şükela:  tümü | bugün
 • spor suspansiyon sistemi... koni amortisorlerin dusuklugunu begenmeyen pist arabaları icin uygundur, oldukca yere yakınlastırır. aracların alt tarafından hava alıp ivme kaybetmesini engeller. bunlar aynı zamanda ayarlanabilirler, yukseltip, alcaltabilirsiniz.
 • ingilizcesi "coil spring over shock" olan kısaltmadır.

  teknik olarak amortisörle beraber tek parça olarak imal edilmiş yaydan oluşur. amortisör veya yayda problem olduğunda tümden değiştirilir. ilk modellerinde yükseklik ve sertlik ayarı olmamasına rağmen günümüzdeki modellerde araç yüksekliği ve amortisor sertliği ayarlanabilir. sadece yarış için değil, konforundan ve yüksekliğinden memnun olmadığınız normal yol araçlarında da kullanılabilir. lüks ve/veya spor araçlarda kokpit içinden kumandalı olabileceği gibi yol durumuna göre otomatik ayarlı olanları da vardır.
 • amortisör-yay birlikteliğidir. coilover tek parça bir sistemken, normal süspansiyon sistemlerinde amortisör ve yay ayrı ayrı parçalardır. normal süspansiyon sisteminde yay ve amortisör ayrı ayrı değiştirilebilirken, coilover sistemlerinde her ikisi birlikte değiştirilebilir.
  normal sistemlerde yaylar daha büyük bir çapa sahipken, coilover sistemlerinde yaylar düşük çapa sahiptir.
  coilover sistemleri genellikle yükseklik ve sertlik ayarına sahiptir. normal amortisör-yay sistemlerinin de yükseklik ve sertlik ayarlı tipleri vardır ancak özel uygulamalardır. ayarlama yapılması yerine genellikle, kullanılacak araca özel daha kısa ve sert yaylar tercih edilir. araç süspansiyonunda alçaltma ve sertleştirme yapılmak isteniyorsa, coilover alternatifi olan araca özel yay ve amortisör genellikle daha ucuz fiyatlıdır.
  sertliği ve yüksekliği ayarlanabilir coilover sistemleri sayesinde aracın yol tutuş, yükseklik ve konfor özellikleri kişiselleştirilebilir.