• intel'in 2018'in ilk yarısında geçeceği 14nm'lik ailesi.

firmanın bu ailede yapacağı yenilik, olağan işlemcilerinin çekirdek sayısını 6'ya çıkarmak olacak. bu, core 2 extreme zamanlarından beri olmamış bir şey. her ne kadar piyasada hali hazırda 10 çekirdekli extreme işlemcisi olsa da, extreme olmayan işlemci serileri senelerdir 4 çekirdekte hapsolmuş durumdalar.

düşünün, yanlış hatırlamıyorsam ilk seri zaten, benim dizüstümde ilk seri i7'lerden intel core i7-740qm işlemci vardı, 4 çekirdekli. şu anda piyasadaki en güncel i7, intel core i7-7700k, şu anda 7. nesil. aradakilerle beraber hepsi 4 çekirdek.

ha, dersiniz ki "seni gidi susamlı dübür, sen kimi kandırıyorsun bre kafir?! halihazırda aylardır piyasada olan intel core i7-6800k ve intel core i7-6850k var 6 çekirdekli, intel core i7-6900k var 8 çekirdekli ve intel core i7-6950x var 10 çekirdekli; onlara ne demeli peki?"*

aslında bu yazıyı biraz uzun tutma niyetindeydim ancak birkaç gündür kenarda duruyor ve aslında intel'in yol haritası %90 belli olsa da, kısa keseceğim.

yukarıda saydığım işlemciler, mainstream dediğimiz kategoriye girmiyorlar. bunların hepsi, 6. nesil olsalar da, skylake işlemciler değil, broadwell-e ailesinin birer evlatları. zaten intel core i7-6950x bir extreme edition işlemci, diğerleri ise, ne extreme edition'dur, ne normal "mainstream" işlemcilerdir; onlar "x series" diye sınıflandırılırlar. zaten kutularını karşılaştırırsanız, en son skylake işlemci olan intel core i7-6700k'nın kutusunun sol üzerinde normal desktop processor ibaresi varken, i7-6800k ve diğerlerinin kutusunda "x series" yazar, i7-6950x'in ise taaa ilk nesilden beri değişmeyen extreme edition tasarımının kutusuna sahiptir.

neyse dağıtmayalım. skylake'ten sonra coffee lake gelecek, ama yalnız gelmeyecek; coffee lake'ten önce araya kaynayacak olan bir cannon lake var.

haydaaaaaa, hani coffee lake, kaby lake'ten sonra gelecekti? cannon lake ne? peki bu intel'in göllerle alıp veremediği ne?

#65512994 numaralı entry'm de, elimden geldiğince basit bir şekilde intel'in işlemci üretme politikasını anlatmaya çalışmıştım; buradan sonra yazacaklarımı anlayabilmeniz için o entry'i hemen şimdi bir göz atın.

intel, aslında, aynı politikaya devam ediyor. ama seneye işler karışacak gibi.

kaby lake, intel'in tick-tock'ının tack'ıydı; sonradan uydurulma bir geçiş seviyesi.

aslında, kaby lake'ten sonra gelen işlemcinin bir tick olması lazımdı, yani üretim süreci küçültülecekti (o nanometre muhabbetleri işte.). beklenen, kaby lake'in son 14nm ile üretilen işlemci olmasıydı. sonra gelecek olan 10nm'lik üretim aşamasına cannon lake dendi. herkes 10 nm'yi beklerken, intel 14nm'nin suyunu biraz daha sıkmaya karar verdi ve karşımıza coffee lake geldi.

cannon lake, oldukça yakın bir tarihte ortaya çıkacak, 2017'nin ikinci yarısı gibi. ancak ilk olarak sanıyorum ki, düşük seviye enerji tüketen elektroniklere işlemci olarak çıkacak. yıllar önce yazdığım bir intel yazısı daha vardı, gruplama isimleri ile ilgili, hah, işte cannon lake ilk önce bu u ve h serisi işlemciler olacak. sonra devam edecek zaten, ice lake falan gelecek, ohoooo...*

neyse, bu cannon lake'in konusu zaten.

