*

1. iranlı yönetmen asghar farhadi'nin 61. berlin film festivali'nde altın ayı'yı aldığı film.
  2. altın ayı dışında, aynı filmin oyuncuları, berlin film festivali'nde en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu ödülerine de layık görülmüş. "bugüne dek böyle büyük bir festivalde ilk kez bir film bütün önemli ödülleri toplamış oldu." diyorlar ki ben de diyenlerin yalancısıyım..
    eğer bu ilgi, cafer penahi'nin malum durumu nedeniyle harlanan bir teveccüh değilse, gel de şimdi bu filmi merak etme..
  3. yüzeysel bir yaklaşımla imdb'de aldığı 9.1 puanla ağzımı açık bırakmıştır şimdilik. bu sene istanbul film festivali programında da yer almaktadır. bir de izleyip ağzımız ayrılsın bakalım.

edit: filmi izledikten sonra zevzek yorumumu ibret olsun diye değiştirmeden bırakıyorum.
  4. şu anda imdb'de 9.5 rating ile imdb top 250 listesine 143. sıradan girmeyi başarmış olan iran filmi.

film avrupa'da nader and simin, a separation ismi ile anılmaktadır.

edit : en çok 83. sıraya çıktı ve düştü. şu anda ise 8.5 ratingi var.

edit2 : en iyi yabancı film oscar adaylığı sonrası tekrar yükselişte ve 76. sıraya kadar çıkmış durumda...

edit3 : film en çok 67. sıraya kadar çıkabildi.
  5. top 250 skoru 170'e kadar düşmüştür. ancak yine de merak konusu.
  6. 27 mayıs 2011 tarihinde gösterime gireceği açıklanan film. tür: dram. yönetmen: asghar farhadi.

filmin konusuna dair kısa bir açıklama;

"film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor. simin, kocası nader ve kızı termeh’le birlikte iran’ı terk etmek istemektedir. nader’in alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır."
  7. asghar farhadi'nin 2011 yapımı filmi. türkçesi nadir ve simin'in ayrılığı. kesinlikle bir başyapıt. yıl yeni başlamış olmasına rağmen senenin en iyi filmi olacağını söylemekte bir sakınca görmüyorum.

özeti şu: yönetmen bir önceki şahane filmi darbareye elly'yi almış, oradaki fikri beşe ona katlamış, din, sınıf çatışması ve ahlaki sorumluluk meselesinin içine bir de yargı problematiğini koymuş ve dostoyevskivari bir hikaye çıkartmış ortaya. saklanan önemsiz gerçekler ve söylenen küçük yalanların hayatı 180 derece değiştirecek kadar farklı sonuçlar doğurabileceğini gösteren film, çok geveze olmasına rağmen adım adım ilerliyor ve en sonuna kadar her durakta soluklanmaya oradaki ahlaki sorunu tespit etmeye ve üzerinde düşünmeye fırsat sağlıyor. sindire sindire, boğmadan, sıkmadan iki saatin sonunda seyirciye birçok farklı bakış açısından olayları gösterip sorularını ortaya bırakıyor. geveze filmlere göre seyirciye çok büyük bir alan sunup herkesin kendi yorumuyla, kendi doğrusunu çıkartabileceği bir labirent inşa etmesi ayrıca takdir edilmesi gereken bir nokta.

filmin net bir ahlaki önerisi olmaması da önemli bir nokta. hiç bir tarafın gazını alma pozlarına girmiyor.

--- spoiler ---

ki filmin sonunda çocuğun kimi tercih ettiğini söylememesi de buna örnek teşkil edecek noktalardan biri.

--- spoiler ---

filmin seyirciye büyük bir alan açtığından bahsetmiştim. işte bu alan aslında filmdeki yargıç rolü olabilir. seyircinin karar vermesi gerekiyor kimin haklı kim haksız olduğuna, çift boşanmalı mı veya çocuk kimde kalmalı sorularına. hollywood eksenli anaakım sinemanın sittin sene yapamayacağı bir şey bu.

belki bir tane öğüdü var filmin: yalan gider gelir söyleyenin karşısına çıkar. modern zamanın en yaygın küçük günahlarından birinin nasıl hayati bir etkisi olduğunun belki de en iyi temsilini sunuyor, nadir ve simin'in ayrılığı. sınıfsal duruşlar ve dinin hayata etkileri de filmin yan temalarından. batılılaştı batılılaşacak orta sınıf ile alt sınıfın karikatür çerçevesi dışında çatışmasının sergilendiği bir iran filmi hatırlamıyorum. (yardımcı olacak varsa sevinirim.) ki zaten dini hassasiyetler ve dine bakış açısı bu çatışmanın bir boyutunu oluşturuyor.

bu sadece filmin tematik kısmı. küçük büyük tüm rollerdeki mükemmel oyunculuklar, görüntü kuşağı ve dozunda adım adım ilerleyen temposuyla kurgusu filmin teknik gücünü oluşturuyor.

iran orta sınıfını sanırım farhadi'den daha iyi anlatabilen bir yönetmen yok. özellikle son iki filmiyle bunu ispatladı. çok güzel bir damar yakaladı farhadi. başarılarının devamını diliyorum.

4.00/4.00
  8. asghar farhadi nin bu yıl berlinde altın ayıyı kucakladığı son filmi..

yalanların, sırların, söylenemeyenlerin ağırlığı ve bu yükü taşıyan insanların vicdanlarının tarumar oluşunun hikayesi..
    en iyilerinden bir yüzleşme ve vicdan öyküsü... alt zeminde şeriatın dayattığı islam merkezli kadın erkek ilişkisi, toplumda kadına biçilen roller, islamın toplumdaki yeri, bireylerin ona yükledikleri anlam ve sınıf farklılıklarıyla vücüda gelmiş, fakirlik, çaresizlik vurgusunun anlatıldığı insan odakli bir film...

filmin asıl gücü ise tüm bunları anlatırken tüm karakterlere hak vermeniz yargılayamamanız. yapılan hatalar ama çaresizliğin de dayanılmaz ağırlığını hissederek karakterlerle empati kurmanız...

son derece güçlü bir fillm şiddetle tavsiyemdir...
  9. uzatmadan iddialı da olsa tanımını yapmak zorundayım. dostoyevski yönetmen olsa ne olurdu sorusunun cevabıdır bu film. beyaz perdede, "karakter", "kişilik", "yalan" üzerine bu kadar detaylı ve derin analize girişmek için ön şart elbette iyi oyuncular olsa da, edebiyatçı ruhuna sahip bir yönetmen olmadan böyle bir film ortaya çıkması gerçekten imkansız.

tüm o uzun diyaloglar, ayrıntılı oyunculuklar ve çok yönlü hikaye iki saatlik halı saha maçından çıkmış bünyeye giren su gibi akıp geçerken bir bir kafanıza nakış gibi işleniyor. sonuç olarak imdb puanını köküne kadar hakeden, tam bir yönetmen filmi ile karşı karşıyayız. festivalde tropa de elite 2 ile birlikte bana en büyük izleyici hazzını yaşattığı için başta asghar farhadi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim. izleyin, izletin.

codayi-i nadir ez simin hakkında bilgi verin