şükela:  tümü | bugün
  • mahalle maçı
    ben van basten'dim,amca oğlu gullit.genelde 6-7 çocuktan oluşurdu takım. her nedense kolay kolay bir çocuk top sahibi olamaz,ancak tüm çocuklar ortak para toplayıp top alabilirdi. teknolojinin ürettiği oyunlar;tetris ve street fighterdi. yokluğun, yoksulluğun, üretimsizliğin en son resmiydi sanırım 1990'lı yılların çocukları.naylon toptan kames topa geçişin, çocuğun futbol dünyasında en büyük devrim sayıldığı yıllardı.

ve yaşlar büyüyünce o çocukların her biri,hayatın bir yerine transfer oldu ama hiç birisi futbol dünyasına gitmedi.
  • saklambaç.
  • bilmiyorum her yerde varmıydı ama istanbul'da bizim mahallede terlik kapmaca diye bir oyun vardı. genişçe bir daire çizilir ortasında bir ebe olur terlikler, ayakkabılar o dairenin içine bırakılırdı. ebelenmeden daireden onları almaya çalışırdık dört koldan hamle geldiği için ebe kişi ganimeti muhafaza etmekte baya zorlanırdı. çok güldüğümüz çok eğlendiğimiz bir oyundu. hey gidi çocukluk.
  • simit,belki yağlı kayış ciddi anlamda stesimi atmaya ihtiyacım var..
    (bkz: yağlı kayış)
  • (bkz: taso)
  • neden bilmiyorum ama sanırım saklambaç..

bilinçaltımda bir şey var bu oyunla ilgili ama bulamıyor ve çıldırıyorum. yoksa bu oyunu hala bu kadar seviyor olamam.

kedimle hala oynarız.
  • lastik atlama.
    karsilikli iki kisinin ayagina bildiğin don lastiginden takar; birler ,ikiler,...beşlere kadar yükselterek lastik uzerinden atlardik kurallara uygun bir sekilde. beceremezsen yanar ,ayagina lastik gecirilen olurdun.
    yazlikta cocuklara lastik aldim,gosterdim. gösterirken bile hosuma gitti .
    'hadi 'dedim' siz devam edin' .
    5 dakika sonra bir baktim ki kimse kalmamis.
    biz saatlerce zıplardik, zevkle. oynayacak adam bulamasak sandalyeye gecirirdik evde.
    aldim lastigi biraktiklari yerden, üzuldum tabi.
    belki ben de o bahaneyle birazcık olsun oynardim .

edit: oyun hakkinda ilave
  • cadillacs and dinosaurs nam-ı diğer mustafa. milenyumlar bilmez.