şükela:  tümü | bugün
  • nasıl yaptıklarını asla anlayamayacağım insanlardır.

ben en fazla iki samimi arkadaş üç-beş zibidi arkadaş haricinde çevre edinemiyorken bunlar nasıl yapıyorlar? insan hayret ediyor.

edit: biri başlığı açıp tüymüş.
  • hiç birinin dost olmadığının farkında olan insanlardır. vakit geçirirler, takılırlar,eğlenirler sonuç itibarıyla çok geniş arkadaş çevresini şeyine bile takmazlar.

başlarına bir iş gelse hiç düşünmeden yardıma koşacağı maksimum 5 kişidir.
  • boş insanlardır.
  • "10 tane 10 kuruş da 1 liradır, tüm 1 lira da." cümlesini akla getirmiş başlıktır.

bkz: nitelikli insan
  • değişik bir yolla kendisinin ne kadar müthiş bir insan olduğunu karşısındakine anlatmaya çalışan kişidir.
    bu tipler "benim kürt arkadaşım da var, alevi arkadaşım da var, eroinman arkadaşım da var, ateist arkadaşım da var, ayyaş arkadaşım da var, dinci arkadaşım da var" derken söylemek istediği ne kadar hoşgörülü biri olduğu, kendisi gibi olmayanlarla da rahatça arkadaşlık kurduğu, onları olduğu gibi kabul ettiği filan değildir. keşke olsaydı ama söylediklerinin alt metni "ben ne kadar sağlam karakterli ve başkalarından etkilenmez biriyim. en kötü! (kendince tabi) çevrelere girip oraların tadını çıkarıp, kabul görüp sonra da istediğimde ayrılıyorum"dur. ama o yüce karakter sahibi bilmez ki, kendisi "öteki" olarak yaftaladığı bu gruplardakilerin yanında asalaktan başka bir şey değildir. aslında yerine göre bulunduğu ortamlarda yalnız kalmamak adına onlara yancılık yapar, başka grupların yanında da benim şuncu arkadaşım var buncu arkadaşım var diye yavşak yavşak konuşur. kendince kafasının arkasında kötü ya da öteki olarak isimlendirdiği insanlar, yapmak istediklerini ya da dahil olmayı seçtikleri grupları, elalem ne der demeden hesapsız kitapsız yaşamaktadır. bizim bukalemun da, kendince bundan pay kapma derdindedir. yaptığı korkaklıktan başka hiçbir şeydir aslında.
  • cuma günü doktorum söyledi. herkesi anlayıp onların sevmeye çalışmak sadece senin kendini değersiz hissetmenden kaynaklanıyor. sesini çıkar. sevmediğin bir özelliği varsa dile getir. düzeltemiyorsan kabul etme. bütün insanlığı kabullenmeye çalışman büyük bir problemin olduğunu gösterir.
  • kendisinin de çok geniş olması muhtemel kişidir. *
  • çakallık yapmadığınız sürece çok geniş arkadaş çevresi bulunmaz nimettir.
    elbette dost ve arkadaş ayrımını bilmeniz gerekiyor.

ulaşmak ve öğrenmek istediğiniz şeyler çok kısa sürede ayağınıza kadar gelir.

kaliteli geniş çevre her zaman işe yarar.

edit: sevgili okuyucular,bu platformda yazan 10 yazarın 4 ü gerçek hayatla bağını koparmış ve soyutlaşmış robot yazarlardır.
    en çok bu tip başlıkları manipüle ederler.yalnızlık hissinin verdiği eziklik onlar için mezarda sonlanır.
    gelin bu arkadaşların yazdığı şeyleri yüzeysel ele alalım.

-38 yaşındayım.hiç evlenmedim.100 bin lira param var.ailemin yanına köyüme geri dönüyorum.

-30 yaşındayım.son üç yıldır işsizim.(iş konusu kısmettir.bizde biliyoruz)
    bu sefa pezevenkleri evden çıkıp iş aramaya tenezzül etmezler.arayıp derdini anlatacak eş dost arkadaşları bile yoktur.diploma gerektirmeyen işlerde çalışmak zorlarına gider.gerçi asgari ücret işi bile bulamazlar.çünkü pezevenk 30 yılda oturup adam akıllı insanlarla sohbet etmemiş,onların kötü gününde yanında olmamış.şimdi bu arkadaşa kim neden yardım etsin.

