şükela:  tümü | bugün
  • olmadık işlere kalkışan, herkese kök söktüren, dağıtmadık mekan ve beyin bırakmayan, yaka silktiren, yaramaz ötesi çocuklara sahip ebeveynlerin, çocuklarının davranışlarını mazur göstermek için kullandıkları savunma cümlesi.
  • genellikle komsu ve/veya akraba teyzelerin, yaramaz cocugun annesine soyledıklerı, aldırma gonul havasındaki soylem.
  • - ciddi misin?
    o zaman: (bkz: annedir döver)
  • 80 lerin sonunda 90ların başında çocuk olanların misafirliğe gittiklerinde ev sahibesinden, annesi çocuğa kızmasın diye, bolca duyulan söz öbeği. aslında bizler sakin çocuklardık. ama o evlerdeki vitrin olayı yok mu oldum olası deli olmuşumdur ona. içinde de düğünlerden alınan dışı şeker içi badem olan o iğrenç hediyelikten bulunan bir ton ıvırt zırıvt vardır. ulan çocuk aklımla merak ediyorum. vitrin büyülü bir dünya gibi geliyor. ulan sikko ev sahibesi o vitrin kadar boktan bir ev eşyası geldi mi bu dünyaya? süsleyince ne oluyor o vitrini? sanki yaramaz çocuk ölçme aracı gibi anasını satayım. sonra ben karıştırınca, çocuktur yapar. bir de o vitrin sadece misafirlerin girebildiği her daim soğuk misafir odası diye adlandırlan o iğrenç odada bulunur. bu ev kadınları bir tuhaf oluyorlar valla. bir insan evladı kendi ailesinden daha çok misafire önem veirir mi?? madem veriyorsun o oda ısıtılacak arkadaşım. ısıtmıyorsan ben ısınmak için tabi ki yaramazlık yapacağım. o vitrini yerden yere çalmadığıma şükredin . kalkacak o vitrinler kal-ka-cak. delirttiniz ulan beni.
  • cocugunu duzgun yetistiremeyen, cocuguna saygili olmayi ogretemeyen, gerekli terbiyeyi veremeyen ebeveynlerin kendilerini aklamak icin sarf ettigi soz. bunu söyleyenlerin ''göster amcaları pipini'' diyenlerden zerre farkı yok benim gözümde. hatta aynı kişiler bile olabilir.

hayır efendim, yapamaz. çocuğunuz doğru yanlışı idrak edebilecek yaşa geldiğinde, sınırlarının dışına çıkmamayı, saygıyı, terbiyeyi öğreteceksiniz. yoksa o çocuk büyüdüğünde ''zararlı'', bencil, sadece kendi fikirlerini önemseyen ve adını zikretmekten hoşlanmadığım sıfatlara sahip bir insana dönüşür.

ben çocukken acı bir şekilde (şiddetle) yapmamam gereken davranışları öğrendim. babam beni döverdi bol bol. elbette bunu tasvip etmiyorum, dayağın her zaman karşısındayım ama en azından disiplinli olun, sözünüz çocuğunuza geçsin.

sözün özü, bok gibi yetiştirmeyin şu çocuklarını. eğer beceremiyorsanız da yapmayın çocuk.
  • yetiştirsen;yapmaz.