şükela:  tümü | bugün soru sor
 • led zeppelinin tam bir grup olarak 1980de yayinladigi son albumdur. cunku baterist john bonham-bonzo vefat etmistir, artik onsuz calmalari mumkun degildir. bu yuzden yeni sarkilarla eski kayitlardan olusur. bonzos montreux sarkisi ne buyuk bir yetenegin yitip gittigini gosterir. sarki listesi :
  1. were gonna groove
  2. poortom
  3.i cant quit you baby
  4. walter's walk
  5. ozone baby
  6. darlene
  7. bonzos montreux
  8. wearing and tearing
 • god is an astronaut'un 2002 yılında çıkarmış olduğu the end of the begenning adlı albümde yer alan parça. derin bir soluk alındıktan sonra play tuşuna basılıp gözler kapatıldığı takdirde uzayın derinliklerine doğru yapılacak olan yolculuğunuz başlamış olur. beş dakika süren bu yolculukta paralel evrenler arasında çılgın atabilir ya da fütursuzca sıçrayabilirsiniz. yolculuğun sonuna doğru yapmış olduğunuz sıçrayış diğer bir paralel evrenin kapısını aralayarak sizi ana rahmine geri götürebilir..
 • fonolojide, bir hecenin* çekirdeği yani sesli harfinden sonra gelen sessiz harflere verilen ad. bunun bir de tam tersi vardır ki ona da onset diyoruz.
 • her ne kadar son derece güzel olsa da, 99,9$'lık fiyatını düşürmediği sürece satın alınırken insanın elini titreten text-editör.
 • coda 2 olarak çıkan yeni versiyonu mac app store üzerinden 49$'a satılan editör. bu fiyat yalnızca 1 gün içinmiş, sonra yeniden 99$...
 • cola aromalı soda da olabilir aslında bu. yatırımcılar sözüm size.
 • panic software tarafindan gelistirilmis, mac os x ortamindaki en guzel kod yazma aparatlarindan biri.
 • ölüm var, etkileyici bir animasyon kısa film;

  https://vimeo.com/131376602
 • irlanda yapımı güzel bir kısa film. ruhun ölümle tanışmasını ve ölümden kaçmaya çalışmasını anlatıyor. yaşamı anlamlı kılan en önemli etken ölümün varlığı. ancak süregelen her şeyde olduğu gibi içinde yaşadığımız hayata alışıyor ve tabiri caizse "öylesine" yaşamaya devam ediyoruz. hayatımızda bazı kırılma anları olsa da kendimizi bir koruma çemberi içerisinde hissedip başkalarının başına gelenlerin kendi başımıza gelmeyeceğini düşünüyoruz. yaşam... kaybetmeye yakın olduğunu anladığımızda farkına vardığımız bir var olma biçimi. film bana konusu itibarıyla theodoros angelopoulos'un mia aioniotita kai mia mera'sını hatırlattı. sanki ölümle karşılaşan ve biraz daha zaman isteyen kişi, boşa geçip giden ömrüne bakıp sonsuzluğu bir güne sığdırmaya çalışan alexander'dı.

  "insanların çoğu hayatlarının sonunda geriye dönüp baktıklarında molalarda yaşadıklarını görürler. takdir etmeden ve zevk almadan geçip giden şeyin aslında hayatları olduğunu gördüklerinde şaşırırlar. ve böylece umutlarla kandırılan insan ölümün kollarına koşar."

  (bkz: arthur schopenhauer)
 • ''children of deaf adults'' kısaltması olan, ebeveyni işitme engelli olup kendisi işitme engelli olmayan; iki dil ve iki kültürle yaşayan, kısacası sessizliğin sesi olan çocuklar. önemli.

  ''konuşamayan ebeveynlerde çocuklarıyla işaret dili ile iletişim kurduğundan bu çocuklar doğduğu andan itibaren çift dil ile büyüyorlar. dolayısıyla coda olan çocuklar; anne ve babalarının kulağı, dili oluyor. küçük yaşlarda sorumluluk alıyorlar ve anne babalarının dış ilişkilerinde köprü görevi görüyorlar...''

  kaynak