şükela:  tümü | bugün
 • iranlı yönetmen asghar farhadi'nin 61. berlin film festivali'nde altın ayı'yı aldığı film.
 • yüzeysel bir yaklaşımla imdb'de aldığı 9.1 puanla ağzımı açık bırakmıştır şimdilik. bu sene istanbul film festivali programında da yer almaktadır. bir de izleyip ağzımız ayrılsın bakalım.

  edit: filmi izledikten sonra zevzek yorumumu ibret olsun diye değiştirmeden bırakıyorum.
 • şu anda imdb'de 9.5 rating ile imdb top 250 listesine 143. sıradan girmeyi başarmış olan iran filmi.

  film avrupa'da nader and simin, a separation ismi ile anılmaktadır.

  edit : en çok 83. sıraya çıktı ve düştü. şu anda ise 8.5 ratingi var.

  edit2 : en iyi yabancı film oscar adaylığı sonrası tekrar yükselişte ve 76. sıraya kadar çıkmış durumda...

  edit3 : film en çok 67. sıraya kadar çıkabildi.
 • 27 mayıs 2011 tarihinde gösterime gireceği açıklanan film. tür: dram. yönetmen: asghar farhadi.

  filmin konusuna dair kısa bir açıklama;

  "film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor. simin, kocası nader ve kızı termeh’le birlikte iran’ı terk etmek istemektedir. nader’in alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır."
 • filmle ilgili detaylar için :

  http://film.iksv.org/tr/film/111
 • asghar farhadi nin bu yıl berlinde altın ayıyı kucakladığı son filmi..

  yalanların, sırların, söylenemeyenlerin ağırlığı ve bu yükü taşıyan insanların vicdanlarının tarumar oluşunun hikayesi..
  en iyilerinden bir yüzleşme ve vicdan öyküsü... alt zeminde şeriatın dayattığı islam merkezli kadın erkek ilişkisi, toplumda kadına biçilen roller, islamın toplumdaki yeri, bireylerin ona yükledikleri anlam ve sınıf farklılıklarıyla vücüda gelmiş, fakirlik, çaresizlik vurgusunun anlatıldığı insan odakli bir film...

  filmin asıl gücü ise tüm bunları anlatırken tüm karakterlere hak vermeniz yargılayamamanız. yapılan hatalar ama çaresizliğin de dayanılmaz ağırlığını hissederek karakterlerle empati kurmanız...

  son derece güçlü bir fillm şiddetle tavsiyemdir...
 • uzatmadan iddialı da olsa tanımını yapmak zorundayım. dostoyevski yönetmen olsa ne olurdu sorusunun cevabıdır bu film. beyaz perdede, "karakter", "kişilik", "yalan" üzerine bu kadar detaylı ve derin analize girişmek için ön şart elbette iyi oyuncular olsa da, edebiyatçı ruhuna sahip bir yönetmen olmadan böyle bir film ortaya çıkması gerçekten imkansız.

  tüm o uzun diyaloglar, ayrıntılı oyunculuklar ve çok yönlü hikaye iki saatlik halı saha maçından çıkmış bünyeye giren su gibi akıp geçerken bir bir kafanıza nakış gibi işleniyor. sonuç olarak imdb puanını köküne kadar hakeden, tam bir yönetmen filmi ile karşı karşıyayız. festivalde tropa de elite 2 ile birlikte bana en büyük izleyici hazzını yaşattığı için başta asghar farhadi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim. izleyin, izletin.
 • 13. uluslararası eskişehir film festivali'nde izleme şansı bulduğum 2011 iran yapımı film. konusu itibariyle biraz ağır bir film olsa da festival kapsamı gereği film ara verilmeden bir solukta sıkılmadan izlenebiliyor. fazlasıyla başarılı oyunculuklar ile iran'dan böyle bir film beklememenin verdiği şaşkınlık birleşince benim için oldukça etkili olmuştur.
 • hiçbir filmi izlemek için, hem de 2. kez, bu filmi beklediğim kadar hevesle beklememiştim.