bizlere sürpriz olan şey intel'in 14nm'yi biraz daha uzatacak olması, üstelik piyasada 10nm'lik işlemcileri de bulunacağı halde! işte bu uzatılmış ilişkiye de biz coffe lake diyeceğiz.

cannon lake ve ice lake hakkında daha sonra yazarım artık...
  • yeni anakartlar ile uyumlu olduğu kesinleşen intel yeni nesil işlemci zımbırtısı. yahu sen intelsin. pazarın lideri durumundasın hem de neredeyse işin başından yana böyle. rakibin sana gaming konusunda hala ulaşamamış niye böyle acele ediyorsun? ve neden kullanıcını mağdur ediyorsun...

iyi iki intel sistem kurmamışım diyorum. çok gittim geldim ama intel resmen kullanıcısına trash muamelesi yapıyor. işlemci ne kadar kullanışlı olursa olsun yeni gelecek işlemci sürekli farklı chipsette geliyor eskiden 3 4 senede bir sadece işlemci ekran kartı değişerek rahat rahat oyun oynayan biz şimdi iki senede pert duruma düşüyoruz. bu kadar basit olmamalı.
  • mobilciler 10 nm'de intel hala 14 nm'de uğraşıyor ıntel öncü rolünü kaybediyor. intel ryzen'nin karşısına 10 nm'e islemcilerle çıkar dedik olmadı. eski anakartlar ile uyumsuz olacağı dedikoduları dolanıyor.
  • 21 ağustosta piyasaya sunulacak işlemci ailesi.
    edit: 21 ağustosta resmen duyruldu. eylül ayı sonlarına doğru marketlerde olması bekleniyor.
    edit2: 5 ekim 2017 kesin çıkış tarihi olarak belirlendi
  • içinde 6 çekirdekli mobil işlemci bulunduracak olan intel'in 8. nesil işlemci ailesi. 8750h işlemci üzerinde 6 fiziksel çekirdek barındırıyor, önbellekte de bir önceki nesil kaby laketen 7700hq'a kıyasla 6 mb'dan 9 mb'a çıkılmış.
  • intel'in 2017'de çıkan sekizinci nesil işlemcilerinin kod adı. bu nesille beraber i7 ve i5 işlemcilerin çekirdek sayısı dörtten altıya ve i3 işlemcilerin çekirdek sayısı ikiden dörde çıkarılmıştır. bu nesilde sadece i7 işlemcilerde hyperthreading (smt) bulunur. ayrıca bu nesilde laptoplar için altı çekirdekli olan ve hyperthreading özelliği bulunan bir tane i9 işlemci bulunur.

intel, 2018'de bu işlemcilerin güncellenmiş versiyonu olan coffee lake refresh'i çıkarmıştır. dokuzuncu nesil olan bu nesilde sekiz çekirdekli olan ve hyperthreading özelliği bulunan i9 işlemciler bulunur. masaüstü i7 işlemcilerin çekirdek sayısı altıdan sekize çıkarılmış ancak hyperthreading özelliği kaldırılmıştır. ayrıca bu nesille beraber işlemcilerin çekirdek hızları arttırılmıştır.
  • 5 ekim tarihinde intel tarafından piyasaya sunulacak olan 8000 serisi işlemci mimarisi.

i3 serisi 2 çekirdek'ten 4 çekirdeğe çıkıyor dolayısıyla hyperthreadingi gidiyor. 7000 serisi i5'ler gibi 4 çekirdek 4 thread. i5 ve i7 serisine ise 2 çekirdek ekleniyor. bu seriler için hyperthreading kısmında bir değişiklik yok. 270 çipsetli anakartlar ile uyumlu olmayacak, yalnızca yeni çıkacak 370 çipsetiyle kullanılabilecek.
hesabın var mı? giriş yap