şükela:  tümü | bugün
 • kırmızı ve mavi takım ajan başkanlarının, tek kelimelik ipuçları ile masa üzerinde bulunan 25 farklı kod adı kartından hangilerinin kendi takımına ait olduğunu buldurmaya çalıştığı masaüstü parti oyunu. yeni bir oyun olmasına rağmen oldukça popüler ve zamanla kült olacak gibi görünüyor.

  oyun içerisinde takımlardan ilk başlayanda 9, diğerinde 8 ajan, 1 tane katil* ve 7 normal vatandaş bulunuyor.

  ajan başkanları bir kelime ipucu ve bu ipucunun kaç ajanı tanımladığını belirttiği bir sayı söylüyor. takım arkadaşları da verilen ipucundan hangi kod adına sahip ajanın kendi takımından olduğunu bulması gerekiyor. tek kelime ile 3-4 ajan bulunduğunda oyun çok keyifli oluyor.
  boardgamegeek sayfası için buraya tık .

  türkçesi, resimlisi ve nsfw versiyonları da çıkmış.

  örneğin yerdeki 25 kod adı kartından wimbledon, london, harry potter bizim takımımıza ait ve diğer takımda ortak özellik gösteren başka ajan görünmüyor. ajan başkanı olarak ingiltere 3 diyor ve takım arkadaşlarımızın bu 25 kod kartından bizim ekibe ait olan wimbledon, london, harry potter kod adlı ajanları bulmalarını bekliyoruz.
 • yakında türkçesi raflarda yerini alacak olan, vlaada chvatil imzalı muhteşem kutu oyunu. tabu ile karşılaştırabileceğimiz bu oyunda, tabu'nun yüz katı tekrar oynanabilirlik mevcut.

  iki takıma ayrılan oyuncular, takım kaptanlarının verdiği ipuçları sayesinde masadaki 25 kelimeden hangilerinin kendi takımlarına ait olduğunu diğer takımdan önce bulmaya çalışıyorlar.

  türkçe kural anlatımına buradan erişebilirsiniz.
 • cok zevkli bir oyun. ıngilizcesi ile oynuyorum ve zaten ortalama duzeyde ingilizce bilen birileri ile hic sorun olmadan oynanacaktir. turkcesi cok daha zevkli olur tabiki. oyunun en guzel yani ise sonsuzluga sahip olmasi. 400 kelime ve 40 anahtar kart var. 400 kelimeden 25ini dizeceksiniz ve 40 anahtar kart her acidan farkli gozuktugu icin 160 ihtimale sahip olacak. 25 kelimenin yerlerini degistirince bile oyun bastan baslayacagi icin bu oyundan sikilmak cok zor.
 • bugün itibarı ile aldığım oyun. türkçe versiyonu tabiki oyunu okuduk videoları izledik vesaire kurduk başladık oynamaya o kadar basit ki ya biz bu oyunu yanlış oynuyoruz ya da bu oyun cidden çok basit. sıra karşı takıma gelmeden bütğn kelimeleri şak diye buluyor bizimkiler.
  yere 25 kelime seriliyor kırmızı ve mavi takımlar dan iki kişi ipucu verici ip uçları ile yerde olan kelimeyi bulmaya çalışıyoruz karşı takıma ait kelimeyi bulursak sıra onlara geliyor mesela azrail kelimesini anlatmak için tek bir ipucu vermesi gerek oda ölüm şak buluyorsun havuz kelimesine ip ucu verirken su çat onuda buluyorsun bu yani almayın pişmanlık
 • kutu oyunları arasında kesinlikle klasik olacağını düşündüğüm, kalabalık oynandığında çok daha fazla zevkli olan oyun.
 • grupla oynaması dehşet zevkli bir kutu oyunu. dixit ve tabu gibi onuncu kez oynadığınızda sıkıldığınız oyunları bi kenara attırabilecek yeti ve özgüvene sahip bir oyun. ki bu oyunun bir de pictures versiyonu vardır ki o da tadından yenmez (ülkemize daha gelmedi fekat). distribütörlerine tavsiyem şu güzel oyunu da ülkemize getirmeleri. bir arkadaşımız tek kelimelik ipucundan beş kart çıkarmıştı ki aman allahım..
 • hala daha popülerleşmemiş olmasına şaşırıyorum. defalarca oynanabilen, özellikle kalabalık gruplarla oynamak için harika bir kutu oyunu
 • oyunu tamamen yanlış anlayıp daha sonra oyun niye bu kadar basit, oyun niye bu kadar kötü diye yorum atmak nedir ya. oyun mükemmel arkadaşlar. klasik karşılaştırmayı yapmak gerekirse, tabu’nun bi tık entellektüel olanı. oynadıkça güzelleşiyor. ingilinçce tabiriyle: öğrenmesi kolay ustalaşması zor oyun.
 • yıllardır kutu oyunlarını yurt dışından sipariş ediyorum. aslında her yıl yüzlerce yeni kutu oyunu çıkıyor. amerika ve avrupa’da patlama yapmış oyunların hiçbiri türkiye’ye gelmez. codenames’in türkçesini görünce içime bir umut ışığı doldu. umarım devamı gelir.

  eyyy kutu oyunu lobisi, açın bu tarz oyunların önünü. şimdi bu oyun türkiye’de pek çoğuna bir şey ifade etmiyor olabilir ama sektörü bilenler için devrimdir bu oyun. 4 milyondan fazla satmış, bir sürü farklı versiyonu çıkmış, bu işin ımdbsi boardgamesgeekboardgamegeek sitesinde parti oyunları kategorisinde 1. sıraya çıkmış, 2016 yılı kutu oyunları oscarını kazanmış, say say bitmez.

  eğer oyunu alıp severseniz, sizde bir board game geek olabilirsiniz; o zaman sizi yabancı sitelere alalım. ama dikkat edin doların şu son haliyle cebinizde delik açılabilir.
 • oyun kesinlikle mükemmel. 25 karttan grup renklerine göre takım arkadaşlarına bir kelime ipucu ve bir de bu ipucu ile ilgili kaç kelime olduğunu belirtmek için bir sayı söylüyorsunuz.
  oyunun zevki zaten tek tek kelime bildirmekle değil, kendine ait maksimum kelimeyle ilgili ipucu bulmaya çalışırken ve onu takım arkadaşlarının bilmesini beklerken çıkıyor . dün yine oynadık çok iyiydi ya.