şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: http://www.tpe.gov.tr/…yalar/mevzuat/cografiyon.pdf)

  mahreç isaret ve menşe adı olmak uzere ikiye ayrilir.

  menşe adinin alinabilmesi icin urunun tum ozelliklerinin o bolgeye ait olmasi ve baska hicbiryerde uretilememesi ya da bulunmamasi gerekmektedir. eskişehir lületaşı, celikhan tütünü, ege pamuğu menşe adina ornektir.

  mahreç isaretinde ise durum biraz daha kolaydir, minimum bir ozelligin o bolgede oluyor olmasi gerekmektedir. bu bir uretim teknigi, iklimi, ya da ozel bir yeralti kaynagi kaynagi olabilir. urun kalite kriterini mahrec olarak aldigi bolgedeki seviyesinde tutabildigi surece uretip satilabilir. damal bebeği, isparta halısı, kesan satir eti mahrec isaretine ornektir.

  sahislar veya ticaret erbablari cografi isaret basvurusu yapamamak ile birlikte, yanlizca bolgede yer alan kurumlar (ticaret odalari, belediyeler, sanayi odalari, kaymakamliklar v.s.) bu basvuruyu gerceklestirebilir.
 • daha çok belediyelerin, valiliklerin ve odaların illerine özgün mantı, leblebi, dokuma gibi ürünlerini tescil ettirdikleri artisliğine bir patent türüdür. bir tescil ederler, ardından da kendilerini bin reklam ederler.

  özellikleri şunlardır:
  - tescil kapsamındaki ürünleri andıran ya da çağrıştıran ürünler üzerinden para götürmek,
  - coğrafi işaretin tescil edildiği yerin dışındaki açıkgözlerin haksız yoldan para götürmesini engellemek,
  - stilinde, tarzında, tipinde, türünde, yöntemiyle, orada üretildiği biçimde veya benzeri diğer açıklamalarla birlikte kullanabilmek,
  - ürünün ambalajında, tanıtım ve reklamında veyahut ürünle ilgili herhangi bir yazılı belgede bilgiler verebilmek.
 • patent ve marka tescili gibi tpe üzerinden tescil edilmektedir.
  daha fazla bilgi için: http://www.tesvikpatent.com.tr/…rafi-isaret-tescili
 • 2014 yılı için türk patent enstitüsü'ne yapılan başvuruları içeren online harita şuradan görüntülenebilmektedir.
 • son olarak kars kaşarını da bünyesine katarak sayısı 187'yi bulan gurur kaynağı.
 • ülkemizde birçok ürün coğrafi işaret almaktadır. ancak bu işi de tam olarak mış gibi yaptığımız için gerekli yararı ve korumayı sağlayamıyoruz.
 • marketlerde %15 daha pahalı satılmasına neden olan işaretlemedir. kısaca alavere dalavere yine olan vatandaşın cebine.
 • kollektif marka gibi bir şeydir. tescil sahibinin kim olduğuna bakılmaksızın gerekli şartlarda ve nitelikte üretim yapan herkes ilgili coğrafi işareti herhangi bir bildirim yapmadan kullanabilir.

  avrupa'da sadece tarım ve gıda ürünleri coğrafi işaret tescili alabilirken, ülkemizde zanaat ürünleri de tescil alabilmektedir.

  kırsal kalkınma için çok önemli fırsatlar sunmaktadır.

  not: doğru başlık yanlış hale getirilmiş. coğrafi işaretlemenin bu konuyla ilgisi yoktur. doğrusu "coğrafi işaret" tir.