şükela:  tümü | bugün
  • bunun tersi de mümkün hatta malesef kaçınılmaz bir durumdur. sırf çocuğunuz var diye toplum tarafından sürekli taciz edilirsiniz. çocuğunuzla dışarı çıkmak, işinize gücünüze yoğunlaşmak ya da kafa dinlemeniz imkansızdır. bir kere bu işin dehşet bir ticari yanı vardır. sokaklar çocuğunuzun küçük algısını kullanarak sizi bir tüketim çılgınlığının içine sokmak için kurgulanmış gibidir. har dükkan, mağaza kapısının önüne çocukların dikkatini çekecek ürünleri yığar. üstüne de parayı verecek, yani satın alma yetkisine sahip olan sizi değil çocuğunuzu hedefleyen satıcılar bulundurur. çocukla sokağa çıkmak mütemadi bir satıcı-ebeveyn çayışmasının içinde olmaktır.

taksi şoförleri ise bir kabustur, hepsinin ya çoluk çocuğu ya da sizinki kadar bir yeğeni vardır ve mutlaka karşılaştırma içeren sohbetlere girerler. otobüslerde, parklarda durmadan gözetlenirsiniz, kendilerine göre yanlış olan bir harketiniz olduğu anda üzerinize hücum eden bir teyzeler ordusu vardır. dedeler ise daha fecidir, yolda mızıklanan çocuğunuzu sizden önce azarlayıp dış dünyayla ilgili korku dolu fikirler edinmesini sağlarlar.

bir oyuncakçıya gittiğinizde, oradaki satıcının dünya görüşünün tekeline girersiniz. sizin seçimleriniz değil onun çocuklara ve hayata bakış açısıdır geçerli olan. sempati ve iletişim meselesi çocuklar üzerinden o kadar büyütülür ki, siz ne kendinizi ne de çocuğunuzu bunlardan koruyamazsınız.

sürekli toplumsal bir taciz yaşayıp da meydan okuyamamak, sessiz kalmak nasıldır bilir misiniz.
  • iş bu entirim yukarıdakilere katılmakla birlikte bir de çocuklu aileye uygulanan terörizm olduğunu da belirtmek ister.
    olaya bir de şu açıdan bakmaya ne dersiniz:
    tatlı bir mayıs güneşinin altında bir anne ve bebek oturuyor. anne gazete okuyor, bebeğiyle konuşuyor, gülümsüyorlar. bahar güzel, pazar tatlı. ama etrafta bunu terörize eden teyzeler ordusu moral bozmak için bekleşiyorlar.

-kızım bu çocuk üşür. ört bunu.
    -pusetin kenarlarına bişey gerin, yandan rüzgar alır. (çadır mı kurayım?)
    -başına bişey taksaydınız.
    -kemerini bağladın mı kızım.
    -ince giydirmişsin.

şimdi denebilir ki, caaanım ne var bunda, çocukçağızını sevmişler, ilgilenmişler. bütün anneler, etraftaki insanların tekmilinin birden çocuğunu sevmesini beklemiyor mu, örtük veya aşikar bir biçimde. çocuğumu sevin diye yalvarmıyor mu? diyebilirler. her anne böyle değildir. böyle olmayan anneler için bu bir çeşit terörizmdir. yaşlı annelerin, genç annellerin anneliğini baltalama terörizmi. (bakın ne kadar çok anne dedim)
    bir de hayat denilen koca boşluğu eşlik ve annelikten gayri hiç bir şeyle doldurmamış bulunan bütün kadınlar, genç, tecrübesiz gördükleri bütün annelerin, anneliğini bir tür zırvalık olarak görüyorlar.
    çünkü yıllardır beklenen fırsat bu kez onlara geçmiş. hayatta bir kerecik olsun, kendince başarılı olduğu bir konuda o da etrafa ahkam kesebilir, gönlünce. yaşasın. estirebilir terörünü. oley.
    bir tek kendilerinin anne olabileceğine o kadar ikna olmuşlar ki, bişey söylesen de tesiri yok üstelik.

işte bu da böyle bir terörizmdir.