-en sevdiğim ekip bu kekolar.
    istihdamın en fazla olduğu,peynir ekmek gibi mühendislerin işe girip çıktığı inşaat sektörüne bakalım.
    abi inşaat mühendisiyim 2 yıldır işsizim.
    neden işsizsin canım kardeşim.
    çünkü staj yaparken insanlarla tanışma zahmetine girmemişsin,kendini sevdirememişsin,lan meslektaşlarım ne yapıyor nerdeler bir arayıp sorayım dememişsin.

2014 yılında bir arkadaş inşaat mühendisliğinden mezun oldu.
    mayıs ayından itibaren haziranda ki mezuniyetine kadar 212 firmaya cv gönderdi.
    kendi halinde,içine kapanık bir adamdı.
    arkadaş çevresi hemen hemen yok denecek kadar azdı.
    tek bir firmadan geri dönüş alamadı.
    neyse memlekete geldi.aldı eline cv belgesini kapı kapı gezdi.firmalardan tutun proje ofislerine kadar.görülmemiş bir iş,kim görse şaşkınlıkla karşılıyor.kolay kolay cv belgenizi elinize alıp bana iş verin diye gezintiye çıkamazsınız.
    efendim şans döndü ve bir proje ofisinde işe başladı.
    allah var şantiyeyi pek bilmesede ofiste çok başarılı adamdı.statik projelerden ihalelere kadar resmen şov yapıyordu.
    yetmedi ülkemizde nadir bilinen çelik projelerine yöneldi.çelik statiğini çözmek kolay değildir.tabiri caizse göt ister.
    ben adam olmam amk.çok yalvardı gel sana sap2000 öğreteyim dedi ama nafile.
    neyse ben bu arkadaşa her hafta memleketteki bir inşaat mühendisini tanıttım.
    zamanla adamın kaliteli bir çevresi oldu.
    zamanı durduramıyoruz ,2 ay önce 15 bin liraya çok acil bir çelik statiğini çözüme kavuşturmuş.
    arayıp söylediği zaman mutlu oldum amk.

yalnızlık allah’a mahsustur.
  • benimdir bu.

tipik ortadoğu ve araplaşmış türkler hemen yazmış: "sorunlu insanlardır, şöylelerdir, ezikliklerinden kaynaklıdır, kendini ispat etmeye çalıştıklarındandır vs vs" komiksiniz...
    (bkz: ortadoğuluların yabani olmasının nedenleri)

hayır güzel kardeşim. sadece insan seviyorum. birileriyle sohbet etmek, birilerinin derdini dinlemek, birilerinin hayatına dokunmak hoşuma gidiyor. her bir insan bir gezegen benim için ve her insan yeni bi gezegen yeni bi hikaye ve keşfedilecek yeni şeyler demek. hani bazı gezegenler vardır, kendi güneşine çok yakındır, bu gezegenlerde hayat çetindir, serttir, kasvetlidir. aynen merkür gibi.. ama bazı gezegenler vardır müthiş güzelliklerle doludur, size güç verir, enerji verir, yaşamak için neden verir. aynen dünya gibi... işte insanlarda böyledir. bazısının içinde duramazsın, pislikle doludur. bazısı ise hayata daha sıkı sarılmanı sağlayacak kadar güzelliklerle doludur. yaşadığınız gezegenin ne kadar güzel olduğunu hatırlatır..

yeni insanlara açık olun sevgili ortadoğulular. dış dünyaya duvar örüp kendi içinizde fikirlere kapılıp kendinize bi ego yaratıp diğer insanları hor görmeye başlıyorsunuz. ortadoğulularda herkesi hor görme, eleştirme ve küçümseme geleneğinin temelinde bu yatıyor. yani yalnızlık. halbuki insanları tanısa, içlerine girse, kendisinin ne kadar sıradan ve basit bir varlık olduğunu görecek ama dışarıya karşı ördüğü duvar bunun önüne geçiyor maalesef. zaten ortadoğuda herkesin herşeyi bilmesi, herkesin herşeyden anlaması, herkesin herkesi eleştirmesi, kimsenin kimseye saygısının olmamasının temelinde bu yatıyor. sosyal bi insanın yapacağı şeyler değil bunlar.

velhasıl.. yalnız insanlardan uzak durmaya çalışın. yanlış olan yalnızlıktır. insan sosyal bir varlıktır, yalnızlık insan doğasına aykırıdır. vahşileştirir, yabanileştirir. tavsiyedir.