şükela:  tümü | bugün
293 entry daha
  • genelde kendi hayatından memnun olmayan ve bunu değiştirmek için herhangi birşey yapamayanların veya yapmayı beceremeyenlerin sıkça kullandığı söz öbeğidir.

    bu sözün söylendiği zaman ile şimdiki çağı karşılaştırmak saçmadır. kimse doğduğu yeri seçemez doğrudur ama ancak belli bir yaş sonrası yaşayacağı yeri seçebilir. aynı coğrafyada doğup büyüp ölmek diye bir kader yoktur kalburüstü bir ülkede yaşayan biri için. eğer memnun değilseniz, başka diyarlara giderseniz. tabi gitmek için de kendinizi yetiştirir ve eğitirsiniz, sadece bir kültüre değil, onlarca kültüre hakim olursunuz ve size göre bir yerde istediğiniz yaşama erişirsiniz.

    elbetteki modern ülkelere oranla, türkiye gibi gelişmemiş bir ülkede bunları yapabilmek kolay değildir. zorluğu çok fazladır. ama bu zorluğu yenerseniz kader denilen şeyin bütün zincirlerini kırabilirsiniz.

    edit: imla
  • ivan gonçarov, oblomov'da "batıda hayaller gerçekleştirmek için kurulur, doğuda gerçeklerden kaçmak için." der. işte tam olarak bu yüzden coğrafya kaderdir.
65 entry daha