• 10 ay önce bu başlığa yazdığım entyrinin sonunda kahveleri eskiye göre daha koyu kavurduğundan bahsetmiştim. sonrasında tabii mekana gittiğim de oldu, paket kahve alıp evde demlediğim de. önce şu konuda anlaşalım bence, gerçekten bu işi bir hobi ya da bir meslek olarak benimsemiş kişileri bir kenara koyarsak kahve tüketicilerinin yüzde 90'ı içtiği bir kahvedeki notaları söyleyemez ya da tattan kahveleri ayıramaz. bu da çok normal bir şeydir. keza ben de ayıramam. bir kere bir kahveden kırmızı orman meyveleri kokularını almak için önce kırmızı orman meyvelerinin kokusunun tam olarak ne olduğunu bilmek, tecrübe etmek gerekir. ayrıca bu notaların çok büyük bir kısmı zaten tat ile değil koku ile ilgilidir, aroma dediğimiz şey kokudur, tat değil. aroma, tat, koku bağıntısına ilişkin bir köşe yazısı.

bu girizgahtan sonra sadede gelirsek sinky daha önce kendisinde bulunmayan ya da varsa da benim denk gelmediğim bir kahve getirmiş; burundi. daha önce kahve konusunda pek çok entrymde belirttiğim üzere bursa şehrindeki pek çok kahveci ile zaten tanışıklığım, arkadaşlığım var. kendisi de sağ olsun hiç uğramıyorsun, burundi var bir gün dene vs. deyince ben de bir iş çıkışı geliyorum deyip gittim bir iki hafta önce. tam da kahve kavurduğu ana denk geldik, kahveler kavrulurken biz de sohbet ettik. bir yarım saatin sonunda bana burundi'yi verirken ücreti sordum, abi biz davet ettik ne ücreti gibi şeyler söyleyip para almadı. bir de sumatra verdi yanına hatta. teşekkür ettim, bizim bir podcast var, bu jestine karşılık ben de podcastte senin adını anar, paylaşırım, ilk sponsorumuz olursun dedim hatta.

sinky eskiden kahvelerini açık kavuruyordu, muhtemelen müşteriler ekşi dediğinden biraz daha fazla kavurmayı seçti. kendi adıma bunu sevmediğimi söylemiştim. burundi ise diğerlerine kıyasla daha az kavrulmuş, salt bu sebeple bile olabilir ama şu an benim favori sinky kahvem kesinlikle burundi oldu.

içinde bulunduğumuz dönem herkes için zor bir dönem. bu sürecin sonunda bursa'daki herhangi bir kahveciyi kaybetmek, girmediklerim dahi, beni üzer. tamam, her önüne gelenin bu konuda hiçbir şey bilmeden kahveci açmasına karşıyım ama diğer yandan bu işi severek yapan insanlar arasındaki tatlı rekabet benim gibi kahve tüketicisinin çok lehine olan bir durum. ben söyledim diye açık kavurdu demiyorum, adam denemiştir, kıyaslamıştır, bu kahvenin olması gerektiği nokta budur demiştir ve o profilde devam etmiştir. ama nihayetinde seneler önce bursa'nın ilk 3. nesil kahve dükkanı olan mekan bugün kendi tat profilinin yaratma noktasında artık. elbette kendi kahvesini kendisinin kavuruyor olması da fiyatların benzer dükkanlara oranla daha uygun olmasını sağlıyor. tabii türkiye'de kahve, kur farkından dolayı, her türlü pahalı orası başka mevzu.

