şükela:  tümü | bugün
 • goyanın, yerine geçmesinden korktuğu çocuklarını yiyen yunan tanrısı kronos'un hikayesini resmettiği meşhur tablosudur. (bkz: saturno devorando a un hijo)
  kronos, yerine geçmelerinden çekindiği için çocuklarını, doğumlarının hemen ardından yer.
  2005 yılında, memlekette, 17 olan çocuk politik mahkum sayısının; 2010 yılında, 1023'e çıktığını duyunca aklıma bu tablo geldi. tabi ki bu rakamlara mahkum edilmeden infaz edilen ya da dipçikle dövülen çocuklar dahil değil.
 • goya'nın madrid yakınlarındaki , quinta del sordo adlı evinin duvarlarına yağlı boya ile çizdiği kara resimlerolarak adlandırılan 14 resimden biridir. ressama ısmarlanmamış olan ve halka teşhiri düşünülmeyen bu resimler, betimledikleri kötü niyetli ve çatışma dolu temalar sebebiyle, karamsar bir ruh halini yansıtıyordu.
  "çocuklarını yiyen satürn" de bunlardan biri. duvardaki çizime teşhiri düşünülmediği için bir isim verilmemişti elbet ancak goya'nın rubens'in 1636'da çizdiği aynı temaya sahip resimden ilham aldığı düşünülerek konulmuş bu isim.

  mite göre satürn'ün çocuklarından biri, kendisinin babası caelus'un yerine geçtiği gibi, satürn'ün yerine geçecekti ve tanrı bunu biliyordu. satürn bunu engellemek için bütün çocuklarını doğar doğmaz yiyordu. karısı ops satürn'e ihanet etti ve altıncı oğlu jüpiter'i girit'te saklayıp, satürn'ü kundağa sarılmış bir taş ile kandırdı. sonunda kehanet doğru çıktı ve jüpiter babasının yerine geçti.

  goya'nın tablosundaki en dikkat çekici kısım şüphesiz kendi çocuğunu yiyen tanrının elindeki çocuk figürünün normal bir insandan daha farklı görünmemesi. yani bebek değil yetişkin formunda olması.

  bir de küçük anekdot vardır ki: o da resmin aslında yani duvardaki tabloda satürn'ün penisinin kısmen erekte olduğu.. ancak tuvale geçirilirken bu ayrıntı kaybolmuş
 • goya'nın 1819'da aldığı evin * duvarlarına iç açıcı resimler çizdiği fakat ardından geçirdiği hastalıklar ve iç savaş yüzünden depresyona girdiği için bu resimlerin üzerine kara resimleri çizdiği söylenir. yemek odasındaki altı resimden biri * caelus'u öldürerek * tahta geçen tanrı satürn'ün kendi çocuklarının da aynı şeyi ona yapmasından korktuğu için doğar doğmaz onları yemesini anlatır. çok iç karartıcı ama güzel bir tablodur.

  bu da hayko
 • her krizde çocuklarını ezen, döven, katleden bir devleti görebileceğiniz tablodur. o devlet 16 yaşındaki çocuğu asar, 15 yaşındaki çocuğu "kazara" öldürür, hasta bebeklerinin ilacına pahalı diyerek ölümlerini kenardan seyreder. bir ispanyol da bunu kahin edasıyla resmeder.
 • ispanyol ressam francisco goya'nın, evinin duvarına yağlıboya ile yaptığı "kara resimler" olarak adlandırılan duvar resimleri serisine ait bir yapıt. ispanya'daki iç savaş nedeniyle sanatında oldukça karamsar bir dönemden geçen goya, bu eserlerinde iç karartıcı, rahatsız edici, çatışma dolu temalar kullanmıştır. resimde yunan tanrısı kronos'un (satürn) iktidarını korumak için kendi yerine geçmelerinden korktuğu çocuklarını doğumlarının hemen ardından yiyerek öldürmesini anlatmaktadır. goya'nın ölümünden sonra tuvale aktarılan resim, günümüzde madrid'deki prado müzesi'nde sergilenmektedir.
 • tarihteki en korkunç resimlerden biri,
  yok çocuklarını yemek zorundaymış, o yüzden yüzü kederliymiş gibi cümlelere kanmayın. yemiş ve pisliğin teki.

  https://youtu.be/g15-lvmircg
 • goya’nın en sevdiğim eseri. iktidar tutkusunun yüzde oluşturduğu hırs ve dehşet ancak bu kadar çarpıcı resmedilebilirdi.
 • fransız devriminde ki dantonun devrim kendi çocuklarını yerin güzel bir yansımasıdır
 • şüphesiz en etkileyici tablolardan birisi. satürn* olarak bilinen sözde tanrı, dangalak ve züppe herif bu muhteşem eserin esin kaynağıdır. bu sözde tanrıya çocuklarından birinin onun sonunu getireceği söylenir. prezervatif, vazektomi gibi son derece basit olan pek çok çözüm yolları var iken kendisi bilin bakalım hangi yöntemi kullanır?
  (bkz: doğum kontrol yöntemi olarak bebeği yemek)
hesabın var mı? giriş yap