şükela:  tümü | bugün
 • çok azimli insanların denediği yöntem.
  http://www.livejournal.com/users/cornrow/
 • yüzyılın dehası da vinci nin de iştirak ettiği söylenen,zamandan tasarruflu uyku alışkanlığıdır.efsane doğruysa şu anki uyku zamanımıza göre net 3-4 saat kazandıran bir metod.bugün aldığım duyumlara göre amca * eline metal bir nesne alarak uykuya dalıyor,nesne yere düşünce uyanıyor ve bir sonraki sefer uyuma zamanı geldiğinde tekrar bu metal nesneyi eline alarak uyuyor.bu şekilde ne kadar uyuması gerektiği sorununu çözüyor.zaten ne zaman uyuyacağını bildiği ya da fiziksel olarak metabolizmayı alıştırdığı için geriye pek bir sorun kalmıyor.
 • kramer'ın da denediği, lakin faydadan çok zararını gördüğü olay. (bkz: the friars club)
 • polifazik uyku diye de tabir edilen ve blok olarak 7-8 sattlik uyku yerine 20-30 dakika süren 8-10 seans (toplamda 2-5 saat) uyumayı öngören stildir. insanoğlunun ilkçağlarda bu şekilde uyuyarak uzun süreli uykularda karşılaşabileceği tehlikelerden kendini koruduğuna yönelik görüşler de mevcuttur.

  tam zamanlı işlerde çalışan ve "çok fazlı uyuyacam ben kardeşim" diyen bünyelerin 2. ya da 3. seansta istifaya davet edileceğini düşündüğüm, belki ilerde emekli olunduğunda uygulanabilirlik kazanabilecek uyku modudur. şahsen sağlıklı olacağını düşünüyorum ama uygulamak için sosyal ve ekonomik çevreden bağımsız hareket etme kabiliyetine sahip olmak gerekiyor.
 • farkında olmadan son 3 yılda gerçekleştirdiğim uyku türü. benim metodum ise gece 2 saat + öğleden sonra 1 saat şekerleme şeklinde. hatta çoğu zaman bu gündüz uykusu gerçekleştiremiyorum ve bu da gece uykusuna ek yarım saat bindiriyor.

  dezavantajı konusunda düşünüyorum da, pek dezavantajı yok sanırım. en büyük dezavantajı sevgiliyle daha çok vakit geçirmeye çalışırken onun homur homur uyuması ve bunun normal düzen olması. ha, bir de yatıya misafirliğe gidildiğinde ev sahibinden saatler önce ayakta olmak ve boş boş vaktin geçmesini beklemek çin işkencesi gibi.

  günde 6 saat uyunur mu lan, manyak mısınız?
 • kendimden edindiğim tecrübelerimden yola çıkarsam, bu uykuda bütün evreler az çok devrededir. normal bir uykuda rem evresindeki bireyin vücudunda duyular belirli eşiklere kadar kapatılır ve beden bir nevi felç konumuna geçer. oysa bu uykuda hem rem evresinde olup hem de evre1'i geçirebilirsiniz. öyle ki yanınızdan geçen birinin hafifce "sarı" demesine "kırmızı" diyerek karşılık verebilirsiniz. bir nevi tavşan uykusu denilebilir. tek fark, yorgun olmuyorsunuz.

  bazen sabaha kadar oturup saat 6 gibi uyuyunca 8'de annemin yanıma sokulup "oğluşum hadi uyan" sesine "ya allah, bismillah, allah-ü ekber!" sloganlarıyla karşılık verip annemim ödünü koparmamın sırrı budur. çünkü o daha kapıdayken ben farkediyorum bunu*.

  ahaha, dur bir örnek daha geldi; ev arkadaşlarım benim uyuduğumu sanıp kişisel bakım ürünlerime sessizce yaklaştığında yataktan "bırak onu lan yerine" demek de çok keyifliydi.
 • çok fazlı uyku sistemi, da vinci uykusu olarakta bilinmektedir*

  bu sistem uberman, everyman, dymaxion olmak üzere üçe ayrılır. hatta üçe ayrılmaz daha bir sürü sistem var ama en çok bilinenleri bu.

  sistemin nasıl işlediğini anlatayım. şimdi, bir insan 8 saatlik bir uykuda 1.5 saat rem uykusu alır. kalan saatlerde dandik nrem uykusu alıyoruz işte. rem uykusunu alamayan bir insan yaşayamaz. çok fazlı uykunun amacı 10-25 dakikalık ufak uykularla* sadece rem uykusunu yaşamaktır. nrem uykusunu sallayın bi boka yarıyor olabilir ama yıllarca öyle yaşayan bilim adamları ve sanatçılar`:sanatçı derken şarkıcı değil akıllı arkadaşların dikkatine` var.

