şükela:  tümü | bugün
  • kız, erkek çocuklarımıza şunu belletmeliyiz onların hislerine güvenerek.
    "tanıdık olsun olmasın, sana dokunulmasından hoşlanmadıysan bunu belli et, söyle"
    bizler insan severiz, çocuk severiz. çocuğumuzu sevmek isteyen bir yabancıya izin verir,
    çocuğumuz huysuzlanırsa "aa ne ayıp! sevsin amca, sevsin teyze" deriz.
    bu çok yanlış. varsın elin adamına, elin kadınına ayıp olsun!
    çocuğumuz istemiyorsa istemediğini söyleyecek bilinçte yetişsin.
  • mutlaka verilmesi gereken egitim; ancak kararında tutmak, çocuğun ic dunyasini korkularla doldurmamaya dikkat etmek gerekir. (bkz: bedenim bana ait) cocuklarla birlikte okumak ve uzerine sohbet etmek icin güzel bir kaynak.
  • çocukların yanı sıra yetişkinleri de kapsaması gereken çok önemli bir hareket.

eylül yağlıkara ve leyla aydemir'nın ardından size yakın zamanda çok rahatsız olduğum bir olayı anlatayım. sanırım karne günü ya da o haftanın herhangi bir günüydü... ne üzücüdür ki normalde ortalıkta görülmeyen bir kuşak çocuk, her zamanki gibi karne zamanı sokaklarda görünür olmuştu. neyse olay şöyle:
    sabah saatlerinde yaş ortalaması bir hayli düşük olan tramvayda gözüm bir adama takılıyor. adamın gözüyse yaşları en fazla 12-13 olan çocuklardan bir türlü ayrılmıyor. bir ara elindeki çöpleri çaktırmadan yere attığını görüyorum, uyarıyorum. uyarımı dinliyor ama dikkati yine aynı yere kayıyor. ben rahatsız oluyorum. bir yandan da kafamda adamı hemen sapık olarak kodlamaktan ayrıca rahatsız oluyorum. belki bana öyle geliyor, belki sadece laf dinliyor, belki tanıdığı birini çıkarmaya çalışıyor... ama ya sapıksa? bu düşünceler eşliğinde ineceğim durağa geliyorum. tam inerken bu adamın çocuklara "hangi okula gidiyorsunuz?" diye sorduğunu duyuyorum. ne yapmam gerektiğini düşünürken kapı kapanıyor.

o günün tamamını, "keşke inmeyip o çocukları takip etseydim" diye kahrolarak geçirdim. bir yandan da başka bir yabancı olarak çocukları asıl bu şekilde tedirgin edebileceğimi düşündüm. büyük ihtimalle o çocuklara hiçbir şey olmadı. ama o adamın sorusuna doğru cevap verdiklerinden de hiç şüphem yok.

lütfen çocuklarınıza, yabancılara özel bilgilerini vermemelerini öğretin. çocukların okulundan check-in yapmayın, yabancılara adres göstermeyin.

siz de tanımadığınız insanlara özel sorular sormayın. kimin nerede yaşadığını, hangi okula gittiği sizi ilgilendiren bir bilgi değil. bu noktada çocuklarla birlikte aile büyüklerinizi de eğitin. ne yazık ki herkes sizin bütün gün kısır yiyip dedikodu yaptıktan sonra evine dönerken ilk karşılaştığı çocuğa "iyi niyetle" sorular soran meraklı anneniz, teyzeniz, yengeniz değil.