şükela:  tümü | bugün
  • sözlük bu başlığı açarken bu başlık çoğul kişi, tekil açmayı düşünmez miydiniz diyerek beni uyardı. ama çok kişiler değiştirmiyorum. bu kişiler ailem, en yakın arkadaşım ve sevgilim.
    gelelim olaya. genelde hayallerimi kimseye anlatmam sırf çok zor bir şey yaaaa bu lafını duymamak için. hayatım boyunca ailemin istediği birçok şeyi başaramadım. ne istediklerini bilmiyorum benden ama genel olarak başarı istediler. abimde uyguladıkları her şeyi bende uyguladılar o doktor oldu. ki bu dünyadaki en büyük başarı onlar için. ben de işte mühendislik okuyorum. okulda arkadaşlarım, hocalarım herkes bunu büyük bir başarı gibi gördü 4 sene boyunca. ama ben hala öyle hissetmiyordum. hiçbir zaman bir şey başardığımı hissetmedim. hatta her zaman her şeye ben bunu yapamam diye yaklaştım. hiçbir gurur yaşatmadım aileme.
    gün geldi ilkokuldan beri beceremediğim hayal kurma olayına girdim. iş kurmak istedim. hemen yarın yapacağım demedim. sadece hayal kurdum. büyük bir hayal değil. güzelliğe dair bir salon açmak istiyordum. ve çevremdeki herkes olmaz yaa saçmalama diye başladı. annem bile dedi ki sen o zorluğa gelemezsin yapamazsın. bir an için hayallerimde bir şeyler başarmıştım. gerçek dünyaya geldim ve ben neyi başardım ki
  • koşarak uzaklaşmanız gereken insan türü.
    enerjinizi vakumlarlar.
    aman dikkat.
    zamanında eski danışman hocamla yaptığım bi konuşmayı hatırlıyorum. bana, "sana biri bir şeyi yapamazsın derse onlara gününü göster ve aksini ispatla", demişti.
    ama son konuşmalarımızda da bana, "sen hem wet lab hem de mathematical modeling çalışamazsın", demişti.
    koşarak uzaklaştım kendisinden.
    inşallah bir gün aksini ispatlarım ona.
  • o işi başarmamızı sağlayan insanlardır.
  • başkalarının hayatlarını yaşamaktansa kendinizinkini yaşayın. onların hayalini gerçekleştirmek veya onları hayal kırıklığına uğratmak gibi bir kapana girmeyin. tavsiye.
  • herhangi bir insanın yapabildiği bir şeyi sizin yapamama ihtimaliniz yok.
    bu insanları iyi dinleyin.
    1- ya büyük bir hırs içinde, sizin vasat olmanızı isterler.
    2- ya da gerçekten çok saçma ve uçuk bir hedefiniz vardır.
  • içten içe başarısız olmanızı isteyen insanlardır. bu tiplere inat yapın, başarın. sakın uzaklaşmayın ama onlardan. her fırsatta nasıl başardığınızı anlatın, ne elde ettiğinizi gösterin. başarmaktan çok daha zevkli oluyor.
  • moral bozan tarafina degil de, neden yapilamayacagi kismina kulak verilirse, ise yarayabilecek insanlar olabilirler. sizi daha once yapilmis yanlislara dusmekten
    kurtarma imkani olabilir. neticede hayat tum yanlislari yaparak ogrenmek icin cok kisa, baskalarinin yanlislarindan da ogrenilmeli. ama neden yapilamayacagi hakkinda makul sebepler sunamiyorsa, kiskanc ve teneke gibi bos olma ihtimali yuksektir, dikkate almayin.
  • desinler.
    zaten en güzeli bu insanları duymamayı becerebilmek.
    duysak bile içimize işlememesini sağlamak.

desinler işte. başkalarını kontrol edemeyiz, bırakalım konuşsunlar.

kontrol edebileceğimiz insan sadece biziz, kendimiz. dışarı değil, içeri bakmak, odaklanmak lazım.
  • önyargılıdırlar. hem kişiye hem de işe karşı. denilen kişi gerçekten de yapamayacak olabilir ama bu gene de bu sözü sarf etmenin doğru olduğunu göstermez. her şey çok daha işe yarar ve mantığa uygun bir şekilde ifade edilebilir sonuçta.
  • yapamayan, aciz insanlardır. uzak durun, enerjinizi emmesinler.