şükela:  tümü | bugün
  • abd gibi kanada gibi ülkelerde çok rahat ve refah içinde yaşaması mümkün olmasına rağmen türkiye'de yaşamayı tercih eden kişilerin yarattığı paradoksal durum.

çok zengin olsam yani minimum 20 milyon dolar ve üzeri bir servetim olsa şahsen bir saniye tr'de durmazdım. bunun politik ve ekonomik sayısız nedeni var. ama duran duruyor. ilginç gerçekten de.

edit : avrupa sıkıcı. avrupa'da bulundum iş için. defalarca. abd ve kanada'dan bahsediyorum.

ikinci edit : para her daim özgürlük getirmiyor. eşit oranda para ile türkiye'de yapamayıp, abd'de yapacağınız çok şey var. özgürlükler ve gelişmiş bir sistemden bahsediyoruz. çok seçenekten bahsediyoruz. abd'de olup tr'de olmayan o kadar çok olay var ki, saysak alan yetmez.
  • hayatında 1 hafta bile yurtdışında yaşamamış fukaraların ve yeni yetmelerin asla anlayamayacağı durum.
  • ne kadar paran olursa olsun hiçbir yer istanbul kadar keyif vermez. hangi gün olursa olsun saat kaç olursa olsun herşeyi bulabilir ve yapabilirsiniz. avrupada akşam 10dan sonra dışarıda kimse yok amk. para günleri her yer kapalı.
    ha dersin ki amerika'da yaşasın eyvallah. bak orada herşey var bir de paran varsa herşeyi ekstrasi var.
  • (bkz: yabancı dil bilmemek)ten kaynaklanır.
    arsa zenginiyse ya da tarlası iskana açılmış bir çomarsa, türkçe'yi bile tam bilmediğinden yurt dışına dahi çıkamaz.
  • zaten (özellikle de büyük şehirler) çok zenginsen harika bir ülke (/şehir).
    fakirlere ya da dar gelirlilere azap gelen bir ülke.
  • zengin insan o hale gelinceye kadar kim bilir kaç fakirin üstüne bindi.ülkede ki kapitalist sistem tam da onun istediği gibi işlerken,bütün varlığıyla memleket,ona hizmet ederken enayimi de gitsin.türkiye fakirin değil,zenginin at koşturabileceği bir ülke daha güzeli de yok zaten.
  • taş yerinde ağırdır.
  • bir işadamı için söylüyorum, o parayı kazandığınız, sayesinde paranıza para kattığınız sosyal ve iş çevresini bağlantılarını yaptığınız ülkeyi bıraktığınızda miktarı ne olursa olsun yeni bir ortama alışana ve kendinizi kabul ettirene kadar paralar su gibi tükenecektir.

başka bir ülkeye yerleşip, uzun bir ara verip, paraları tüketip, tekrar türkiye'ye döndüğünüzde o çevredeki boşluğunuzu hemen başka birinin doldurduğunu kendisine ancak masanın kenarında bi tabure kaldığını görebileceğini düşündüğünden kimse kendi hinterlandından çıkmak istemez.

ancak çok zengin biriyse çocuklarını, kardeş-abilerini farklı ülkelere okumaya yerleşmeye iş yapmaya gönderirler, bu çok avantajlı bir durumdur.

not: çok zengin ve ortalama zengin değilim.
  • ufuk meselesidir.
  • adam parasını türkiyede kazanıyorsa, anadilini, vatanını bırakıp neden gitsin? sizin burada sorun dediğiniz şeyler onlar için sorun değil ki. amerikada orda burda da vardır evleri merak etmeyin. zenginin parası ekşicilerin çenesini yordu.

sonra bu adamlar helalinden zengin olmuyor ki. türkiyede bu şekilde zengin olmak daha kolay. kontrol yok bir şey yok. ama avrupada böyle rahat olamazlar.