şükela:  tümü | bugün
  • ıstanbul balat'da bulunan, üçüncu dalga kahvecisi: https://coffeedepartment.co/
  • 3.dalga kahve akımının balat'daki başarılı temsilcisi. özellikle kendi kavurdukları çekirdekleri ile dikkat çekmekteler. internet siteleri üzerinden aylık haftalık gibi kahve dağıtım modellerine üye olmak mümkün.
  • kahve konusunda iddialı olduğunu öğrendiğimiz küçük, keyifli bir kahve dükkanı. sırf kahvesini denemek için yolunu balat'a düşürenler olduğu söyleniyor.
  • 40 fırın ekmek yemesi gereken yeni nesil kahvecilerden sadece 39 fırın ekmek yemesi gereken kahve departmanı.

pek kıymetli eşimin geçenlerde yönelttiği "madem bu adamların kavurmasını beğendik gibi, o zaman onlar için olumlu bir şeyler yazacak mısın?" sorusuna net olarak verdiğim "hayır" cevabı ile asılan suratı içime oturduğu için bunu yazıyorum. bu noktada telaşlanacak arkadaşlara da ara mesaj iletmek isterim, bir siki beğenmeme derneği eşbaşkanlığı pozisyonumdan istifa etmiş değilim.

eşime de soru cevap ile açıkladığım üzere.
    - dünyanın dört bir yanından ve türkiye'nin hemen her il ve ilçesinden kahve deniyor muyuz?
    +evet.
    - denediğimiz kahvelerden, türk kavurucu elinden/kavurma makinesinden çıkmış olanlar açık ara sondan en birinci mi?
    + evet.
    - hadi beni geç, sen de ecnebi kahvelerini denemiş insansın, kahve departmanı dahil olmak üzere, aralarında şu biraz olsun yaklaştı dediğin var mı?
    + yok.
    - türkiye kahve yarışmalarında geçmişte birincilik almış vatandaşların, kendilerine yapılan "ecnebilerin ilk 3 sıralama puanı 600 ila 700 arasında seyrediyor, sizin birincilik puanınız 380leri ancak buldu, aman dikkat" uyarılarını, göğüste yumuşatıp "heleloleii" sevinci ile karşıladıklarına sen de defalarca şahit oldun mu?
    + oldum.
    - 380 puanlamanin yarışmalarda son üçe tekabül ettiğini biliyorsun doğru mu?
    + doğru.
    - bunlar bir halt olmadıkları halde dötleri tavan yaptı mı?
    + yaptı.
    - peki o zaman "diğer türk kavurucular ile kıyasladığımızda" 40 değil de 39 fırın ekmek yemesi gereken bu arkadaşlar için olumlu bir şeyler yazarsam, aynı senaryoları bir daha yaşamaz mıyız?
    + sus.
    - bunlar aslında hiç de öyle hiper süper olumlu olmayan yazımı, "aha işte budur!" diye algılamayacaklar mı?
    + sus..
    - yazımda gelecek vaat ettiklerini düşündüğümü söylesem ama 39 fırın daha ekmek yemeleri gerektiginin, sitelerinden tut da kavurmalarına kadar bir sıra düzeltilmesi gereken nokta olduğunun üstüne bassam bile, yazdıklarımı "petra tırt, kronotrop cırt, ministry of coffee fırt, mambocino fart dedi ama bizi sevdi" diye yorumlamayacaklar mı?
    + sus dedim!
    - sen istedin.
    + tamam istemiyorum yazma.
    - öte yandan sen de haklısın aslında. 39 fırını yemeye gönüllü de olabilirler.
    + tamam yazma, övme, çiçek kokuları vardı ve ekşi değildi bu sefer cidden asidite vardı da deme.
    - büyük ihtimalle kavurma makinesinden zaten.
    + anlamadım?
    - probat ile kavuruyorlarmış.
    + terminator genisys varmış, kaydedeyim mi? izler miyiz?
    - et.
    + tamam başlayınca haber veririm.
    - hayır o değil de, bu kaçıncı terminator, üçüncüsü rezaletti zaten, büyük ihtimalle bu da..
    + sus!!!
    - piki...

editor: eğer ki merova hala asistanım olsaydı, şu an imla ile uğraşmak yerine viskimi yudumluyor olurdum.
  • bir pazar gezmesinde ulan şu karaköy'ün içi boş kahvecilerinden kaçalım diyip yakalandığımız 2 kap kahveye 20tl yazarak ne departmanı olduğunu belli etmiş işletme.

