şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çocukların sorduğu salakça sorularla mukayeseye gerek bırakmayan, aferim dedirten *, sorunun yöneltildiği kişiyi de düşünmeye ve araştırmaya sevk eden sorulardır.
  • "ben nasıl doğdum", "ben neden doğdum" gibi farkında olmadan da olsa yaratılışın manasını sorgulayan sorulardır. ne düşünürler vardır tüm ömrünü bu soruları düşünerek geçiren.
  • 3,5 yaşındaki yeğenim ve halası arasında geçen bir diyalog ..

y : haya* , bunna ne yapıyolaa *( televizyondaki senfoni orkestrasını göstererek.. )
    h : hımmmm , ıııı..( edebiyat öğretmeni hala , haalaa doğru cevabı aramaktadır .. )
    y : acaba müzik çalıyo olabilirler mi ??? ( işte bu benim yeğenim !!! )
    h : czzzt , czzzzt* (dumur )
  • üç buçuk yaşındaki çocuk:

babaa, bizim neyimiz yok?
  • (bkz: bu amca kim)
  • 6 yasinda yegen borik asit... markette meyveli soda alacagim diye rafa tirmanip raftaki tum mesrubati rafla birlikte tepesine indirip ayagina dikis attirmasini muteakip sorar:

hala, beni kopyalavlavsa, kopyam da benim yaptiklavimi mi yapacak?
  • kuzenimin renkleri öğrenirken sormuş olduğu apıştırıcı soru buna bir örnektir;

-bu ne reenk?
    +sarı hayatım.
    -peki buu?
    +o da mavi.
    -(biraz durur..) renk ne?
    +eöö...&%+^!!
  • ilkokul 1 muzik dersi sirasinda;

nue arp resmi gostererek cocuklara sorar: bu hangi enstruman bilen var mi..?
    cocuk 1 son derece heyecanla: alp..! alp bu..! *
    cocuk 2 sakince: melekler calar..
    ;der buraya kadar her sey yolundadir ta ki, cocuk 3 olaya girene kadar;

cocuk3: melek var mi ki?

cocuk 2: var tabi tanrının yaninda..

cocuk 4'ün meseleye karismasiyla sınıfı terk etmek isterim..

cocuk 4: tanri var mi ogretmenim..?
  • benden onsekiz yaş küçük, zamanın ötesinden gelen kardeşimin, zamanın ötesiyle ilgili sorusu
    "ya primus, uyumayınca sabah oluyor mu?"
    üç yaşında çocuk ne biçim sorular soruyor yahu diye bir dumur anı yaşadıktan sonra, cevaben, "valla olur, yani ben çok yaptım, oluyor, ama sen pek bekleyebileceğe benzemiyorsun, iyisi mi yat sen." demiş idim.