şükela:  tümü | bugün
  • çocuk olmak
    hepimiz nasıl da çocuğuz yaşımız kaç olursa olsun. deneyelim mesela annenizi arayın şimdi sana geliyorum ne yemek var diye sorun. yaşınızın kaç olduğuna bakmaksızın bir evladı doyuramayacak değiliz ya diyerek en sevdiğiniz yemeği pişirmeye başlar hemen.

çocuk olmak ne kolay. düştüğünüzü düşünün mesela hemen biri yerden kaldıracak ve bir yerin acıdı mı diye soracaktır.

çocuk olmak ne kolay. ne acısızdır çocukluk. kalp ağrısı nedir bilmezsin mesela. hiç kimse sevmese dahi seni seven birileri vardır. bir tane bile arkadaşın olmasa sana değer veren bakkal amca, komşu teyze bulunur elbet.

çocuk olmak ne kolay. tek derdin ve tasan yapmadığın ödevlerdir aslına bakarsan. onları yapmadığında büyükler sana kızar sadece.

çocuk olmak ne kolay oyunlar seçesin, oyun arkadaşı bulursun ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadan yaptığın işte, oynadığın oyunda kendini kaybedersin.

çocuk olmak ne güzeldir. büyüdükçe sorumluluklar arttıkça çocukluğa duyulan özlem bundandır. hayat akar giderken en altımızı ıslattığımız ama en tasasız olduğumuz günlere dönme özlemimiz buradan kaynaklanır. nerede eski bayramlar derken aslında hepimiz çocuk olduğumuz, şeker topladığımız bayramları kastederiz ne garip değil mi? 7’den 70’e hepimiz aynı şeye hasret duyarız.

çocuk olmak ne zor onu bilir misiniz peki siz. hep bir büyüme telaşıyla yaşımızı bir iki yaş büyük söylediğimiz, büyük adam olmak, bağımsız olmak için saffettiğimiz o çaba zorlaştırır herşeyi.

çocuk olmak ne zor bir bilseniz. sürekli üzerinizde bir çift gözün olması kendi kararlarını alamamak ne zordur oysa ki.

çocukluğum geldi aklıma bir de yalnızlığım. yalnız bir çocuktum ben. yaratılış itibariyle yönetilmeye gelemeyen, her daim kuralları kendi koyan bağımsız, ne istediğini bilen çocuk. eğmeden, bükmeden ne istediğini söyleyen o çocuk hep yanlızlığa mahkum edilen o çocuk bendim. şimdi bana o günlere geri dön desen dönmem, dönmek istemem. çocuk olmak benim için çok zordu. hep abla olmak zorundaydım çünkü. çocuk olmak ne kolay geliyor değil mi kulağa. oysa ben çocukluğumu sizin toplumsal kurallarınıza gömdüm. ölü hiç dirilir mi, çocuk büyüdüğünde hiç küçülür mü?

çocuk olmak ne zor bir bilseniz yetişkin olmayı bırakır çocukla çocuk olurdunuz.