1. iddialı bir ifade.

ama olur mu olur.

hayır, asıl mesela olmak değil, olduktan sonraki süreç kanımca.

yok efendim "var mısın, yok musun?" yok efendim "gerekli misin, gereksiz misin?"

uğraş dur...
  2. ailesinin ilgili konulardaki eğilimlerini tespite kasan zeki evlat oltasıdır.

- çok çalışıp tanrı olacağım!!1bir

afferim oğluma --> laikçi
    haşa de lan it! --> faşo
    aman sakın! şirke girer hercümerç olursun evladım --> ılımlı~şakirt
  3. öncesinde başbakan ve devlet başkanı olmak gerekir ki çok çalışma kısmı bu konumlarda gerçekleşir.
  4. tanrının en büyük özelliğinin bir şeyi "zahmet çekmeden" yapabilmesi olduğunu bilmeyen kişidir...kısaca tanrı yapmak değil yapılan, yapılabilme ihtimali olan, ve yapılabilmesi imkansız olan
    herşeyin toplamıdır... ki buda eylemsizliğin ta kendisidir..

bir bardak suyu düşünün... içinde bilmem kaç katrilyon molekül, sıfır üstü bilmem kaç atom, döngüde devam eden elektron ve proton , ta tibinde highs parçacığı, sıvının sakin devinimi, gazlar yasası, buharlaşma, basınca bağlı kinetiklik...

ama o su sonuçta hareketsizdir...

çok çalışıp su olamazsın...

evrenimiz ve olası dış evrenler ve dahası tüm akıl içinde kabul edilebilen her şeyin tanrı olduğunu, yaratılandan bağımsız bir tanrı zihninin de buna aykırı olacağını, bardaktaki suyun eylemsizliği ve eyleminin aslında tanrısal zekanın ta kendisi olduğunu hem aleviler, hem şintoist dinler hem de pek çok paganist mitoloji ifade eder....

var olan her şeyden bağımsız bir tanrı algısı ; evreni ve kosmosu olabilecek en şaşkın şekilde idrak etmektir..
  5. bir fatih tarafından edilebilecek bir söz. kademe kademe her şey.

--- spoiler ---

bir kişiyi öldürüsen katil olursun
    milyonları öldürürsen fatih olursun
    herkesi öldürüsen tanrı olursun

- jean rostand

--- spoiler ---

çok çalışıp tanrı olacağım hakkında bilgi verin