hani çok özendikleri, çok çok öykündükleri avrupa kahvecileri varya, aha işte orada ki bahsettiğim yerler bu saçma salak kahve dükkanlarını kalite ve hizmet olarak 3'e katlayıp bir de 5 le çarparlar genelde, söylemesi en zor kahve (bkz: bir kalite birimi olarak havalı kahve isimi) 3-5 euro arasındadır.
    yani mal madeni hip gençler için telaffuz edeyim 3-5 tl dir. (para birimi / satın alma eğrisi sonuçta bu memleketlerde maiş euro yatıyor gençler)
    alın çekirdeğinizi, değirmeninizi evinizde için kahvenizi, 'kendimiz kavuruyoruz biz çekirdekleri bir kere' diyenlere direk kürekle girişebilirsiniz, netekim bir boka benzemiyor yaptıkları iş çok afedersin.
  • kahveden en çok "departman" olur bu memlekette. halbuki temel amca çaydan "apartman" dikmiş. apartmanın adı "çay apt." ben istanbul'da bikaç taneye rastladım, eminim rize'de daha çok vardır.
  • kahve dostum capetonian ' ın önerisi ile keşfettiğim muhteşem ötesi mekan. gerek sahibi metin bey olsun gerek diğer çalışanlar olsun çok cana yakın ve güleryüzlüler. yaptıkları işten keyif alıyorlar ve işlerini gayet iyi yapıyorlar. diğer kahvecilerin önünde oldukları belli. mekan çok samimi ve kavurdukları çekirdekler harika. kolombiya finca veracruz şu ana kadar içtiğim en iyi kahve. ayrıca bu mekan şu ana kadar içtiğim en güzel ve aromatik cold brew kahvenin demleyicisi. şu ana kadar bayılarak içtiğim tüm cold brewları sorguladım ve nasıl o kadar beğenmişim dedim kendi kendime. eğer yolunuz balat'a düşerse önce fener rum patrikhanesini ve güzel balat sokaklarını gezin. sonra da coffee department ta içeceğiniz güzel bir kahveyle gezinizi taçlandırın.
  • muhtemelen türkiye'nin en iyi kahvecisi. bir kahve dükkânım olsaydı aynen burası gibi olmasını isterdim.

istanbul'da, balat'ta bulunuyor. buralara yolu düşen herkesin uğraması gereken harika bir yer.

mekân tasarımı çok güzel. kahveler inanılmaz. çalışanlar güleryüzlü, sıcakkanlı ve çok yardımcılar, sohbetleri çok hoş.

neden buraya türkiye'nin en iyi kahvecisi dediğime gelelim. çok iyi bir kavurucuları var, metin bey dükkânın sahibi de aynı zamanda.

yaklaşık 1 yıldır kahvelerini deniyorum ve şu ana kadar tattığım en iyi çekirdekler şunlar;

- colombia finca veracruz (aeropress'te dünyanın en güzel kahvesi oluyor)

- el salvador peña redonda (bu da epey iyi bir çekirdekti, syphon demleme yöntemiyle bile güzel tat veren nadir çekirdeklerden)

- ethiopia table top (ödüllü bir çekirdekmiş galiba, tadı efsane, fakat çok iyi bir öğütücü kullanılması lazım, kanımca dükkânları dışında denenmemeli. eğer çok kaliteli bir öğütücünüz yoksa evde aynı tadı vermez)

- colombia el desvelado (çok iyi, aeropress ve v60'ta sağlam kahveler çıkıyor)

bu çekirdeklerden ilk ikisi artık satılmıyor diye biliyorum. yine de belki tekrar alır kavururlar, bilemiyorum.

kahvenin sunumu da çok güzel. ayrıca hayatımda içtiğim en iyi cold drip kahveyi burada içtim. şu ana kadar hiç soğuk kahve içmemişim dedirtti bana. denenmesi şart kere şart.

dükkânlarındayken bir de espressolarını denemek istedim. o da guatemala la democracía çekirdeğinden hazırlandı.

türkiye'de espresso yapmayı adam akıllı becerebilen bir yer görmedim (gezdiğim yüzlerce kafe içerisinde). fakat buradaki barista becerikliydi. güzel bir espresso çıktı ortaya. uzun süredir öyle güzel espresso içmemiştim.

istanbul'da yaşayan/istanbul'a uğrayan herkesin mutlaka denemesi gerektiğini düşündüğüm harika kahveci.
  • birçok kavurucunun kahvesini denemiş biri olarak bu işi bu kadar ciddiye alan başka bir marka görmedim. gerçekten çok özenli bir işçilik var. özellikle table top türkiye'de içtiğim en güzel filtre kahve.
  • cekirdeklerinden kenya kariru ve la democracia'yi deneme firsati buldugum kavurucu.
    la democracia 250 gr'a 29 tl, kariru ise 42 tl gibi bir tik daha pahali sekilde fiyatlandirilmis. ancak kariru cidden patlayan seker gibi muazzam bir deneyim. la democracia'nin aeropress'te yogun hissedilen eksi tadim notlari v60 yumusakliginda pekmezin ta kendisine donusuyor.
    kargo bizden kampanyasi ile bence tr'de alinacak cekirdekler arasinda acik ara en iyilerinden biri kenya kariru. la democracia da denenesi.