şükela:  tümü | bugün
  • zaman zaman insanın kafasını karıştıran durum. bir bakıyorsun sünni islamın binbir türlü yorumu var ve bu farklı yorumların hepsinden de farklı farklı gruplar ortaya çıkmış. birbirleriyle anlaşamıyorlar ama hepsi de en doğru yorum bizimki diyerek kendilerinden son derece emin konuşuyorlar. en son güncelleme tartışmasında da bu farklar yine belirginleşti. bu durumda sekülerizmi beğenmeyip de islami yönetim isteyenlerin hangi islam yorumunu tercih edeceklerini merak ediyorum. diyelim kendi istedikleri yorum galip geldi, bu durumda diğer grupları ne yapacaklar? yasaklamamaları gerekir çünkü demokrasi var diğ mi? ya da kendi yorumları kazanamadı, bu durumda baskı görürlerse ne yapacaklar? zor işler valla.
  • 'yeryüzünde bulunanların çoğuna uyacak olursan, seni allah´ın yolundan saptırırlar. onlar zandan başka bir şeye tâbi olmaz, yalandan başka söz de söylemezler.'
    (sure no:6 ayet no :116)
  • kuran okumayan müslümanların artışıyla ortaya çıkan sonuç. normalde mezhepleri (ki "hizip" kökünden gelir) bile yasaklar kuran:

--- spoiler ---

hep birlikte allah’ın ipine sımsıkı sarılın. parçalanıp bölünmeyin. allah’ın size olan nimetini hatırlayın. hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. işte o’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. işte allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.

al-i imran suresi, 103 ayet

--- spoiler ---

şu kadar açık bir ayeti anlamamak için ya gerizekalı olmak lazım, yahut şeytan'ın askeri olmak lazım. islam'ı mezheplere, tarikatlara, cemaatlere bölenler düşünsün: gerizekalı mısın, yoksa şeytan'a mı hizmet ediyorsun?
  • küçük olanlarının birleştirilmesi, işlevini kaybetmiş olanların kapatılması ve hizmetlerin daha etkin biçimde yerine getirilebilmesi için bir düzenleme (yasa, yönetmelik vs) hazırlığı var mıdır, merak ediyorum. şu anki haliyle üyelik çok karışık gerçekten.