şükela:  tümü | bugün
 • resmi evrakta okunduktan sonra yakilmasi gereken, cok onemli bilgi iceren evrak.
  turk istihbaratinda ve askeriyede "cift ay" ile gosterilir. (kaynak : yuzba$i volkan)
 • top secret isimli, unlu ekibin yazdigi komedi filmi.
  (bkz: zaz ekibi)
 • insanda durup dururken açıp okuma isteği yaratan ibaredir. madem çok gizlidir, niçin ulaşılabilecek yerlerde bırakırsınız? üstelik kocaman kocaman kırmızı harflerle çok gizli yazılır ki kendini tutan insan bile iyice bir merak etsin. bunları okumaya izni olanlar zaten neyin çok gizli olup neyin olmadığını bilmezler mi? mahsus izni olmayanlar için koyuyorlar ibareyi, yetkin yoksa sakın açma diye. eşşeğin aklında yokken arpayı önüne getirmek -ya da buna benzer- diye bir deyim vardı; herhalde bu durum için üretilmiştir.
 • basina ve/veya kamuya sizdirilmasi biraz zaman alacak tur bilgidir. derecelendirme $oyle gider:

  onemli not: basina yansima/sizmasi gazetelerin ne kadar habersiz olduguna bagli olarak bir dakika ile bir saat arasidir ve bilginin kullanilip kullanilmamasi genel gundemin agirligina bakar.

  gizli: basina yansima/sizma suresi birkac saat ile bir gun arasi.

  cok gizli: basina yansima/sizma suresi bir gun ile bir hafta arasi. bizzat bakan tarafindan sizdirilirsa "hukumete cok yakin kaynaklar," ba$bakan tarafindan sizdirilirsa "cok yetkili bir $ahistan alinan duyuma gore" $eklinde belirtilir.
 • sadece askeri yazışmalar için değil, çok gizli olan tüm belgelerde uygulanan protokoldür iç içe 2 zarf içine koymak.
 • (bkz: kozmik)
 • bazi devlet belgelerinde kullanilan onem turu.

  zaman zaman gazeteler bu tur belgeleri ele gecirdiklerini bildirerek, gururla yayinlarlar. o belgeler de bazi bazi kimi devlet gorevlileri tarafindan yalanlanir ya da yalanlanmaz.

  yalniz benim anlamadigim boyle "cok gizli", "acayip esrarengiz", "kimse bilmemeli", "baskasina anlatirsan kuserim ama" turu belgeleri basina sizdirmak, ya da basina sizdirilmis bile olsa basinin bunlari yayinlamasi suc teskil etmez mi?

  en nihayetinde devletin ve dolayisiyla da milletin selameti icin "cok gizli" ibaresi konmus olmalidir herhalde bu tur belgelere. o halde, bunlari vaktinden once aciklamak devlete zarar verici bir davranis olmaz mi?

  hal boyleyken de devletin gizli belgelerini yayinlayan basin kuruluslarinin cezai yaptirimlarla karsilasmasi gerekmez mi? yoksa onune gelen dogru ya da yanlis devletin gizli sirlarini basin ozgurlugu, haber alma hakki adi altinda ifsa edebilir mi?

  boyle alengirli bir belge turudur "cok gizli".
hesabın var mı? giriş yap