şükela:  tümü | bugün
  • şahsi fikrimce inanmaktan çok kullandığını düşünsem de.

(bkz: necmettin erbakan)
  • inanmaz bilir.
    olasılıksal bir yüzdesi yoktur.
    emindir durumdan ve durumdaki yerinden.
    çokça da dünya ile ilişki kurma biçimiyle belli eder.
  • tüm çok zeki adamları tanımadan çok olan özgüveniyle "yoktur" diyebilen insanın tespitinin doğru olma ihtimalinden yüksek olan ihtimal.
    ayrıca (bkz: kime göre neye göre)
  • çok düşüktür. zekasıyla ters orantılıdır.
    sanki sadece ben diyorum. istediğiniz istatistiğe bakınız. işinize gelmediğinden de eksilemeyin. burada istatistiki bir gerçekten bahsediyoruz.
  • hem aklını hem gönlünü çalıştırıp, kibrini de çöpe atarsa % 100'dür.
  • zor ihtimal. ayrıca; hala kalbin bir şeylerin hissiyatında rol aldığını düşünen ortaçağın bağrından kopup gelen tipleri de görmemizi sağlamış ihtimal. aşk acısıymış.. oysa iki üç kitap okunsa, belgesel izlense düzelecek ama işte..
  • çok değil bundan ikiyüz yıl -ve daha- öncesinde inançsız olma ihtimalinden oldukça yüksek bir ihtimaldir.

ayrıca inanç bir kabule dayandığından, zekadan ziyade şüphecilik ve rasyonalite ile bir korelasyondan bahsetmek daha doğru olacaktır.

son olarak (bkz: corellation doesn't imply causation)
  • tarihte birçok örnekle az olmadığı görülendir. en önemli üçünü söyleyim (bkz: descartes) (bkz: leibniz) (bkz: newton)
    inançsızlığı kendini diğerlerinden üstün görmek amacıyla kullanmak isteyen biri için azdır tabii.
  • eskiden %50 olduğuna inandığım ihitimal.yani yazı tura gibi.hatta adamı default zeki kabul ettiğim için,mesela toplumun inanç yüzdesi %70 olsun, ona bile uymaz öyle bireysel öyle bağımsızdır sanırdım. ancak şimdi görüyorum ki bu insanlar genellikle yalan atıyor. bazen kendine bile.