şükela:  tümü | bugün
  • ''karın güzelse ne işin var düğün evinde? düğün senin evinde, sen düğün evinde. gir eğlen çık eğlen. karın çirkinse cenaze senin evinde. gir ağla çık ağla." sözünü akla getiren durum.
  • benimle evlenecek beye nasip olacak hede höde.
    yalnız ben de hoşlanmam bakılmasından kocama yazik lan vurur murur basıma bela.
    sirf bu yüzden evlenmiyorum asdf.
  • güzel alıp elaleme silktireceğine çirkin alıp sen silk.

güzide memleketimizin bazı atalarının sözüymüş.

atalar da pek bir özgüvensizmiş zamanında.

(bkz: en güzeli tenzih ederim)
  • dış görüntüye zerre önem vermedim. yolda gezerken kızların bile gözünü alamadığı sevgilim de oldu. ancak ben bu durumu tek başına hiç gündeme getirmedim.

diyorum ya fiziksel güzellik, ahlak ile bilim ile birleştirilmesi halinde değer taşır. yoksa kasaptaki etten farkı kalmaz kadının. bu kendisine en büyük hakaret olur.

bir kadınla güzelliği için birlikte olmak ne ise, çok güzel olduğu için de ayrı kalmak aynı şeydir. özgüven eksikliği çeken kadın- erkek bu bahanelere sığınır. insan insanı fikirlerinde ve onu eyleme dönüştürdüğü zamanlarda kalbinde taşır. edebi sözler, verilen sözler yerine geldiğinde değer kazanır. ferhat ile şirin misali.

tanım: bir erkek için evliliğin değerine bağlı, bir özellik teşkil etmeyecek maddelerden birisidir.