benim bir tüketici olarak kahvelerini en sevdiğim mekan şerif hoca'nın markası olan kahve fabrikası'dır. iyi yerlerden kahveler aldım denedim, hala alıyorum. kronotrop iyidir, petra'nın beşiktaş'taki dükkanını bir gidip görün derim, coffeenutz iyidir vs. daha beş altı marka, mekan sayarım böyle. yalnız bunların hepsi demeyeyim de pek çoğunun arkasında büyük bir sermaye var. işlerinde iyiler orası ayrı, hepsini de seviyorum ancak sinky'nin ortaya çıkış hikayesi, bursa'da bu işe girmesi, bu işe başladığında hemen 30 40 metre yanındaki starbucks çakılıyken, oradan daha taze ve daha ucuza kahve satan sinky'nin boş durmasına rağmen çizgisini bozmaması ve elbette zaman içinde sahibinin de arkadaşım olması sinky'yi çok özel bir yere koyuyor benim gönül rafımda.
  • bursa'da kahve içmek isteyen dostların yeni istasyonu olacak mekan. bursada 3. nesil kahveye adanmış başka kafe varmıdır bilemiyorum. varsa bile, sanırım coffee sinky kadar olamaz. kahve dışında bir apple pie var öyle böyle bir tat değil muhteşem. kısacası güzel mekan, güzel kahve , güzel insanlar. denemeye değer.
  • bursa kükürtlü caddesi üzerinde starbucks yanında kahve böyle yapılır dercesine açılmış mekandır. kahve kokan ve evinizden farksız ortamıyla denenmeye değer. kükürtlü taraflarına giderseniz kahvesini denemeden geçmeyin.
    coffee sinky
  • kahvesi ve lattesi efsane mekan. kükürtlü'de!
  • istanbul’da yıllarca yaşayıp 3. nesil kahveci görmekten bıkmış bünyem, bursa’ya taşındıktan sonra yoksunluk çekmeye başladı. ta ki tesadüfen bu mekanı keşfedene kadar. kahveler de çalışanlar da servis de şahane.
    syphon demlemeyi özellikle tavsiye ediyorum.
  • caaağnım mekan.

kahve üzerine söylenmemiş bütün sözcüklerin sahibidir. üçüncü nesil kahve olarak bursa’da tek yetkili adres. ayrıca bana süt ilave etmeden demleme sade kahve içmeyi bile aşılamıştır. müşterinin ruhuna işlemeyi iyi biliyorlar.
  • bok gibi gitmeyin
  • bursa'nın ilk 3. nesil kahvecisidir.

sinky'e giden görürseniz eğer hemen eşlik ediniz. sinky'e gitmek isteyene ön ayak olunuz. boş zamanlarınızda tek başınıza gidiniz, kitap okuyunuz, kahve içiniz. cold drip'i özellikle tavsiye ederim.
  • arkadaşımın yeri diye övmüyorum, öveceğim bir yer olduğu için sahibiyle arkadaş oldum.

çok klas bir mekan öncelikle. işini, kahveyi çok ciddiye alan bir mekan. kahvenin kendine has rayihası tüm dükkanı sarmış. içeride vakit geçirmek çok keyifli.

geniş de bir bahçesi var. sigara kahve yapmak isteyenler için de fazlasıyla ideal yani.

bir starbucks gibi kalabalık değil ve içeride bir kaos yok. dolayısıyla kitabınızla gidip takılmak için de bursa' daki en güzel mekanlardan biri.

ayrıca önünüze gelen bardaktan, oturduğunuz masaya, kullandığınız tuvalete kadar her zaman temiz ve hijyenik.

bir benzer mekan içinse; harvel's coffee
  • bursa'daysam aralıksız her gün gittiğim, efsane kahveci. kahveci dediğim, kahveci yani. kahve içmek isteyenler için spesifik olarak söyleyeyim istiyorum.

çalışanlar arkadaşlarım diye demiyorum, bi süre sonra tanıştık da öyle arkadaş olduk şimdi.
    iç mekan gerçekten bi dünya vatandaşı tarafından dekore edilmiş, türkçe konuşulmasa türkiye topraklarındayım demezsiniz.

eğer regular bir müşteri olursanız belki siz de, mekanın ortasında herkesin gözü önünde daze daze kahve kavrulmasına şahit olabilirsiniz.

para almadım, ahan da bunu yazdıktan sonra kalkıp hesabımı bile ödicem.
hesabın var mı? giriş yap