şükela:  tümü | bugün
 • inanmaz bilir.
  olasılıksal bir yüzdesi yoktur.
  emindir durumdan ve durumdaki yerinden.
  çokça da dünya ile ilişki kurma biçimiyle belli eder.
 • tüm çok zeki adamları tanımadan çok olan özgüveniyle "yoktur" diyebilen insanın tespitinin doğru olma ihtimalinden yüksek olan ihtimal.
  ayrıca (bkz: kime göre neye göre)
 • çok düşüktür. zekasıyla ters orantılıdır.
  sanki sadece ben diyorum. istediğiniz istatistiğe bakınız. işinize gelmediğinden de eksilemeyin. burada istatistiki bir gerçekten bahsediyoruz.
 • hem aklını hem gönlünü çalıştırıp, kibrini de çöpe atarsa % 100'dür.
 • zor ihtimal. ayrıca; hala kalbin bir şeylerin hissiyatında rol aldığını düşünen ortaçağın bağrından kopup gelen tipleri de görmemizi sağlamış ihtimal. aşk acısıymış.. oysa iki üç kitap okunsa, belgesel izlense düzelecek ama işte..
 • çok değil bundan ikiyüz yıl -ve daha- öncesinde inançsız olma ihtimalinden oldukça yüksek bir ihtimaldir.

  ayrıca inanç bir kabule dayandığından, zekadan ziyade şüphecilik ve rasyonalite ile bir korelasyondan bahsetmek daha doğru olacaktır.

  son olarak (bkz: corellation doesn't imply causation)
 • tarihte birçok örnekle az olmadığı görülendir. en önemli üçünü söyleyim (bkz: descartes) (bkz: leibniz) (bkz: newton)
  inançsızlığı kendini diğerlerinden üstün görmek amacıyla kullanmak isteyen biri için azdır tabii.
 • eskiden %50 olduğuna inandığım ihitimal.yani yazı tura gibi.hatta adamı default zeki kabul ettiğim için,mesela toplumun inanç yüzdesi %70 olsun, ona bile uymaz öyle bireysel öyle bağımsızdır sanırdım. ancak şimdi görüyorum ki bu insanlar genellikle yalan atıyor. bazen kendine bile.
 • zeka, akıl, aklı akılla aşıp ulaşılan idrak! bunlara girmeyeceğim ama gene de not düşeyim dedim.

  çok zeki bir adamın inançlı olma ihtimali olduğu gibi; inançsız olma ihtimali de vardır.

  ama bir türlü bitmek bilmeyen; "ateistler zekidir, sorgulayan düşünen adamlardır." "inançlı insanlarsa onlara dayatılan bir inanç sistemine körü körüne inanırlar, kolaycıdırlar, akılsız ve eblehtirler." tanımlamalarının sürekli vurgulanmasının alt metnine bakmak istiyorum.

  çok zeki bir insan olan "x" kişisi ateisttir; düz mantıkla zeki insanlar ateisttir, hadi bilemedin agnostiktir.

  "vuuhuuu, ben de ateistim. o halde ben de über zeki bir insanım." mı demek istiyor bu minvalde söylemlerde bulunan insanlar?

  sadece zeki insanların giriş yapabildiği bir ülkeye girişin ön şartı olarak bunun her daim önümüze konmasının anlamı ne ola?

  yoksa kopyala-yapıştır hayatların evreni global dünya; dinsizlik dini için de böyle slogan cümleler mi pazarlıyor sizlere?

  düşünen, sorgulayan, inanan ve inanmayan tüm arkadaşlarımı tenzih ediyorum. ama kendi dinamiklerini yaratamayan, ezberlediği cümleleri her fırsata ortaya döken arkadaşlarımdan, lügatlarından; "sorgulayan, düşünen insan" gibi ifadeleri, ameliyatla aldırmalarını rica ediyorum. üzerinizde cidden sakil duruyor.

  saygılarımla!