çıldırmalık!
  • bahar geldi böyle oldu...
    kışın çocuklar evde hapisti çoğunlukla, bahar gelip havalar ısınınca evdeki terörden bıkan, yaka silken ebeveyn alıp çocuğu, yallah dışarı çıkarır oldu. bi kaç zamandır o yüzden sokaklar bebekle, çocukla dolup taşıyor. tamam hoş amenna gezsin dolaşsın yavrucaklar, ama sizin evde tahammul edemediğiniz çocuğunuza biz neden tahammul etmek mecburiyetinde bırakılıyoruz? azıcık terbiye ver çocuğuna kadın!!!
    çiçek dalında, çocuk evinde güzel.
    tasmasını takmadan köpek gezdirenlere de gıcığım zaten .

kendime not: yarın bir gün benim de çocuğum olursa, ben de intikamımı fena alıcam herkesten. salıcam üstlerine " saldır kızım, ısır oğlum, tut kızım"...

hmmm, ama bu iş köpeklere yaptırılıyordu di mi?
  • "aile" olmadan once, diger cocuklu ailelerin kendilerine yasattiklarini unutan ailelerin, aile olduktan sonra etraflarindakilere yasattigi terordur. (bilbo baggins cumlesi gibi oldu ama anlayan anladi.) gittiginiz bir aksam yemegini, surekli artan cocuk nufusunun yaydigi gurultu nedeniyle erken noktaliyorsaniz terore maruz kalmissinizdir. kuzeniniz oglunun susmasi icin sizi, "uslu dur x, hoca kizar" seklinde kullaniyorsa terore maruz kalmissinizdir. cocuklu aileler lutfen kendilerini "oyle şeniz, oyle mutluyuz ki!" diye kandirmasinlar. hepimiz biliyoruz ki bir an geliyor cocuksuz gunlere onlar da ozeniyor. galiba o yuzden, cocuk sahibi olmaniz icin sizi ailenizden bile daha fazla zorluyorlar. sahsen en cok maruz kaldigim teror turu de bu. ben insanlarin cocuk sahibi olmalarini anlarken veya zaman zaman sikayet ettiklerinde "madem sikayet edecektin, niye dogurdun?" diye sormazken; cocuklu arkadaslarimin beni cocuk yapmaya zorlamasini anlamiyorum. surekli zilyon tane sebepten birini secip insanlari susturmaya calismaktan usandim.
  • çocuğu bir mal, bir meta olarak görenler için korkunç bir terörizmdir.

halbuki o da bir insan. inanmazsınız, sizin gibi hakları var. gezebilirler, dolaşabilirler, hava alabilirler, oynayabilirler... dünya ne size ait, ne de sizin gibilere. emin ounl dünyada onlara da bir yer var. yeter ki herkes insan olsun, birbirini anlasın.
    hiçbiriniz ana karnınızdan 20 yaşında çıkmadığınıza göre, ergenliğiniz başlayana kadar mahzende tutulmadığınıza göre bir buçuk saniye olsa bile empati kursanız fena olmaz.

evet, bir yaşında bir kızım var, bugün beraber kahvaltı etmeye gittik. ne bağırdı çağırdı, ne kimseyi rahatsız etti. saldık çayıra koştu kovaladı. ben de mutlu oldum, o da oldu. şaka gibi ama güldü bile. valla bak...
  • bazı örnekleri insanı çocuk sahibi olmaktan bile soğutur gerçekten. öylesine bir abartı, yüzsüzlük derecesinde çevreye karşı vurdum duymazlık, bu kadar şımarıklık, çileden çıkaran bir görgüsüzlük... korkuyorum şerefsizim ilerde böyle bir terörün eylemcisi olacağımdan ve şu an içten içe ettiğim küfürlerin bana döneceğinden.
  • dünyada sadece kendi çocukları varmış, çevrelerinde başka hiç kimse yokmuş gibi davranan ailelerin, bütün hayatlarını çocuklarının üzerine kuran ve başka hiçbir hayatları olmayan ailelerin yarattığı terördür efendim.

çocuklarının (ve dolayısıyla kendilerinin) her şeye haklarının olduğunu düşünürler ve sizden de bu şekilde düşünmenizi beklerler.

karşılıklı saygı mı dediniz, efendim? onlar bunu çoktan unutmuştur, hep çocuklarına ve çocuklu aile oldukları için kendilerine saygı gösterilmesini isterler. onlar için siz tamamen önemsizsinizdir, yoksunuzdur, saygı gösterilecek bir varlık değilsinizdir, çünkü onlar çocuklu ailedirler ve her şey onların hakkıdır.