şükela:  tümü | bugün
  • saçmalığın soslusu. aynı tattadır. niceliği farklıdır.
  • tipik sığ kız repliklerindendir. karşıdan gelen ve hoşa gitmeyen bir fikir karşısında kitlenen beyinden çıkan yegane cümledir. nesi saçma diye sorunca kitlenmenin dozu artar ancak alınan yeni cevap ise "çok saçma işte" olur. acilen ortamdan uzaklaşılması gereklidir.
  • genelde inancsizlik icerebilen reddedistir.
  • günde otuz iki kere kullanmazsam kaşınmaya başladığım öbek. biliyorum lan çok saçma.
  • y kuşağının sıklıkla kullanmasının muhtemel olduğu söz öbeği.
  • (bkz: saçma)
    ...
    bir sabah olsa
    bin bir umutla
    güneş bile açsa
    açmaz, saçma
    ...

hatta çok saçma.. sabah olur elbet ama umut olmaz,..güneş açar elbet ama içinize güneş doğar mı işte o bilinmez..
  • bazi seyler cidden cok sacma ya. gerci bana cogu sey cok sacma geliyor.

mesela bir insanin denizi asiri sevmesi bana cok sacma geliyor. ulan sen ordek misin? parmaklarinin arasinda perde mi var? yok iste. demek ki sen karaya uyum saglamissin. otur oturdugun yerde.

serinlemek icin denize gir cik. iki yuz gel tamam iste. yok efendim boy vermeler, dalip kum cikarmalar neden? diyorlar ki kafani sok, dal bi. neden? oksijenli solunum yapan bi canlinin su altinda yuzme hevesi neden?

phelps gibi bir yuzucuysen yuz veya dalis uzmaniysan dal arkadasim. yoksa neden bu caba? cidden cok sacma.
  • gecen fairy diye bir deterjan markasinin reklamina denk geldim. denk falan gelmedim aslinda en az 10 kere izlemek zorunda kaldim. bu marka diyor ki fairy ile normal bir deterjandan 2 kat fazla tabak canak yikayabilirsiniz. ama gel gor ki reklam cok sacma.

bir deney duzenegi kurmuslar. sira sira bir suru ozdes oldugu iddia edilen tabak. bir de iki sira yapmislar ki kontrollu deney olsun. bir siraya fairy dokuyorlar bir siraya da diger yavsak deterjan markasindan. iddia su; her tabaga esit miktarda detarjan dokerek hangisinin daha etkili oldugunu gorecegiz.

her tabaga damla damla deterjan dokuyorlar. fairy her tabagi cillop gibi yaparken diger yavsak deterjan basta fairy gibiyken sonralarda neredeyse bir hic oluyor. boylece fairy'nin etkili oldugunu anliyoruz.

ulan boyle sacma bir deney olabilir mi? esit miktarda dokuyorsan her seferde ayni etkiyi gostermesi lazim. hatta esit miktarda doktugun icin ayni zamanda bitmesi lazim deterjanlarin. tek farkin cozdukleri miktar olmasi lazim ama oyle degil. bizim yavsak detarjanin etkisi azaliyor nedense zamanla. kimyasal yapisi mi degisiyor lan bekleyince?

yer mi bunu anadolu cocugu? ben yemedim valla. cok sacma.
  • cidden bazi seyler cok sacma. mesela kisa kisa bir takim sacmaliklarin uzerinden gecelim:

- 2013 yilinda hala sabri'nin futbolu ile dalga gecen insanlarin olmasi sacmaliktan ote gecti artik.

- firmasini unuttugum bir reklam diyor ki "biz kadinlar nasil hissedersek oyle giyinmeyi isteriz/severiz" oyle bir sey iste tam hatirlayamadim. ulan hadi biri boyle bir replik yazdi da kimse "kardes sen ne diyorsun?" diye sormadi mi? "bugun sinirliyim o yuzden sinirli bluzumu giyecegim!" diyen biri gordunuz mu hic? boyle biri varsa o kisi zaten bastan asagi sacma.

