şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hayatta en çok nefret ettiğim olay. toplu taşıma araçların da bir annenin babanın yanında, kucağında bebek yada çocuk gördüğü zaman onları sevmeye çalışanlar olmuştur. hele hele öpmeye çalışıp yanaklarından makas almaya çalışmıyorlar mı iyice gıcık oluyorum. evet belki çok gaddarca olacak ama kimseye çocuklarıniza bu şekil de yaklaşımlarına izin vermeyin. şimdi herkesde kötü niyetli değil diyeceksiniz ama herkeste iyi niyetli değil. hele hele siz çocuğunuzla ayakta iken koltukta oturan biri "verin çocuğunuz kucağımda yanımda otursun" derse vermeyin. siz vermek istiyorsunuz çocuğunuz gitmek istemiyorsa kesinlikle ısrar etmeyin.
    çocuklarımıza yabancılara karşı nasıl davranılması gerektiği öğretelim. kimse ile tek başına aynı ortam da kalmamayı. yabancı birinin verdiği bir şeyi yiyip içmemeyi, kimseden para almamayı ve istememeyi, başkasının vücuduna dokunmasına izin vermemeyi, böyle bir durumda ordan kaçmayı, gerekirse çığlık atmayı.
    ne yazık ki yaşanan bunca rezalet pislik kimseye güvenmemeyi insana öğretiyor. belki iyi niyetle yapılan bir davranıştır. ama çocuk her iyi niyeti herkesten bekleyebilir yada herkesi öyle zannedebilir. o yüzden her zaman mesafeli olmakta sınırları çizmekte fayda var...