şükela:  tümü | bugün
 • uzaktan algilama yontemleri ile cografi bilgiyi birlestirerek alan kullaniminin en optimum duzeye cikarilmasi icin gelistirilmis sistemler. ulkemizde ilk onemli adimlari ankara universitesi peyzaj mimarligi bolumunde 1992 yilinda atilmistir.
 • kullanilan populer yazilimlari,

  arcinfo, arccad, erdas, autocad map vs vs vs

  autocad uzerine gelistirilmis cok faideli query yetenegi bulunan yazilimlari mevcuttur.
 • dunya uzerinde var olan nesneler ve olaylari, analiz, isleme ve haritalama icin bilgisayar tabanli kullanılan, bir sistemdir.
  cbs ya da uluslararasi kisaltmasi ile gis teknolojisi, haritalama sayesinde kamu yararina sorgulama amacli veri tabanlarini ve istatistiksel analizi kullanarak, bilginin tasnifini saglar.
  haritalamayi, bilgilerin haritalara entegre edilmesini, senaryolar kurmayi, komplike problemleri cozmeyi saglayarak; bireylerden organizasyonlara, okullara, hukumetlere, ordulara, belediyelere * ve tabii ki is yasamina kadar, cok genis bir yelpazede kullanilabilir.
  yaygin olarak kullanildigi iliskisel uygulama sahalarindan biri de:

  (bkz: kent bilgi sistemi)
  (bkz: cbs) (bkz: gis)
 • uydularla algılanan görüntülerin kullanımını kolaylaştıran ve eldeki diğer harita, görüntü, resim, sözel ve grafiksel bilgilerle birlikte kullanımına olanak veren, bilgisayar ağırlıklı teknoloji (bkz: gis)
 • turkiye`nin 3. degil 5. dunya ulkesi oldugunun ispati niteligindeki dunyada asmis uygulamalari bulunan ve sonuna kadar yararlanilan, turkiyenin ise google earth`tan izledigi bilim bransi.
 • ulkemizde de uzerinde calismalar ve urunler yapilan konu. hatta bu urunlerin bazilari yurtdisinda musteri bulmaktadir
  (bkz: geokit)
 • bu isin baslangici olarak 1854 yilinda john snow adli ingiliz doktorun londra'daki kolera salgininda vakalarin istatistiklerini harita üzerinde isaretleyerek hastaligin yogun oldugu bölgeyi tespit edip koleranin yayilma nedeninin tam o bölgedeki su kuyusunun oldugunu anlamasi ilk cbs calismasi diye adlandirilir. gercekten de eldeki verileri harita üzerine gecirerek bir sorun analiz edilebilmistir zira farkedilen su kuyusunun yeraltindaki bir foseptik cukurunun sadece 3 metre yanina acilmis oldugudur.

  basitçe anlatırsak, konumsal verileri* tablolar halinde saklayan veritabanıları ile konumları, şekilleri gösterebilen cad(bilgisayar ortamında çizim) programlarının birleşimine verilen addır. yani konumsal bilgileri hem görsel olarak gösterir, hem de bu şekillerle ilişkili olabilecek her türlü veriyi saklar. 3 temel fonksiyonu vardır:

  1. konumsal veri görselleştirimi
  2. konumsal veri yönetimi
  3. konumsal veri analizi

  işlenilen konumsal veriler mutlaka bulundukları noktanın koordinatlarıyla eşleşmişlerdir. bu veriler de vektörel(sınırlı) ve raster(süreğen) olmak üzere iki türlüdür. vektörel veri nokta, çizgi ve poligon olmak üzere 3 çeşittir. raster verilerse piksel bazlı olup süreğen alanlardaki değişken verileri göstermek için kullanılır.

  cbs nesneler* ve öznitelikler* olmak üzere iki çeşit bilgi türü kullanır. bir nesne 4 özelliğe sahiptir. bunlar:

  1. harita üstündeki şekli
  2. konumu (koordinatları)
  3. sembolü
  4. özniteliği

  benzer nesneler (örn. x dağı ve y dağı) katmanlarda* gruplanır. veritabanı tabloları açıldığında sıralarda nesneler, sütunlarda ise öznitelik türleri bulunur. nesneler ile özniteliklerin kesişimlerindeki hücrelerde ise değerler* bulunur. değerler kategori değerleri (isim, tip, durum gibi) ve miktar değerleri (yağış, nüfus yoğunluğu vs) olmak üzere iki çeşittir. kategori değerleri harita üzerinde yazı veya sembollerle (bütün şehirleri yeşil bir daire ile göstermek) gösterilir. miktar değerleri ise genelde çok değişkenlik gösterdiğinden belli gruplara bölünip her gruba farklı sembol vererek gösterilir. bu gösterimde 3 faktör vardır:

  1. bölme metodun, değerleri neye göre böldüğün
  2. kaça böldüğün
  3. nasıl görselleştirdiğin (farklı renkler veya büyüklükler)

  cbs analizleri için elzem olan sorgulamalardır*. ise nesnelerin özniteliklerine veya konumlarına göre olmak üzere iki türlü yapılabilir.
  öznitelik sorgulaması ile bulunması istenen özellikler ile veritabanındaki veriler karşılaştırılır. örneğin türkiye'deki nüfusu 500binden büyük kentler gibi.

  konumsal sorgulama ise nesne ile konumun sahip olabileceği 4 farklı durumun sorgulanması şeklinde yapılır. bunlar:

  1. yakınında (x şehrinin 5 km yakınındaki şehirlerin bulunması)
  2. komşusu
  3. kesişiminde
  4. içinde

  cbs ile analizler çok çeşitli şekilde yapılsa da, en yaygını buffer ile overlay seçenekleridir.

  en popüler cbs yazılımları olarak arcgis, intergraph, mapinfo, smallworld, genesis, idrisi, grass vb. verilebilir.

  bu da bedava cbs programı: http://www.mapwindow.org/
  http://www.qgis.org/
 • bir de açıköğretimi varmış bunun
 • cbs konusunda dünya genelinde en iyi satış rakamlarına sahip olan esri firmasının arcmap, arcgis gibi ürünlerine modül hazırlamak ve script yazmak istiyorsanız vb bilmeniz gerekmektedir. ayrıca silverlight konusunda kendinizi geliştirip firmanın pahalı sdk larını satın alırsanız, çalışmalarınızı web server üzerinden kolayca dünya ile paylaşabilirsiniz.
 • ülkemizde bir türlü oturtulamamış eğitim süreci bulunan disiplin. uzun süreli teorik ve pratik eğitimin yanı sıra veritabanı tasarımı, konumsal analiz ve daha bir çok konunun detaylı olarak işlenilmesi gereken bir disiplinken uzaktan eğitim yoluyla üniversite onaylı sertifika verilebilmesi oldukça mantıksız geliyor. gerçi 1 ay kursa gittikten sonra kendini analiz yoda sı zanneden insanların bu sektörde var olduklarını hatırlayınca çok da yadırgayamıyorum.