şükela:  tümü | bugün
  • dergide yayımlanan 3 makalenin tamamını (dipnotlarıyla birlikte) a$ağıdaki linkten okuyabilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

konuyla ilgili olarak cogito dergisi editörüyle görü$tüm* ve kaynak olarak derginin adı ve hangi sayı olduğu belli olduğu için bir sorun te$kil etmeyeceğini söyledi.

vatana millete hayırlı olması dileklerimle.

http://rapidshare.com/…/221205311/tara0001.pdf.html

spe$yıl tenks to:
    *dergiyi bulup ilgili makalelerin fotokopisi alan: robinbook
    *fotokopileri tarayıp rapidshare'e atan*: coffee and cigarettes
    *makaleleri okuyacak olan tüm sözlük yazarı ve yazamayanları.
  • içinde varolanların bile onca düşünüp kaşınıp içinden çıkamadığı* bir ortam üzerine, maalesef, gelişigüzel olmasa da aceleye geldiğinden olsa gerek küt kalmış yüzeysel analiz girişimleri. bir sonraki sayıya kadar bekleselerdi (ki bu üç ay eder) çok daha güzel yazılar çıkarabilirlerdi. sözlüğü hiç görmemiş okurların bu yazılardan "ne çıkaracağı", "sözlüğü ne olarak anlayacağı" mevzuları da düşündürüyor; ötesinde, kaygı veriyor.
  • yardımsever arkada$ımız coffee and cigarettes'in desteğiyle pek yakında tüm makaleleri okuyabileceksiniz.
  • söz konusu dergi

cogito, ki$ 2002 / sayi: 30'dur.

tedarik edilip ilgili yazilari bu ba$lik altina bir $ekilde aktarmak bana vazifedir.

(bkz: durumdan vazife çikarmak)
  • durumdan çıkartılan vazife gereği sözkonusu derginin ilgili sayısı bir kütüphaneden tedarik edilip ek$i sözlükle ilgili tespitlerin olduğu sayfaların fotokopisi çektirilmi$ olup bunları entry haline getirmek biraz zaman alacaktır.

önemli !! yardım ricası:

18 sayfalık yazılar toplamı a4 fotokopi kağıdında 9 sayfaya fotokopi olarak çektirildi. bunu bir scannerdan taratıp pdf midir nedir o formatlardan biriyle internet ortamında link haline getirecek ilgili ve bilgili arkada$ların yardımını talep ediyorum.
  • ilki 1994 yılında basılmıştır. nedense artık bu derlemeler bile çevrilesi değildir. (dergi kültürü zaten çoktan yitmiştir. başlıca meta-kumbara olmuş magazin artıklarının dışında başvuru ve girizgah olarak bakılacak bir şey kalmamıştır.)
    bir bu kadar şevkle olacak, ve o atmosferi yaratacak ortam da yok olmuştur. eldekiler de sağ kalabilirse ilkin sahafçıların koleksiyonlarında, ya da dijital yaşayacaktır.

doğu batı dergisinden sonra müptelası olunacak dergidir!
    derlemelerini yapanlara göz gezdirdim; her iki derdinin de, çoğu araştırmacısı, aydını, düşünürü, yazarı vb. isimlerin bazıları yaşasa bile, sanki o yıllarda çıkardıkları yazılarından sonra, okuyunca benim için çoktan yok olup gömülmüş gibilerdir. bazıları hala yaşıyorlar ama (popüler kültürün ağzıyla varlıklarını koruyorlar) o dönemdeki kişiliklerinden, şimdinin siyasi bokuna batmadan, ya da akademik zirzopluğa sığınmadan aç kalacak olanlardan olmuşlar. 90s bitimi ve 2000 dönemlerindeki çeviriler, baskıları çok ciddi ağır-başlı olduğundandır ki; okunurluğu çok yüksek gördüğümden, ister dijitalden ister gidip sahaflardan bulunacak olsun, toz olup gitmeden bulunup göz gezdirilmelidir.

- öyle ki bir gün bir birey çıkıp, ''dergi de neymiş'' diye soracakların da -hiçbir merakını uyandırmadan çokta üzerine afiyet düşmeden, şu anda da olduğu gibi unutulup gidecektir.