şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • 7 yaşındaki kızımla alerji testi için hastanede sıranın bize gelmesi beklenmektedir:
    - ne o kızım? mırıl mırıl ne konuşuyorsun?
    - dua ediyorum baba?
    - ne duası?
    - alerji duası.
    - nasılmış o dua?
    - allaam n'olur brokoliye alerjim olsun, çikolotaya olmasın.
  • bayramda 4 yaşındaki yeğeni sıkıştırıp yemeye çalışıyorum. veletin kod adı 4 yaş olsun

4 yaş- yeme beni
    zulmet- yeme beni bulgar halk dilinde "enişte kulağımı ye" demektir.
    4 yaş- (hafif şaşırmış) hayır dediiim.
    zulmet- hayır dedim korece " göbeğimi ye" demektir.
    benim 7 yaşındaki oğlan- baba
    zulmet-efendim oğlum
    7 yaş- baba ukrayna halk dilinde 4 yaş'ı bırak demektir. (ukrayna yı nereden buldun?)
  • 3 yaşındaki komşunun veleti beni neden begenmediğini dayısına acıklıyor.

- ya dayı ya, baksana hic memesi yok bunun

+ ben senin boyuna bişi diyor muyum cüce? (bkz: ühühühü)
  • (bayramda başka bir şehirde yaşanan ailenin yanına girilmiş, hatta ilk gün sabah maaile yapılan kahvaltıya yetişilmiştir.)

mert 2 yaşında, içeri girer girmez gelip yanımda durur

mert: adam (tabii tam adam diyemez, adam ile adaaa hatta adım arası birşey çıkar)
    pk: he?
    mert: adaaaammmm
    pk: ne adamı?
    mert: adam.
    pk: abla ne diyor bu yav adam adam
    mert'in annesi: bayram harçlığı istiyor

sonra anlaşılmıştır ki, üzerindeki atatürk resmi nedeniyle, paraya adam demektedir. öyle büyük paralarda da gözü yoktur, 50 kuruş da kendisi için "adam" dır, 50 lira da.
  • lina (yaş 4):

-dayı bana sinyor he'yi açar mısın?
    +açayım

şarkıya eşlik ederken:
    -sinyor heeee, sinyor heeee, salome, salome, salome, (bağırarak) oooiii, oooiii, oooiii..

söylediği şarkı:
    zombie - cranberries
    -what's in your head, in your head, zombie, zombie..

dakikalarca sesli güldüm.
  • bacanağın çocuğu bayramda elimi öpmüş fakat gerekli tahsilatı yapamadığı için kıvrım kıvrım kıvranmaktadır. aile efradı biraz da gülelim modunda olduğundan harçlık vermemem konusunda bana önceden uyarıda bulunmuştur.

ufaklığımız emre, televizyonda canlı para yarışmasındaki paraları ima eder, bir sağıma bir soluma oturur her türlü tacizi dener ve nihayetinde sonuç alamayacağını anlayınca kulağıma yaklaşıp:

- elini öptüm, para versene!
  • şüphesiz ki, aziz başkomiser ile torunu arasında geçen diyalogları es geçemeyiz.

not: behzat ç. 2.sezon spoiler tehlikesi.

--- spoiler ---

aziz başkomiser-uslu durusan bu çıplak kadını sana veririm
    torunu-napçam ben onu? çıplak o kadın
    aziz başkomiser-iyi çıplağı ben alırım kemanı sana veririz
    (sessizlik)
    aziz başkomiser- oğlum sen yapmazsan ben yapmazsam onlar da gider keman çalar.

--- spoiler ---
  • oğlumla(5) kahvaltı muhabbetimiz;
    - anne biliyor musun ege sümüğünü duvara sürüyor, duru sınıfta osuruk yapıyor, çağan ege de sınıfta osuruk yapıyor..
    + sen yapıyor musun peki?
    - hayır bizim grubumuz tuvalette osuruk yapıyor, onlar sınıfta osuruk yapanlar, cadılar.. bizler yapmayız sınıfta..
    + aferin..
  • büyüme kavramını nasıl algıladığını gösteren diyaloglardır.

ben- hadi bana bir insan çiz
    ahmet- bu başş, bu ayaklarııı, bu daaaa pipiiiiii
    ben- e herkes de var mı bu?
    ahmet- evet tabi. kardesimde yok ama olunca o da anaokuluna gelecek.

işin komik yanı bu çocuğun 1 yaşında bir kız kardeşi var. "pipisi yok, pipi herkeste vardır. demek ki pipi o büyüdükçe çıkacak ve pipisi olunca okula gidecek, benim gibi!" bağlantısını nasıl, hangi olayla kurdu anlamak zor.
  • en küçük dayımın kızı olan elif(5yaşında) bir komşuya emanet edilir. fakat kadın diğer dayımla yengemin ayrılmaya karar verdiğine dair duyduğu dedikoduyu çocuk üzerinde kullanmak, ağzından laf almak ister :

komşu kadın : elif söyle bakalım, sen yengene "anne cici" mi diyorsun? "cici anne" mi diyosun? "yenge" mi diyorsun?
    (kadını tepeden tırnağa bi süzer arkasından patlatır bombayı.)
    elif : senin kafan yerinde değil herhalde, git biraz uyu da aklın başına gelsin. (dönüp sırtını bahçeye çıkar.)
hesabın var mı? giriş yap