şükela:  tümü | bugün
  • ani hiperaktivite nedeni.
  • zengin aile çocuklarının satanist olma nedeni.
  • haftanın hiperaktifleri'nde nickinizi gösterbilmenize imkan sağlayan bir boşluk türü.
  • madde bazında arzuladığı her şeyi (ya da bir çok şeyi) rahatlıkla elde etmeye alışmış bir takım bünyelerin, sevgi, arkadaşlık, güven vb gibi para ile halledilemeyecek ve uğraş gerektiren durumlarda afallaması durumu.
    herkesin ayrı dünyalarda yaşadığı bazı ailelerde sıkça görülür. bok gibi parası olan baba, çocuğuna maddi anlamda her olanağı sunmuş lakin sevgiyi unutmuştur. bir zaman gelir baba'nın canına tak eder, sahip olduğu şeylerden sıkılmış, sahip olma hırsı bitmiştir. artık oğluyla balığa çıkmak, beraber maç seyretmek ister. gider 20 metre tekne, 150 ekran televizyon alır, çocuk tınlamaz*, çocuk bambaşka dünyalarda zenci götünden kokain çekerek, hayatındaki boşluğu doldurmaya çalışmak ile meşguldür*. baba yalnız kalır. "al sana bu kadar para, beni sev, benimle vakit geçir" şeklinde bir yaklaşımın işe yaramadığını görmüş, "ben nerde yanlış yaptım,her istediğini alıyorum, her şeyi var, acaba bizimle neden ilgilenmiyor" diye sorarak kendine, etrafına salak salak bakmaya başlamıştır çoktan.
    türk filmlerinde sık rastlanır. gerçek hayatta daha da sık rastlanır.
  • algida secicilikten ileri gelir. soyle ki "cok para"yi "ohhhşşş mina koyyim, rahata geldik" seklinde algilayan bir bunye elbette bos bos dolanacak, sozlukte hiperaktiflere falan oynayacaktir. lakin, "cok para"yi "allaaah, yatirim yapacak anapara cikti" diye algilayan bunye, birakin bos zamani, tasaklarini duzeltecek zaman bulamayacak, ahmet piyasalari tarayacak, parasini yatiracak (ya da batiracak) delik, firsat arayacaktir. tamamen secim ile alakali bir zaman degerlendirme hadisesidir efendim bu.
  • bu boşluğu yaratan paradan uzak kalınca da kişi garip hallere girebilir.

insan yavrusu dediğin her şeye o kadar kolay alışıyor ki iki gün zevk ü sefa içinde gezse üçüncü gün aynı rahatlığı arıyor, oysa ki genel olarak kazın ayağı hiç de öyle olmuyor.

dolayısıyla nedir? boşluk yaratmayacaksın kendine, paran var tamam oh ne güzel güle güle harca gözümüz yok, amma ve lakin paraya endeksli bir yaşam kurmaya başladıysan aha çok büyük risk altındasın demektir.

dünyanın bin bir türlü hali var, iki gün sonra o para pul olduğunda da yaşamayı sürdürebilmek için, üzerine bişeyler inşa ettiğin değerlerin daha sağlam bişeyler olması gerek.

nerden çıktı şimdi sabah sabah? bilmiyorum.
  • o çok paranın tamamını harcama eğilimine yol açan sonunda da gerçekten boşluğa dönüşen hede( cep boşluğu hem de....)