şükela:  tümü | bugün
 • 1991 yilinda amerikada kurulan bozuk para butunleyici makinler uretip anlasmali oldugu yerlerde, genelde market ve postahaneler, bu makineleri isleten sirket.
 • coinstar (bkz: coin) soyle calisir: bozuk paralarinizi yavas yavas icine atarsiniz. makina bunlari sayar, toplami da bir ekranda gosterir. isiniz bittiginde "bitti" gibisinden bir dugmeye basarsiniz, makina %8.5 civarinda bir komisyon alir, geri kalan matrah icin size bir fis basar. siz de bu fisi icinde bulundugunuz supermarkette vs. paraya cevirirsiniz.
 • ralphs'te bulunanlarindan herhangi bir komisyon vermeden bozukluklarinizi tumleyebilirsiniz.
 • walmart ve stop&shop'ta gördüğüm kullanışlı makinelere sahip şirket. hep böyle bir şeyin türkiye'de de olmasını istemişimdir. kumbarayla çocuk gibi bakkala gitmek mi kaldı artık? bozuk paralar hantallık, bu belli bir şey. neyse ister komisyon verme karşılığında direkt para alırsınız ya da promosyon kuponu olarak komisyon vermeden, coinstar'ın bulunduğu mağazadan alışveriş yapıp, bakiyeden düşersiniz.

  internet adresi de şöyle:
  https://www.coinstar.com/
 • çok güzel bir alet lan bu. ben bu makinayı ilk walmart'ta görünce daha önce taraflarına bile bakmadığım 1, 5 ve 10 cent'leri biriktirir olmuştum. topladığınız madeni paraları gider bu makinenin sepet kısmına atarsınız. makine kaç adet dollars, half-dollars, quarters, dimes, nickels ve pennies attığınızı saymaya başlar. bu sırada ekranında da görürsünüz ne kadar para olduğunu. bu kısımları izlemek çok keyiflidir. en sonunda da paranızı alırsınız.

  yalnız 1 cent biriktirmek bir boka yaramıyor. ben bunu öğrendim. gerçi şu videoda eleman 10,000 penny koyup 100 dolar almış ama kim bilir toplaması ne kadar zamanını almıştır. yine de biriktirmekte yarar var tabi.

  neyse son sözüm keşke türkiye'de de olsa bu makineler. türk insanı sevecektir bu makineyi.
 • kanada'da bulunan istasyonlari ~%21 komisyon alir. yani attiginiz her 4 quarter'in 1'i erir. o yuzden icine loonie ya da toonie vb. buyuk paralardan atilmamasi tavsiye edilir. hatta en mantiklisi, en yakin td canada trust'a girip, mu$terilere komisyonsuz calisan td coin counters'i kullanmaktir.
 • eğer nakit yerine amazon.com ve diğer bazı yerlerde geçecek gift card veya ecertificate alırsanız komisyon ödemezsiniz. paranızın 100% size kalır.

  https://www.coinstar.com/giftcards
 • ilkay zamanın videosunda görüp baya beğendiğim alet. keşke türkiye'de olsa böyle alet de bozuk paraları tümleyip mesela hepsiburada üzerinden çek felan alsak gibi. keşke keşke.