şükela:  tümü | bugün soru sor
 • süper bir modern zaman hurafesi. kendimizce bilgisayardaki hafızaya bakarız, uygulamanın yediğine bakarız sonra "oo çok ram yiyormuş bu" deriz ve o uygulama kara listeye girer. sırf bu hurafeden ekmek yiyen ve sistem kaynaklarını verimsiz kullandığı halde kullandığı rami az kullanır göstermek için hile hurdaya başvuran uygulamalar vardır. (bkz: vınn/@ssg)

  sanki "bizim zamanımızda megabyte'ı karneyle alırdık" diyebiliyoruz da ne kadar ram kullanımı çok ne kadar az hakkında bir fikrimiz var, yok işte. böyle saçma sapan baremlerle ya da diğer uygulamalarla kıyas yoluna giderek bir başarı kriteri belirliyoruz ki bu çok yanlış. bunun bitmesi lazım.

  bir kullanıcının ram'le ilgili bakması gereken iki şey var:

  1) bu program hızlı çalışıyo mu?
  2) o çalışırken diğer programlar hızlı çalışıyo mu?

  gerisi ister %500 cpu yesin ister 400 gigabyte ram yesin, sana ne evladım? sen uygulamadan memnunsun uygulama senden. bırakın artık bunları.

  al sana örnek: microsoft sql server 2008. ekşi sözlük sunucusunda 72gb ram yiyor. bundan şikayeti olan var mı sözlükte? yok. o zaman elalemin 100mb'ına 500mb'ına laf edip durmayın. bir şeye bakacaksanız o bakacağınız şey yukarda saydığım kriterler olacak. gerisiyle ilgili insanların tavsiyelerine de kulak asmayın.

  teknik ayrıntılar için:

  (bkz: working set)
  (bkz: private working set)
  (bkz: balance set manager)
  (bkz: pagefile.sys/@ssg)

  4 yıl sonra gelen edit: performans dışında bir de "pil ömrü" argümanı çıktı. "çok ram yiyen uygulamalar pil ömrünü düşürür". bu da doğru değil.

  en başta ram ne kadarının yendiğine göre enerji tüketmez. çünkü bu çipler ne kadarlarının yendiğini de bilmezler. onların tek işi kapasiteleri kadar biti saklayıp geri verme hizmetidir. ram'ler belli frekanslarla tümü sürekli tazelenen çiplerdir. neresine ya da ne kadarına eriştiğinize göre enerji çekmezler. daimi olarak sabit elektrik tüketirler. haliyle ram'in kullanılmadığı ya da enerji çekmediği zaman yoktur.

  ram çipleri bilgisayarın en az enerji tüketen birimlerinden biridir. cpu'nun, ekran kartının ya da diskin 20'de biri kadar falan. o yüzden olsa olsa "çok ram tüketen uygulama aslında diğer bileşenlerden de çok tüketir" gibi bir argüman üretilebilir o da doğru değil. en başta ram'in çok kullanımı daha az disk erişimi ihtiyacı anlamına gelebilir. haliyle ram'in kendisi gösterge olmaz.az ram yiyip çok enerji tüketen uygulama da olabilir, çok ram yiyip az enerji tüketen de.
 • megabayt'in karne ile alindigi zamanlardan kalma bir inanis olsa da benim icin ayni isi yapilan ayni performansa sahip iki uygulamadan az kaynak kullanani makbuldur. benim gozumde programcinin zekasini ve ozenini gosteren bir olcektir.

  kaynaklar kisitli iken yazilan kodlar cok iyi tasarlanirdi. tasarlanmak zorundaydi. bu nedenle gunumuzde kullanilan bir cok teknoloji o zamanlarin imkanlarinin zorlanmasi sonucu ortaya cikmistir. ornegin oyunlarda vektor grafik kullaniminin onculerinden olan another world sinamaskopik goruntulerin 1 megabyte'lik makineye sigdirilmasini saglamakla birlikte alaninda cigir acmistir.

  simdi ne yapiyoruz, kaynaklarin sonsuz oldugunu varsayiyoruz. ha iyi mi? iyi aslinda ama daha az beyin kullaniyoruz daha az optimizasyon yapiyoruz.
 • atı yem, bilgisayarı ram çoşturur. bill gates
 • bloatware programlar kötüdür.
  bloatware programlar çok ram yerler.
  çok ram yemek kötüdür.

  böyle bir sıralama ile ulaşılmış bir sonuç olabilir.
 • bu hurafedir falan ama ben büyüyüp de ata olunca, şu aşağıdaki söz otomatikman atasözü olacak. valla!

  "az ram iyidir ne yapsa yeridir"
 • (bkz: ramden tasaruf olmaz)
  -rtrn
 • çok ram kullanıp hızlı çalışıyorsa problem yok, ancak hem çok ram kullanıp aynı zamanda kağnı gibiyse içinizden ne istedin de vermedik denilebilir. *