şükela:  tümü | bugün
  • program kodundaki hatalari ne kadar hizli bulabildiginizi olcen bir web sitesi.

http://www.codefights.com/
  • yeni eklenen konseptleri ile competitive programming türünün topcoder'ı olmaya aday. gerçi topcoder ile ayrıldığı birçok nokta var fakat biz buna hackerrank'in gamification katılmış hali de diyebiliriz. hackerrank ve türevlerinden ayrıldığı noktalar tabii ki var. öncelikle uber, dropbox gibi yazılım şirketleri buraya kendi işleri ile ilgili sorular sorabiliyor. mesela dropbox'ın eşzamanlama ile ilgili bir problemini çözerken çok eğlenmiştim. buraya hergün yeni konseptler de ekleniyor. mesela bug tipinde kod üzerindeki bilerek değiştirilmiş bir hatayı bularak programın doğru çalışmasını sağlıyorsunuz. arkadaşlarınız ile de kod turnuvası yaparak gelen bir soru üzerinde online olarak yarışmanız mümkün. tüm yaptıklarınız site üzerinde puanlanıyor ve arkadaşlarınız aranızda sıralamanızı görebiliyorsunuz. tabii ki türkiye'de çok fazla kişi yok. o yüzden ilgili arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim*
  • insanların daha kısa kod yazmak uğruna kodun okunulabilirliğinden taviz verdiği yarışma. kısa kod her zaman daha iyi midir diye düşündürüyor. adamlar kısa kod yazmak için tek harflik değişken isimleri kullanıyor vs.

bir bakışta ne işe yaradığı anlaşılan, problemin küçük parçalara ayrılıp,* küçük küçük fonksiyonların yazıldığı güzelim kodlar karakter fazlalığından alt sıralara kalıyor.
  • programlama yeteneklerini geliştirmek ve teknik mülakat pratiği yapmak isteyen kişiler için güzel bir site. ama maalesef o kadar. türkiye'den fazla kişi yok, mevcut durum devam ettiği sürece olması da zor. çünkü sağladığı iş bulma imkanları filan türkiye'de yaşayan ve amerika'da çalışma izni olmayan biriyseniz sizin için hiçbir şey ifade etmiyor.

şöyle ki sitede yaklaşık on gündür zaman geçirmekteyim. arcade ve interview practice'deki sorularının bir kısmını çözdükten sonra company bots dedikleri zamana karşı yarıştığınız, sitenin anlaşmalı olduğu bazı güzide şirketlerin (dropbox, quora, uber gibi) üçer programlama sorusunu çözdüğünüz ve başarılı bir performans gösterirseniz sizinle iş görüşmesi yaptıkları muhabbetle uğraşmaya başladım. competitive programmer değilseniz birkaç saatinizi alabilecek cinsten güzel sorular var bunların içinde ama klavyede parmak kıpırdatılmayacak derecede zor da değiller. daha henüz birkaç company bot'u yıpraşmıştım ki bu hafta başında telefon mülakatı yapmak için codefights recruiter'larının birinden mail geldi. görüntülü görüşme yerine telefon tercihi yapmalarının nedenini anlayamadım ben de ama vardır bir bildikleri diye düşünüp bir şey demedim.

dün akşam saat 22:00'da görüşecektik güya recruiter abla ile ama 22:02 gibi bir mail daha geldi "ya ben görüşmenin international olacağına dikkat etmemişim, ondan skype-id'ni istemedim. onu atar mısın lütfen?" diyen. attım id'yi bunu okuduktan sonra ve "isterseniz başka bir görüşme ayarlayalım çünkü malumunuz, telefon mülakatı beklediğim için hazırlıksız yakalandım. yakınımda kameralı bir bilgisayar yok." minvalinde bir şeyler dedim. biliyorum skype mobile'ın varlığını ama iş görüşmesi için gayriciddi kaçacağından bu seçenekten hiç bahsetmedim. ardından bir başka mail geldi şöyle diyen; "kusura bakma, bunun için üzgünüm ama takım arkadaşlarımla profiline bir daha göz attık. senin yer değiştirmeye sıcak baktığın anlaşılıyor olmasına rağmen ne biz, ne de birlikte çalıştığımız şirketler vize sponsorluğunu desteklemekte. bulunduğun yerde bizimle çalışabilmen için de uygun bir pozisyon mevcut değil. o yüzden biz komple iptal edelim bu görüşmeyi ertelemek yerine."

aslında kabul edilebilir bu, tamam. sonuçta ufak bir şirketsiniz ve böyle hatalar olması mümkün. sizin elinizden bir şey gelmediği de belli. zaten startup'ların çalışma izni, vize sponsorluğu sağlamasının çok çok zor olduğunu duymuştum abd'de. fakat madem öyle iş başvurusu profili oluştururken "do you have any us work authorization?" gibi bir soru sorup oraya "none" seçeneğini koydunuz? her şey fazla iyi gidiyordu zaten iki günde iş görüşmesi filan derken. bir yerde patlayacağı belli gibiydi. user interface şeker gibi, fikir ve uygulama çok güzel ama üzdünüz arkadaşlar beni. yahu bir kere de türk olduğumuz için yüzümüz gülsün.