (konuşmaya başlamış olması bile gerekmiyor, vücut dili ve yüz ifadeleri var) gayet yalan söylüyorlar ama çok kolay anlaşılıyor. zaten anne baba olarak en zorlu görevlerinizden biri yalan söylemek gibi bazı olumsuz davranışları beslemeyecek şekilde sakin ve rasyonel tepkiler vermeyi öğrenmek, çocuklara dürüstlüğü daha cazip kılacak çözümler bulmak.