• yapım aşamasında olan bir sözlük. http://cogitosozluk.org/ alan adıyla ulaşılabiliyor. ihl sözlük içerisindeki bir kesimin kurmak istediği bir yer daha doğrusu. adamların sözlükte kendi içerisinde yer alan çatışmasından istifade eden biri ya da birileri domain'i almış ve sözlüğü bu adla kuracak kişiler domain'siz kalmış diyebiliriz. ama yakın bir zamanda açılacak ve nelerle karşılacaklar, bunları hep beraber göreceğiz. ya da bütün bu dediklerim sibernetiğin dibini boylayacak, yalan olacak, uf puf olacak.

  http://cogitosozluk.org/post.php?eid=16517
 • bugün itibariyle açılmı$tır: $imdilik sadece $iirlerin payla$ılmasıyla, ve kısa kısa tanımlarla geçi$tiriliyor sol frame. tanım yapmak, bilgi içerikli entry yazmak, artık hemen hemen körelmi$ durumda. $imdi, yazmaya devam eden sözlük yazarlarının anlaması gereken $u: ''bilgi içerikli tanım, artık eskilerde kaldı, gündemden ve yeni bulunan $eylerden ba$ka bir $ey, bilgi içerikli diye yazılamaz, bunun yerine üslubunca tartı$malar yapılmalıdır sözlük yazarları arasında.'' ele$tiridir, özele$tiridir, gündemi deği$tirmektir, bunlar çoğaltılabilir, ama $iir yazmakla, bilinen $eyleri, ba$ka sözlükten apartıp kendi sözlüğüne kopyalamakla, pek rantabl bir i$ yapmı$ olunmuyor.

  bir kez daha bakıyorum $imdi sözlüğe: aslında sözlükten çok, birbirini tanıyan insanların kurduğu bir olu$um, sözlüğe benzer bir site diyebiliriz. ---ki sanırım ilk iki ay, referansla yazar alınacak----

  üstüne yeni bir $eyler getirilmezse, sadece internet üzerinden devam edilmeye çalı$ılırsa, insanların kendi arasında eğlendiği bir sözlük olacaktır. ---umarım öyle olmaz tabii ki---

  yönetim kadrosunu da yazalım madem.

  yöneticiler:
  derviche moderne
  raven
  aziz
  uvey
  trequartista

  moderatörler:
  ordo ab chao
  muhyiddin farabi

  casuslar:
  ubeyit hatipzade
  profiterol
  mekke fincani
  tutmayin kucuk enisteyi
  stanley kubrick
  narrateur

  -------------------
  haklarında duyduğum $eyler pek içaçıcı değil, ama yolları açık olsun tabii ki.
  -------------------
  http://www.cogito-sozluk.com/post.php?eid=3915
  -------------------
  ihl sözlük kurucusu mechul-x'in açıklaması: http://ihlsozluk.com/…mechul x ten zorunlu açıklama
 • sürpriz bir kullanıcı ismi ile kadrosuna katıldığım oluşum.
 • biraz inceleme fırsatı bulduğum sözlüktür. ilk izlenimlerim olumlu, ihl sözlükten farklı bi havaları var. ayrıca cogito ismini çok tuttum. karşıt görüşlerin farklı tanım ve düşünceleriyle, insanlara enformatik bilgiler sunan yazarlarıyla edebiyat dolu bir sözlük olmasını diliyorum.

  (bkz: afili filintalar)
 • sahiplerinin mail atarak bizim sözlükte müzik yazan fazla yazar yok müzikal sözlük domainini bize yönlendirin diyen oluşum.
 • sözlük alemine çok iyi bir çıkış yapmış sözlük.. geleceği parlak. argo yok, küfür yok, nickaltı savaşı yok, seri eksici zebaniyi sorgusuz sualsiz arka kapıdan gönderiyorlar. daha ne olsun.

  gittim gördüm hepsi okumuş çocuklar..

  üstelik açıldığı günden bu yana full time dolu dolu olan sözlük.. şaştım da kaldım ben.
 • açıldığı günden bu yana tanım ve yazar sayısını hızla artıran naif sözlük. küfre, gereksiz ergen kavgasına, provokasyona mahal verilmeyen, nezih ortam. az sayıda fakat kaliteli yazar kadrosuna sahipler, gidip görmekte fayda var.
 • yazılım güncellemeleriyle prangalarından kurtulan sözlük. artık daha yaşanır ve yazılır ortamı var. seviyeden taviz vermiyorlar. sözlük alemine hızlı girişlerini ve istikrar sağlamalarını da buna borçlular bence.
 • kendine basit bir tanıtım videosu gibi bir şey bile yapmış olan sözlük. yazarlarından biri vasıtasıyla yamulmuyorsam.

  ahan da burda:

  http://www.youtube.com/watch?v=ggglpvdlzqs