şükela:  tümü | bugün
 • hepimizin başına geldiğini düşündüğüm bir durumdur. bir aracı satın alırsınız, aylarca hatta belki yıllarca binersiniz. sonra bir gün temizlik yaparken ya da belki yolculuk esnasında her zaman kullandığınız bir düğmeye 2 kere basınca, her zaman çektiğiniz kolu 3 sn falan çekili tutunca, cd-mp3 çaların bir tuşuna belli aralıklarla basınca gibi rütinin dışında bir hareket yapınca aracın farklı bir özelliğini keşfedersiniz. en acısı ise bu özelliği bilmediğinizi fark eden bir arkadaşınızın size mal muamelesi yapmasıdır.

  2 yıldır kullandığım fiat punto evo 'mun sinyal kolunu 3 sn arayla 2 defa sola çevirdiğimde aracın turbo konumuna geçmesi beni işbu entryi girmeye sevk etmiştir. şaka lan şaka, 77 beygir araba zaten, ne turbosu. sinyal koluyla ilgili dandik bir özellik keşfettim sadece.

  edit :imla
 • dort yil kullandiktan sonra arabamin sis farlarinin oldugunu ogrenmemdir
 • keşfettiğim en son şey, sürücü koltuğunun altındaki benzin deposunu açan tuş .
  lakin, yurdışına çıkan babamdan bana kalan, 5 gün önce kullanmaya başladığım aracımın sileceklerini nasıl çalıştıracağımla henüz tanışamadık. ankara'ya güz gelmeden öğrensek bari.
  bu arada ön cama su falan fışkırtmalı şeyi de bulmaya üşendiğimden bol bol aracı yıkatıyorum :)
 • ford marka araclarda telefon-arac bluetooth baglantisi bu konuda bayrak tasir.

  soyle ki, aracin bluetooth'unu telefonla senkronize etmek icin arabanin calisir ve durur halde yani otomatik viteste parkta olmasi gerekiyormus. arac yururken baglamaya calisirsak bi an dikkatimiz dagilir arabayi sarampole yuvarlariz diye mi dusunmusler bilemiyorum. ogrenene kadar ford'a ana avrat duz gidilmesinde de bir sakinca gormuyorum.
 • 2006 model zafira b'nin camları kumandaya uzun basınca kapanıp açılıyormuş. 2,5 sene sonra öğrendim.

  96 uno'nun da kül tablası ve çakmağı varmış, orta bölümün en üst kısmındaki kapağın altındalarmış. bunu da zamanını bilmiyorum ama elektrikçiye vites kolunun yanına çakmak yaptırdıktan sonra öğrenmiştim.
 • iki gündür kullanılan aracın 6 vitesli olduğu. 4de niye cekmio bu aq doblosu diyodum ki ben şok ben iptal..
 • gecen yine yokus asagı gidiyorum, hep oyle gitmişim.arabanın kaydırdıgını fark ettim baya kaydırıyor. panıkle direksiyonla oynarken kornaya bastım, ınanır mısın hiç kullanmamıştım, havalı yapmışlar. sonra olmayacak boyle bunun bir yolu olmalı dedim. ara tara bir kitapçık buldum. her şey yazıyor ınanmazsın. türklere user manual yapmıyorlarmış artık zaten. deriye falanda koymuşkar çekici olsun okunsun diye herhal.
 • hakkaten öküzün tekiymiş sonradan fark edersin. oysa senin için araç değil amaçtı.
 • keşfedilebilmesi iyi bir şeydir. onlarca yıldır araba kullanıp sinyal kolunu keşfedemeyenler var. sanki 1900 lerdeyiz adam kolunu camdan çıkarıp parmağıyla bir dakika işareti yapıyor. o parmağı alacaksın, ya neyse...
 • şüphesiz ki her araçta kumandanın tuşlarına uzun basıldığında camların açılıp kapanmasıdır.

  ayrıca 2014 ibiza'nın şoför kapısı haricinde bir kapısı açıkken kapıları kilitleyince önce kapalı kapıların, açık kapıyı kapatınca da o kapının kilitlenmesi. çok hayret etmiştim.