şükela:  tümü | bugün
  • merak kaynaklı olan davranışlardır. koltuğa çıkıp kendilerini yüz üstü atmaları bu yüzdendir, ellerinin üzerine kapı kapamaları bu yüzdendir. normal değil gariptir.
  • normalde yaptıramayacağınız şeyleri bir adet peluş oyuncağı aracı kılarak yaptırabilmeniz. 4 yaşındaki kardeşime peluş bir köpekbalığı aldım. oyuncağı görünce bayılmıştım, bizimki zaten dinozorları canavarları çok seviyor, tam oğlan çocuğuna göre diye düşündüm. kardeş de çok sevdi oyuncağı. köpebalığı aşağı köpekbalığı yukarı, elimizden düşmüyor. ben de bunu konuşturuyorum, bir eğleniyoruz ki sormayın. ama ne köpekbalığı imiş, zorla yemek yiyen çocuk onun hatırı için uslu uslu yiyor, oturup kitap okuyor, resim yapıyor. resmen sihirli değnek gibi bir şey keşfettim, biz gittiğimizde hemen kopekbalığı çıkıyor, annesi de rahat biz de. valla çok enteresan bir şey ama bir o kadar da tatlı. oyuncağa sarılıp "köpekbalığı seni tok seviyoyum" deyişi yok mu bitiyorum.
  • istanbul'da bir avm de bulunan kitapçıda çalışıyorum. malum her yaştan insan gidip geliyor ve bunlara çocuklarda dahil.
    öğle veya akşam yemeklerini de yine avm içinde yiyorum. (tamam giriş biraz uzun oldu farkındayım)

ve ne zaman yemek yesem ve ne zaman yemek yerken yanımdan yürüme yetisini kazanmışından 7-8 yaşına kadar bir velet geçse yemeğimi lazerle hizalayıp kafası 110 derece olana kadar çevirip görüş menzilinden çıkana kadar kesmeye, bakmaya, incelemeye devam eder.

not: bu entry bir önceki entry desteklemektedir.
  • suratiniza odev fotokopisi firlatmak suretiyle sizi gece gece uykunuzdan uyandirmak olabilir mesela...

"bu işlemlerim doğru mııuaaa??? kontrol etsene..."
  • bir süre 6 yaşında çok tatlı küçük bir kız çocuğuyla zaman geçirdim, prenseslere ve masallara bayılıyor...

bu zaman zarfında gördüm ki, olaylar karşısında aynı şeyleri hissediyorduk ki benim aklımdan geçirip, ayıp olur veya üşendiğim için sustuğum şeyleri pat pat diye minicik sesiyle ortaya söylüyordu...

en sonunda suların boşuna sarfedilmesiyle ilgili bir düşüncesini söylerken, kendisine sorulan bişey üzerine; " şu an o aşamada değilim" diyerek beni şok etmiştir.

buradan okul& eğitim kötü birşey diye düşünmeye başladım...bu süper dimağları alıp ezberin saçma şeylerin içine sokup, düşürerek normal düzeye getiriyoruz...

gecenin 4'ünde yatağından kalkıp bizim odamıza lööönk diye ışığı açarak girmesi. tövbe bismillah yaa, altıma işeyecektim. haa bir de o kadar belli ki planlı geliyor odaya. çünkü eline kendi yastığını almış yüzüne kapatıyor. bir anda ışığı açınca gözleri kamaşıyorsa demek ki zibinin. bunu bile planlamış eşoğğluu.asdfjlşiiş.

çok tedirginim sözlük. allaam acaba odamızın kapısını mı kitlesem.!
  • 5 yaşındaki kuzenimle gece gökyüzünü izlerken, benim çocukluğumdan beri sevdiğim, izlediğim üç tane yıldızımı gösterdim kuzenime. "bak bunlar benim yıldızlarım." dedim. dikkatle inceledikten sonra "hayır bunlar benim yıldızlarım!" diye tutturdu çocuk. kendisine başka yıldız edinmeyi teklif ettim. çünkü onlar benimdi! kabul etmedi. illa benim yıldızlarımı sahiplenecek. "iyi tamam senin olsun." dedim en sonunda. ancak böyle rahatladı, üstüne bir de bana gıcık verir gibi iki saat boyunca benden çaldığı yıldızlarla konuştu.
  • bamya ve karnabahar yiyen yeğenim var. bunlar çocuğun favori yemekleri ve henüz 8 yaşında.

olmaz, bi kere çocukluğun kuralına aykırı. çocukların en sevdiği yemekler köfte, patates ve makarnadır. bu değişmez kuraldır. bamya ve karnabahar büyüyünce yenmeye başlanan yemeklerdendir. çocuğun içine amca kaçmış resmen.*