şükela:  tümü | bugün
 • ''karın güzelse ne işin var düğün evinde? düğün senin evinde, sen düğün evinde. gir eğlen çık eğlen. karın çirkinse cenaze senin evinde. gir ağla çık ağla." sözünü akla getiren durum.
 • eski eşim çok güzeldi. çok güzel bir kadınla evlenmek çok adam dövmek anlamına gelir. şu ana kadar onun için dövdüğüm adam sayısını hatırlamıyorum. sayı olarak unuttum. bir iki beş on değil anlayacağın. o kadın yüzünden adım teksas kasabına çıktı. isim taktılar bana. hadi ben judo hocasıyım dövebiliyorum ki bana da yeri geldi silah çektiler bıçak çeken oldu..vs sen ne yapacaksın yavrum? çok güzel kadın baş belasıdır. orta şekerli veya çirkinle evlen. çirkini sür tarlaya geç işte. ne demeye ömrünü güzelle zehir edeceksin?
 • benimle evlenecek beye nasip olacak hede höde.
  yalnız ben de hoşlanmam bakılmasından kocama yazik lan vurur murur basıma bela.
  sirf bu yüzden evlenmiyorum asdf.
 • güzel alıp elaleme silktireceğine çirkin alıp sen silk.

  güzide memleketimizin bazı atalarının sözüymüş.

  atalar da pek bir özgüvensizmiş zamanında.

  (bkz: en güzeli tenzih ederim)
 • dış görüntüye zerre önem vermedim. yolda gezerken kızların bile gözünü alamadığı sevgilim de oldu. ancak ben bu durumu tek başına hiç gündeme getirmedim.

  diyorum ya fiziksel güzellik, ahlak ile bilim ile birleştirilmesi halinde değer taşır. yoksa kasaptaki etten farkı kalmaz kadının. bu kendisine en büyük hakaret olur.

  bir kadınla güzelliği için birlikte olmak ne ise, çok güzel olduğu için de ayrı kalmak aynı şeydir. özgüven eksikliği çeken kadın- erkek bu bahanelere sığınır. insan insanı fikirlerinde ve onu eyleme dönüştürdüğü zamanlarda kalbinde taşır. edebi sözler, verilen sözler yerine geldiğinde değer kazanır. ferhat ile şirin misali.

  tanım: bir erkek için evliliğin değerine bağlı, bir özellik teşkil etmeyecek maddelerden birisidir.