• (bkz: mind fuck)

sikik sikik ayrıntılara takılmayan totoş biri değilseniz ve azıcık sci-fi seviyorsanız mutlaka izlemelisiniz. beğeneceğinize yüzde yüz garanti veriyorum. ayrıca ben olsaydım napardım diye düşündüm ve hikaye bi yerden sonra bana çok ürpertici geldi.

kendi ''people who liked this also liked'' bölümümü döşeyeyim bu harika filmin altına;

(bkz: +1)

http://www.imdb.com/…tle/tt2395385/?ref_=fn_al_tt_1

(bkz: repeaters)

http://www.imdb.com/title/tt1580426/?ref_=nv_sr_1

(bkz: triangle)

http://www.imdb.com/title/tt1187064/?ref_=nv_sr_1

(bkz: timecrimes)

http://www.imdb.com/title/tt0480669/?ref_=nv_sr_1

eğer bu filmleri aynı gün peşi sıra izlerseniz beyniniz ''geçersiz bir işlem yürüttü ve kapatılacak'' hatası verecektir. ara verip izleyin.
  • çok güzel ve görece değişik konusu olan, bence bunu iyi de işlemiş film. yalnız:

--- spoiler ---

o son evde insanların her şeyden habersiz olması ilginç kaçmış biraz. çünkü film boyunca bütün evler aynı şeyleri farklı sırayla yapıyor bir nevi. bu son ev ise hiç bir şey yapmıyor resmen. gerçi 1 milyon küsür olasılık var. tabi bu olasılık renkler, sayılar vesaire üzerinden hesaplandı. bu son ev ise ne renk tutuyor, ne sayı tutuyor, yani hesaba dahil bile değiller.

edit: bir de yanlış anlaşıldığını düşündüğüm şey var: sakallı ve yanında eski sevgili getiren tip evden çıktıktan sonra tekrar eve döndüler sanılıyor. ama alakaları yok. evden çıkıp geri dönen kimse olmuyor. evden biri çıkıyorsa, karşı eve gidip geri dönüyorsa elbet başkası o. hatta topluca kendilerini gördükleri sahnede koşarak eve dönüyorlar, o döndükleri ev de ilk çıktıkları ev değil zaten. çünkü ilk çıktıkları evde bulunan eşya raketti, yeni döndükleri evde ise mutfak eldiveni bulduklarını söylüyor evden çıkmayanlar.

burada tek mantık hatası olabilir, dediğim gibi şans eseri gayet birbirine yakın şeyler yaşamış evler arasında dolaşmışlar. son sahnedeki ev mesela çok alakasız olaylardan, o eve veya benzerlerine geri dönselerdi gayet yanlış ev olduğu anlaşılacaktı en başından. hatta kendilerini göreceklerdi...

sonuç olarak ev sabit değil, başroldeki kız haricinde kimse sabit değil. biz başroldeki kızı izliyoruz orijinal olarak sadece filmin başından sonuna. olay ise karar almalarında bitiyor. atıyorum filmde bir karakter 10 kritik karar arasında kalıyor, evlerdeki karakterler farklı kararlar alıyor, dışarı çıkıp başka eve gidiyor ve diğer evi etkiliyor. son evin bu kadar masumca oturma sebebi de jeneratörün erkenden çalışması. böylece "karşıdaki evin ışıkları yanıyor, hadi bir bakalım" atraksiyonuna girmiyorlar.
    --- spoiler ---
  • düşük bütçeli tek mekanlı ve konusu sebebiyle bana the man from earth (dünyalı adam'ı) hatırlattı. onun dışında spoiler veremeyeceğim kesinlikle izlenilmesi gereken bir film.

filmden çıkarılacak ders: dünyanın yakınından kuyruklu yıldız geçerken evden dışarı çıkılmaz.
  • festivalin en tadi damakta kalan filmi.

--- spoiler ---

emily'nin paralel evrenler arasinda en mutlu oldugu evi secmesi de harika bir ayrinti aslinda. icinde olmadigi degil, icinde olup mutlu oldugu evi ariyor.

--- spoiler ---

filmin senaryosuz ve dogaclamaya dayali oldugunu da ekleyelim. bilim kurgu sevenler icin kesinlikle kacirilmamasi gereken film.
  • içinde bir korku öğesi olmamasına rağmen beni gerim gerim germiş film. film gerilim değil diyenler olabilir ama nedense bana bilim kurgudan çok gerilim filmi hissi veriyor. her neyse, saçma diyenler olsa da bana gayet mantıklı gelmiş kendini merakla izletebilen bir filmdir.