- yillardir bize yedirilen "turkiye bati ile dogu arasinda sikismis bir sentez" fiyaskosu. yok arkadasim oyle bir sey. turkiye avrupa ulkesi degil, hatta bildigin dogu ulkesi. benim icin avrupaliligin kistasi evsiz gitaristin stairway to heaven calip dilenmesidir. evet bu kadar da sig bir bakis acim var.

- insanlain dogaya duydugu asiri baglilik da bana garip geliyor. doga dedigin sey bortu, bocek, ari falan. tamam piknige git, yuruyuse git bunlar guzel seyler de dogada uzun sure kamp yapmak, yasamaya calismak neden? adam gelisime dusman. ne guzel evler var bak yatarken gote otun bokun degmedigi. bak zaten adam into the wild filminde gordugumuz gibi denemis, olmamis. gerek yok. bok yoluna gitti gencecik cocuk.

- serdar ortac'in hala muzikten, baris ozbek'in futboldan para kazanabiliyor olmalari da ilginc. serkan kurtulus'un 5 yil galatasaray kadrosunda bulunabilmesine hic deginmek bile istemiyorum.

dusununce ne cok sacmaligin icerisinde hayatimiz geciyor ya.
  • - ise gitmek icin yola cikip trafik kazasi gecirip bas donmesi ve kusma sonucu hastaneye gidince cekilen mr sonucu doktorun "beyninde tumor var" demesi dunyanin acik ara en sacma olaylarindan biri. ulan sabah cikmissin hicbir sey yokken ise gitmeye, aksam ise olecek miyim veya acaba kanser miyim diye dusunuyorsun. filmde olsa "hastir" denilen sey bunlar sonucta.

- bunun sonucunda hastanede yatma, bir suru serum, tek basina yuruyememek son derece sacma. kan vermekten bile cekinen kisinin kafatasinin acilip ameliyat olmaya karar vermesi onun icin sacma ama aslinda mantikli.

- ameliyata doktorun yaninda tipa bakis acisi "ben ilac kullanmam yea sacma" diyen ev arkadasinin da girmesi aslinda muhtesem sacma ama guzel. (bkz: #35834262)

- hastanede yatma surecinde yakin veya yakin olmaya cabalayanlarin gelip "cok iyi dusun tamam mi bence hicbir seyin yok, cok iyi olacaksin!" diye moral vermeye calismasi yine asiri sacma. ulan yatan kisi o! sen gidip eve yemegini yiyeceksin, tv'de sacma sapan dizi izleyeceksin, duzenli bir cinsel hayatin varsa seviseceksin. sana demesi kolay.

- beyin ameliyati basli basina sacma bir olay. kafatasi diye bir sey konulmus ve bunun acilabilir bir kapagi yoksa demek ki acilmamasi icin tasarlanmis. bunu acip jole gibi oynamak neden? acmadan beyin sorunlarini cozecek bir sistem olmali.

- tum bu yasanan zorluklar sirasinda bahsettigim yakin olmaya calisanlarin samimiyetsiz davranislari berbat sacma. yakindakilerin bu donemden sonra daha yakin olmasi ise asiri mantikli.

- 2.5 cm'lik bir et parcasinin tumor diye adlandirilip insani oldurebilecek bir hucre toplulugu olusturabilmesi ve hemen alinmasi da mantiksiz. insan vucudu bu kadar hassas olmamali.

- her insanin olecegini bilmesi ama doktorun ona olme olasiligin var dediginde tukenmesi oldukca ilginc. adam aslinda bilinmedik bir sey demiyor ki. sanki ilk defa duyuyor olecegini.. ama iste o is oyle olmuyor ne yazik ki, insan hakli...

- son olarak, dunya uzerinde o kadar kisi dururken beyinde tumor cikan kisinin siz olmasi cok sacma geliyor. cunku bakiyorsun televizyona o kadar bozuk beyinli var ki "tumor kotu bir seyse bunlarda olmali, bunlarda yoksa demek ki tumor iyi bir sey bende kalsin" diyorsun. sonra arastirinca bunun maksimum bir metin senturk esprisi olabilecegini kabullenip tumorun zeka ile bi alakasi olmadigni anliyorsun.