  örneğin uberman'da 20 dakikalık uykular alınır. bu uykular 4 saatte bir olmak üzere günde 6 kere alınır. günde 120 dakika uyunmuş olur. 120 dakikalık rem uykusu almış olursunuz. aslında o kadar almazsınız yine 90 falan alırsınız da karıştırmayın orasını. hatta en iyisi 15 dakika uyumak çünkü 20 dakikadan fazlası sizi daha yorgun yapabilir. hani bi his vardır saat akşam 5 falandır bir uzanayım dersiniz uyanırsınız 10'da sersemlemiş bir şekilde. sonra güzel geçmez gününüz paso oturup televizyon izlersiniz*. onun için yani. fakat adaptasyon süresince 120 dakika iyi gider yine.

  normal insan: http://upload.wikimedia.org/…ns/8/8e/monophasic.png
  uberman: http://upload.wikimedia.org/…mmons/6/61/uberman.png

  demek istediğimi bu resimlerle anlamışsınızdır herhalde. şimdi biz 20 dakikalık ufak uykular aldığımız için beyin diyor ki "ulan bu herif rahat rahat uyutmuyo beni. ben en iyisi nrem uykusunu atliyim de direk rem uykusunu almaya çalışayım" diyor. böylece siz sadece rem uykusunu almış oluyorsunuz. fakat çok fazlı uyku sistemine adapte olma süreci çok sancılıdır. ben 5'te yatıp fazladan 2 saat uyuyup 7:20'de kalktığımı biliyorum. arkadaşınızla konuşurken uyuya kalabilirsiniz. millet sizi 'delinin teki' olarak tanıyabilir. çok sosyal bir insansanız kalkışmayın. zaten sosyal biriyseniz ne işiniz var burada?

  bu konuda blog yazan çok insan var. ingilizce biliyorsanız onların deneyimlerini okuyun. ingilizce bilmiyorsanız işiniz zor türkçe bir yazı zor bulursunuz bu konuda. http://jorel314.wordpress.com/…polyphasic-sleeping/

  bende bi blog açmıştım ingilizce bu konu hakkında. sosyal durumlar yüzünden yattı o iş. yoksa yorgun değildim daha iyi hissediyordum hatta.
 • şimdi "bunu ben de yapmak istiyorum, benim neyim eksik da vinci'den, ataturkiye'den..." söylenişlerinizi duyar gibiyim. ee tabii herkes dâhi olamaz, önce bunu kabullenmek lazım...

  ehuehau, şaka yapıyorum elbette. bunu yapabilmek için sağlam bir motivasyonunuz, bir gerekçeniz olmalı. bu yüzden öncelikle dâhilerin düşünce yapısını, yaşam şekillerini incelemelisiniz.

  uyku çoğu dâhi için bir vakit kaybından başka bir şey değildir. ayrıca dâhiler sürekli bir şeylerle uğraşan, en azından düşünen stresli insanlardır. çoğunun obsesiflik derecedesinde takıntılı olduğunu da varsayarsak normal bir insanın bile bu etkenlerle uykusu kaçabilir :)

  mesele burada şu; uykuyu verimli hâle getirmek. sürekli tetikte uyumak normal bir insan için aslında rem1 evresinde uyumaya çalışmaktır. bu da tek fazlı bir uyku sistemidir ve rem1 evresi dinlendirici değildir. önemli olan bütün fazları karıştırıp çok fazlı bir uyku sağlamaktır.

  aslında bunun nasıl sağlandığını ben de tam olarak bilmiyorum. kendim için konuşursam, her an telefon ya da kapı çalacak diye sürekli tetikte uyuyorum, aşırı stresli bir insanım, düzenli bir hayatım yok ve bu da bende çok fazlı uykuyu tetikledi. iyi mi oldu, kötü mü; bu konuda henüz bir fikrim yok. ama ayakta kaldığım aktif süreme daha çok vakit eklendiği aşikâr ve tanıdığım çok zeki bir insan da benim gibi uyuyor (bunu da yeni farkettim).

  dip not: çok fazlı uykuyu eğer gerçekten istiyorsanız rüyalarınıza elveda demelisiniz. 3-4 sene öncesine kadar lucid dream deneyimlerim vardı ancak şu anda normal bir rüya bile göremiyorum. çok büyük kayıp değil belki ama insan sevip de özlediği insanları bazen rüyasında görmek isteyebiliyor*.
 • arkadaşlar dürttükçe ben de bu uyku sürecinde yaşadıklarımı hatırlıyorum yavaş yavaş. işte 2 sene önce yazdığım bir duyuru:

  http://www.eksiduyuru.com/index.php?m=d&id=47039

  o olaylardan önce de uykusunda sürekli kavga halinde olan, sabah yorganı-çarşafı 2 oda ötede bulan bir insandım. yani o sürece ulaşmak kolay olmamış.

  işin garibi son zamanlarda stresim azaldıkça ve normal yaşama geçtikçe uyku sürem artmakta. yani daha önce de söylediğim gibi, bu olayın en önemli tetikleyicisi gerginlik.

  o yüzden normal bir yaşantısı olan kişilere bu uykuyu pek önermiyorum. ama 8 saat uyumak da akıl kârı değil. 5 bilemedin 6 saat uyku her bünyeye yeter de artar bile. önemli olan uyku kalitesini arttırmak.