• anne ya da baba bu dünyadan geçip gittiği zaman.
  • illa yaşınızın büyümesiyle gerçekleşecek diye bir koşul taşımayan durumdur. 5 yaşındayken de çıkabilirsiniz çocukluktan ya da 35 yaşında hala koca cüsseli bir çocuk olabilirsiniz. yaşadıklarınız karar verir sizin ne zaman çocukluğu terkedeceğinize.
  • ilk büyük acının yaşandığı an.
    ondan öncesinde ne olursa olsun, yaşın kaç olursa çocuksun.
    bu acıyı ne kadar erken yaşarsan çocukluk orda bitiyor. zamanın, nüfustaki yaşının önemi yok.
  • üniversite sınavına girilen gündür.

eğer kazanırsanız zaten başka yerlere göçüp gidecek, üniversite derdiyle geçim derdini aynı anda yaşayacaksınız, belki çalışmak zorunda kalacaksınız üniversite sonrası iş güç evlilik falan.

tabi, üniversite sınavında başarısız olmak da var ama başarısız olsanız bile bir sonraki sene için çalışacağınız için eğlenceye vakit bulamayacaksınız. masa başında kafa patlatacağınız için o seneyi ne çocukluk, ne de olgunluk sayamayız. kayıp senedir o sene. sonra kazanılır üniversite ve yukarıdaki senaryo gerçekleşmeye başlar.

not: çocuk yaşta annesini babasını kaybeden kişiler için yazılmamıştır. o durum çok çok farklıdır.
  • bu sözü söylediği andır, bir büyüğü andırır, sıyrılırken çocukluğundan, vazgeçmişken özgürlüğünden, kaybettiği andır, artık susarak yaşayacağı zamandır.
  • gülmenin azaldığı hareketlerin yavaşladığı andır. insan hayatı anlamaya, zamanı ise algılamaya başlar.
  • şahsen aileden para istemenin zoruna gittiği ilk gündür diye fikrimi beyan etmek istedim.
  • biber dolmasının biberini de yediğin an.
  • bilmiyorum.

birgün son kez saklambaç oynadım. onun son saklambaç olduğunu bilmeden, bilsem daha çok tadını çıkarırdım. birgün son kez bebeğime mama yedirdim, eğer onun son olduğunu bilseydim hüzünlenirdim herhalde. birgün bir daha sokakta koşmamak üzere eve girdim, son olduğunu bilsem daha çok koşardım. bütün sonları yaşadım, hangisi ne zaman oldu hiç bilmeden. sonra bir baktım, artık çocuk değilim. hiçbir şeyin ne zaman, nasıl bittiğini bilmeyen ben, çocukluğumun bittiğini çok iyi anladım.
  • henüz yaşamadım ama bence çocukluğun bittiği an ( en azından erkek için böyle olduğunu düşünüyorum) babanın öldüğü andır.
hesabın var mı? giriş yap