şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocuğun genital bölgesini uyarması davranışıdır.

  bebeklik döneminde yaşanılan haz durumunu mastürbasyon olarak tanımlamak zordur. bahsedeceğim davranışlar 'haz bozukluğu, infantil mastürbasyon' gibi tanımlar alabilir.
  doğumdan sonraki ilk 4 ayda altları temizlenen çocuklar yaşadıkları hoşnutluk, esenlik nedeniyle haz duyumsarlar ve bu durum onlarda bir haz arayışı başlatabilir. bu tarz genital oyunlardan istemli mastürbasyona geçiş ise 2-3 yaşlarından itibaren gerçekleşir.
  tesadüfi veya herhangi bir enfeksiyon durumunda kaşıntının ardından genital organına temas eden çocuk haz duyumsadığında bu hazzı istemli şekilde devam ettirebilir.
  eliyle ya da sürtünerek genital bölgesini uyarır. beraberinde boş bir bakış olacağı için bu durum epilepsi ile kolayca karıştırılabilir.

  3-6 yaştan daha uzun sürmesi normal dışıdır. beraberinde farklı bir sorun olduğunu gösterir. çocuk yalnızlık, kardeş kıskançlığı, boşanma- terk etme gibi ailevi sorunlar, cinsel istismar, sevgi yoksunluğu yaşadığında bu davranışı devam ettirebilir.

  bu durumun oluşmasında en temel etken yetersiz ebeveyn- çocuk ilişkisidir.

  genelde kız çocuklarında daha fazla olur. okullarda, sıranın kenarına sürtünme, oturduğu yerde ileri geri hareketler yapma şeklinde gözlemlenebilir.

  çocuğun durumu fark edildiğinde bunun doğal bir durum olduğunun ancak normal bir durum olmadığının ayrımında olarak tedavi çalışmaları yapılması gerekir.