--- spoiler ---

sanırım 4. sahne: birkaç kişi eve geliyor. ve burada sarışın ablanın sevgilisi, sarışın ablamıza sarılıyor, bütün kişiler tanıdıklarına sarıldıktan sonra tekrar sevgili abimiz sarışın ablamıza ilk kez sarılır gibi sarılıyor. yani film başlangıçtan itibaren her sahnede paralel evrenlerdeki evlerden kesitleri gösteriyor bizlere. filmde çok küçük ayrıntılar var bunları kaçırmamak lazım...
    --- spoiler ---
  • bilimkurgu böyle olmalı dedirten çok güzel bir film.

--- spoiler ---

filmin başlarında, hatunlar mutfakta iken, kısa saçlı uzun boylu sarışın hatun küçük vazoyu beğenip bunu nereden aldın diye soruyor gözlüklü kadına. o sırada esas sarışın hatun da mutfakta. ve bu sahneyi ilk kez yaşıyor.

daha sonra filmin ortalarında, yemeğe uyuşturucu mu kattın muhabbetinden hemen sonra, mutfakta yine küçük vazoyu nereden aldın muhabbeti geçiyor kısa saçlı sarışın hatun ile gözlüklü hatun arasında ilk kezmiş gibi. ancak onların aksine esas sarışın hatun bu sahneyi ikinci kez yaşadığını farkediyor.

--- spoiler ---
  • alabildiğine düşük bütçeli bir bilimkurgu, üstelik baştan sona doğaçlama senaryo ile? olmaz olmaz demeyin, hakkında çok bir şey okumadan siz de izleyin.

schrödinger'in kedisine, quantum fiziğine, sliding doors'a selam veren bu film, 33. istanbul film festivalinde şapkadan tavşan çıkaran filmlerden biriydi adeta. sayısız filmin içinden bunu seçmiş olmam, hayatımızın her anında saklı olan sayısız ihtimalin içinden seçimler yapıyor olmamızın bir sonucu. ee, ne demişler; "her şeyin bir nedeni vardır."
  • izleyince degilde yorumlari okuyunca (sozum meclisten disari) yazasimi getiren film.
    kardesim su gorsel sanatlar ne nankor bir sey..

adam, senaryosundan oyunculara, efektinden muzigine elindeki butceyi en iyi sekilde optimize etmis ortayada fistik gibi film cikarmis. izleyip keyif alacagina, yok orasinda acik var, yok burasinda hata var diyen arkadaslara bakmayiniz ve izleyiniz efenim.

ulan adam elestirmek icin klavyede verdigi eforun onda biri filmde emegi gecenlere destek olarak gitse basimin ustunde yeri var. herif cekiyo torrentten, bide gidiyo divxplanet'ta "daha altyazi cikmadimi kardesim" diye yorum atiyo sonra filmi belese izleyip ileri geri konusuyor. utanmasa begenmedigi filmlere adam/saat ucreti hesaplayip uzerine harcadigi elektrikle fatura edecek.

neyse, bahane oldu yazdim, ozel bir yoruma karsi yazmiyorum :)

filmin adi; paralel evren.
    eger geriye donuk kafanizda bu iki kelime ile ilgili bir aniniz varsa ve ilginizi cektiyse bunuda izleyin, kosede bulunsun.
  • konuşan karakterlerin cahillikleri ve aptallıkları sinir bozucudur. oğlum salak mısınız anladıktan sonra hala çıkıp durmalar, yok ben onu öldürücem yoksa o beni öldürür demeler. kitleyin kapınızı oturun sabaha kadar.
  • bütçesine ve tek mekan kullanılan bi filme göre baya üst düzey olan film. film kendini izletiyor zaten. bi süre karakterleri tanımaya çalışıyorsunuz buraları dikkatle izlerseniz aslında ileriki sahnelerde bazı şeyler kafanıza daha net oturuyor. sonuçta bütçe belli kullandığınız ekipmandan makyöze diğer set çalışanlarına kadar herkes belli seviyede o yüzden direkt milyondolarlık film beklentisine girmek hata ama film güzel bi film izleyin.

--- spoiler ---

filmde bi çok yerde de kafa yormanız sağlanmış. o uyuşturucu olayından sonra mesela ben herkesin uyuşturucu etkisinde kaldığını ve başroldeki sarışın ablanın herkesi tek tek öldüreceğini onun da halisünasyon gördüğünü düşünmüştüm ama olay bambaşka çıktı.

ek olarak filmin sonunda öldürdüğü aslında orijinal kendisi değil zaten bana kalırsa o da kendisi gibi girdi eve fakat orijinal olan hatun partiye gelmemiş olabilir ya da erken ayrılmış olabilir çünkü sabaha kadar bekliyor aramak için muhtemelen olanlardan haberi yok.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap