şükela:  tümü | bugün soru sor
  • içinde ki çocuğu öldürmeyen, cıvıl cıvıl,masum anlamına gelir.
  • yüz ifadesi temiz ve saf olan.
  • yetişkin hale geldikten sonra hala çocuk gibi hal ve hareketleri olan kişiye söylenen kınama sözü.
  • çocuksu bir gülüş; gülüşlerin en içteni.

(bkz: masum)
    (bkz: olduğu gibi)
  • yeni doğan çocuklara verilebilecek bir isim. bengisu gibi.
  • iciyle rengarenk olma hali..

bugun birkac magazada tabak canaklara bakındık. ben ısrarla rengarenk olanlara gittim. bir tane dısı yesil, ici beyaz tabak canak takımı yapmıslar, icinden renkli renkli kelebekler geciyor, her cesit tabagı, her cesit bardagı, asık oldum. hele bir tane seri yapmıslar, boyle beyaz tabaklar dusunun, birinde bir cop adamla bir cop kadın var, el ele tutusuyorlar, ustlerinden kırmızı kırmızı kalpler cıkıyor; birinde opusuyorlar, gene ustlerinden kalpler cıkıyor.. bir seride penguenlerden yapmıslar. bir sekerler sekeri penguen kırmızı atkısıyla tabak takımının ortasında duruyor.. o kadar tatlıydı ki..

gecen bir magazada kendimi kaybettim. degisik degisik ev saatleri, rengarenk objeler, acacaklar, catal bıcak takımları, suratlı semsiyeler, desenli tokalar, normalde hic sevmememe ragmen acayip seker renkli biblolar.. neler neler.. ben burada olmek istiyorum oldum..

bir gun bir evim olunca renklerini acayip onemsemek istiyorum.. rengarenk olsun istiyorum. tabak canagından duvardaki posterlerine, yastıklarından mumluklarına kadar rengarenk. hayatımı bir erkekle birlestirecegim ve erkek dedigin az renkli bir sey olacagı icin bu konuda nasıl bir uyum saglayacagımızı hic bilmiyorum acıkcası. erkekler dekorasyona genelde cok onem vermez ki.. herkes ilgisini ceken konuda soz hakkına sahip olsa ne cıkar sanki?

bugun acayip guzel bir gun gecirdim. nedeniyse su hani oyuncakların durdugu, bir kelepceyle onları tutmaya calıstıgın oyundan oyuncak balık kazanmıs olmam. sırf bu sebeple birkac saat aptal aptal sırıttım.. sevgilim dedi ki sen tabi ki bundan bu kadar cok mutlu olcaksın.. cunku daha ic dunyanda uc bucuk yasındasın. ahahhahah. kufur mu etti, iyi bir sey mi soyledi ben de bilmiyorum sozluk.

gecen senelerde bir gun isten yorgun argın gelmisim. annem kapıyı actı. hosgeldin dedi, pıt pıt kostura kostura salona gitti. pesinden gittim. benimkisi yılbası agacı almıs, onu dekore ettigi icin bu kadar mutluymus. kendi kendime dedim ki 45 yasında olmak istedigim kadın annemin tıpkısı.. boyle cocuksu seylerle mutlu olabilen bir kadın..

genelde kadının da erkegin de olgunu makbuldur. "uff, cocuk musun" en sık duyulan elestirilerdendir. oysa olgunlukla cocuksuluk catısan seyler degil ki.. hem sorumluluklarını yerine getiren hem de cocuksu bir insan olabilirsin.. ben sahsen cocuklardaki sasırma yetisini, bir kulah dondurmadan bile deliler gibi mutlu olabilme halini, rengarenk icerikli olma durumunu, animasyonları ve cocuklukla itham edilen nice seyi ısrarla cok seviyorum..

her cesit erkekle mutlu olabilirim ama iyi bildigim icindeki cocugu erken yasta olduren bir erkekle hayatta mutlu olamayacagım..
  • burhan günün 2006 yılında yazıp yönettiği ilk kısa filminin adıdır.
  • bizim fethiye köy yaşamında şöyle bir anlayış veya imgelem vardı: çocuklar ilk konuşmaya başladıklarında aslında 7 (yedi) dilli olurlar. zamanla aile içinde öteki bildiği/konuştuğu diller geriler ve anadiline kavuşur. çocuk dilini anlayamamaya dair çok hoş, naif bir yorum. bu yorumu azıcık ciddiye alırsak anadil öğreniminin doğaldan çok bir eksiltme ve budama eğitimi olduğuna varırız. bu yorumun anadil eğitimi için afaki ve geçersiz olmakla birlikte kültürlenme ve kültür aidiyeti bakımından yerine cuk oturduğu söylenebilir.

kandiller kurtarma yazılısı gibi.
    türkiye ulusu da çocuksu ve öğrenci ruhlu. e, ne de olsa dine sonradan katıldılar, her dem yeni ve tazeler.

"bu yüzden farkına varmalıyız ki inkar edilemez başarısına rağmen günümüz akılcı bilincinin adapte olmayan çocuksu bir yanı vardır ve hayata düşmandır. hayat kurumuş ve engellenmiş, kaynağın yeniden keşfedilmesi için haykırmaktadır; fakat kaynak, ancak bilinçli zihin "çocukların bölgesine" geri dönme acısını çekerse ve orada tıpkı daha önceki gibi bilinçdışından yardım alırsa bulunabilir." carl gustav jung - rüyalar

(ilk giri tarihi: 28.5.2015)

(bkz: çocuklar başı deli omar)
    (bkz: çocuklaşmak)
    (bkz: hiç de bile)
    (bkz: nolcamış)
    (bkz: çocuk dili/@ibisile)
    (bkz: kadın korkusu/@ibisile)