şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adalet mukemmel bir kelime. ulkedeki tum insanlara sorsan tamami evet bir ulkede adalet olmazsa olmazdir ve biz adil ve adaletli bir ulke istiyoruz der. isleyis pek oyle degildir ama.

- cocugunu ilkokula veren ebeveyn cocugunun diger cocuklardan daha fazla ilgi gormesini ister ve bunun icin elinden geleni her seyi yapar. sorsan "adalet, esit egitim ve ilgi alma hakki" der.
    - bir meslegi icra eden kimileri mesleklerini kutsallastirip ayricalik pesinde kosabilirler. sorsan "adaletin yilmaz neferleridirler".
    - maasi yetmeyen bir calisan zam alir ancak diger arkadaslarinin alip almadigini umarsamaz. ona nedir. o almistir ya yeter. onlarin hak arayisi umrunda degildir mesela. sorsan "adalet istiyorum" der.
    - bir zumreye ait olan kimi insan bu zumreye ait olmasi nedeniyle elde ettigi kazanimlari yanina kar olarak sayabilir ve zumre harici insanlarin kazanimlari ya da kaybeddikleri umrunda degildir. o kazanmistir yeter. sorsan "adalet" der ve zirvalar.
    - kimi memur maasina zam alir iscinin aldigi ya da alamadigi zam umrunda pek degildir. o almistir ya yeter. sorsan "adalet canim en onemli sey" der.
    - isleri tikirindayken hicbir sey umrunda olmayan mutesebbis, isleri kotu giderken "vergi affi, bize devlet baba baksin" diye ortaligi kasip kavurur. sorsan adaletin yilmaz neferidir bu da.

ornekler o kadar cok arttirilabilir ki, ic bayar. nefes aldiramaz. bizim kimi ve cogu insanimiz adaletin degilde kendi ayricaliginin pesindedir. boyleydiler, boyle olmaya da devam edecekler. mesele "ye kurkum ye", "adalet hak getire". oyle...
  • kendi adaletini sağladığında, adaleti zamanında birlikte aradığı kimselerin durumunu önemsemez hale gelmesi ve vaktince adaletsizliğinden dem vurduğu kimselerin yanında yer almaya başlaması.
  • '' kimse sistemden şikayetçi değil; sadece yerlerinden şikayetçi.'' - yetkili bir abi
  • aslında biraz hafif kalmış bir eleştiri bu. çünkü biz sadece ayrıcalık istemiyoruz, karşımızdakinin sahip olduğu şeyler de bizi rahatsız ediyor. örneğin, çalışıp didinip bir yerlere gelen insanların aldığı maaşlara laf ediliyor sürekli. doktorlar asgari ücretle çalıştırılsın diyen var. öğretmenlerin tatili çok uzun diyen var. bu meslek gruplarının kazanımları diğerlerini rahatsız ediyor. dikkat edin kendisi için bir şey istemiyor, başkasının kazandığını elinden almak peşinde.

alnının teriyle çalışan işçinin -okumamış diye- komik ücretlere çalışmasına destek çıkan var.

hayır, kendimiz için bir şey istediğimiz yok, biz başkasının elindekilerin alınmasını istiyoruz.
  • (bkz: bencillik)
  • mükemmel bir tespit içeren harika bir başlık..
  • türkiye'de yaygın olduğunu düşündüğüm durum.

insan içgüdüsü falan diyecek olsaniz bile daha bilinçli toplumlarda böyle olduğunu sanmıyorum. en azından o toplumlarda çoğunluğun böyle olmadığını düşünüyorum, yoksa her yerde vardır tabii.
  • katıldığım önerme...