şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diyabetli yavrularımız için sosyal medyada #sensörgelsinacımdinsin konu başlığıyla bir kampanya başlatılmış. şeker ölçüm sensörlerinin (kan şekerini cilt altı dokudan ölçen cihaz) ödeme kapsamına alınmasını talep ediyorlar. konunun gündeme yeterli derecede taşınabilmesi ve ilgili mercilere ulaşabilmesi için sosyal medya ve diğer mecralarda destek olunmalı. en azından başlangıç safhasında belli bir yaş sınırlaması ile ödeme kapsamına alınabilir/alınmalıdır.

  konu ile ilgili kısa bilgi
  çocuklarımızın talepleri:
  1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12 / 13 / 14 / 15 / 16

  diyabet konusu altında yazılırsa dikkat çekmeyecektir. konu hakkında açılan başka başlık bulamadım. benzer başlık açılmışsa da kusurumuza bakmayın.

  edit: saçma sapan konularda binlerce entry giren sözlük ahalisinin dikkatini çekmeyen konu.
  yazık.
 • up
 • simdi arkadaslar oncelikle yanlis olan bir bilgiyi duzelteyim. bu deri alti olcum cihazlarini alsanizda , her gun iki kere eski usul parmaklarinizi delip aleti kalibre etmeniz gerekir. dolayisi ile bu aletleri alalim, parmaklar delinmesin diye bir durum yok.

  ama bu aletler, ozellikle yeni generasyonlari (bkz: dexcom) cok basarili ve tip 1 diyabet hastalari icin gercekten cok faydali

  yalniz bu yeni generasyon aletlerin 6 aylik kullanim masrafi amerika icin asagi yukari $2000. bu eger sgk kapsamina alinirsa turkiye'nin batisi hizlanabilir.

  ulke olarak mesela kendi milli ve yerli glukoz olcum aletlerimizi uretebiliriz. eger basarili olursak tum dunyayada satabiliriz.